ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի ուշադրության կենտրոնում մշտապես եղել են եւ կան երեխաների իրավունքների պաշտպանության խնդիրներն ու դրանց լուծման ուղիները:
Հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը հունիսի 30-ին հանդիպել է Հայաստանում ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ Քրիսթինե Վայգանդին եւ Հաղորդակցության բաժնի ղեկավար Զարուհի Սարգսյանին:
Ողջունելով հյուրերին Հայաստանի Ազգային ժողովում` Թագուհի Թովմասյանը ներկայացրել է այն աշխատանքները, որոնք հանձնաժողովն իրականացրել է երեխաների իրավունքների պաշտպանության բնագավառում:
Նա տեղեկացրել է, որ դիմում են հղել Բարձրագույն դատական խորհուրդ՝ ինտերնետում երեխաների նկատմամբ բռնության դեպքերին առնչվող անձնական տվյալների հասանելիության սահմանափակման վերաբերյալ:
«Համացանցում երեխաների նկատմամբ բռնության դեպքերի բազամաթիվ տեսանյութեր են տարածված, ինչն առաջին հերթին բացասական ազդեցություն է թողնում հենց երեխաների հոգեբանության վրա»,- ասել է մշտական հանձնաժողովի նախագահն ու հավելել, որ դա անթույլատրելի է:
Քրիսթինե Վայգանդը, նշելով, որ ՅՈւՆԻՍԵՖ-ը համագործակցում է Հայաստանի կառավարության, Ազգային ժողովի եւ ՀԿ-ների հետ, տեղեկացրել է, որ կազմակերպությունն անցյալ տարվա հոկտեմբերից իրականացնում է հնգամյա ռազմավարական ծրագիր: Առաջնահերթ են կրթական բարեփոխումները՝ վաղ մանկական ուսումնառությունից մինչեւ ավագ դպրոցներ, ինչպես նաեւ երեխաների պաշտպանությունը, նրանց նկատմամբ բռնության դեպքերի բացառումը, դժվարություններ ունեցող ընտանիքների սոցիալական աջակցությունը:
«Հնգամյա ռազմավարական ծրագրի շրջանակում ՅՈւՆԻՍԵՖ-ն աշխատում է ՀՀ կառավարության հետ չորս հիմնական առաջնահերթությունների ուղղությամբ, այդ թվում՝ հանրակրթության եւ վաղ մանկական ուսումնառության, առողջապահության եւ սնուցման, սոցիալական պաշտպանության հիմնախնդիրների՝ հատկապես խոցելի ընտանիքներին հասանելի ծառայությունների, ինչպես նաեւ երեխայի պաշտպանության ոլորտներին առնչվող խնդիրների: Միեւնույն ժամանակ, ծրագրի շրջանակում անդրադառնալու ենք երկու նոր ոլորտի, այն է՝ դեռահասների եւ երիտասարդների խնդիրներին ու կարիքներին՝ հոգեբանական առողջությունից մինչ զարգացում եւ հասարակական կյանքում մասնակցություն, ինչպես նաեւ կլիմայական փոփոխության ազդեցության մեղմացում»,- նշել է Քրիսթինե Վայգանդը:
Թագուհի Թովմասյանը շեշտադրել է ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի հետ գործակցության կարեւորությունը: Նա առաջարկել է մոտ ապագայում կառույցի ներկայացուցիչների հետ այցելել սահմանամերձ համայնքներ՝ տեղում ծանոթանալու երեխաների իրավունքների պաշտպանության խնդիրներին, նրանց առօրյային:
Քրիսթինե Վայգանդը ողջունել է սահմանամերձ համայնք այցելելու գաղափարն ու նշել, որ հիմնադրամն աշխատում է, որպեսզի հեռավոր, սահմանամերձ, ինչպես նաեւ խոշորացված համայնքներում երեխաներն ունենան նույն հնարավորությունները, ինչ հանրապետության այլ բնակավայրերում:

В центре внимания Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам всегда были и остаются проблемы защиты прав детей, пути их решения.
30 июня председатель комиссии Т.Товмасян встретилась с представителем ЮНИСЕФ в Армении К.Вайганд и руководителем отдела коммуникаций З.Саргсян.
Приветствуя гостей в НС, Т.Товмасян представила работу комиссии в сфере защиты прав детей.
Она сообщила, что обратилась в Высший судебный совет (ВСС) с заявлением об ограничении в интернете доступа к персональным данным, связанным со случаями насилия в отношении детей.
“В интернете распространено много видеороликов о случаях насилия над детьми, что в первую очередь негативно сказывается именно на их психологии. Подобное недопустимо”, - заметила председатель комиссии.
К.Вайганд, отметив, что ЮНИСЕФ сотрудничает с правительством Армении, НС и общественными организациями, проинформировала, что с октября прошлого года организация реализует пятилетний стратегический план. Приоритет отдается образовательным реформам – от   дошкольного образования до средней школы, а также защите детей, исключению случаев насилия над ними, социальной поддержке малообеспеченных семей.
"В рамках пятилетнего стратегического плана ЮНИСЕФ работает с Правительством РА по четырем основным приоритетам, включая общее и дошкольное образование, здравоохранение и питание, вопросы социальной защиты, услуги уязвимым семьям, а также вопросы защиты детей. При этом в рамках программы мы займемся двумя новыми направлениями, т.е. проблемами и потребностями подростков и молодежи, от психологического здоровья до развития и участия в общественной жизни, а также смягчения воздействия изменения климата”, - подчеркнула К.Вайганд.
Т.Товмасян особо выделила сотрудничество с ЮНИСЕФ. Она предложила в ближайшее время посетить с представителями структуры приграничные общины – для ознакомления с проблемами защиты прав детей, их повседневной жизнью.
Представитель ЮНИСЕФ в Армении, приветствовав идею Т.Товмасян, отметила, что фонд работает для того, чтобы у детей в отдаленных, приграничных, а также укрупненных общинах были такие же возможности, как и в других поселениях республики.