Առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ««Պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Ըստ ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեի նախագահ Առնակ Ավետիսյանի` առաջարկվում է 2017-2020 թթ. մասնավորեցման օբյեկտների ցանկում ընդգրկել պետական բաժնեմաս ունեցող «Արմենիկում» ՓԲԸ եւ  ««Հեր-Հեր» հիդրոէլեկտրակայան» ՓԲԸ ընկերությունները:
Նշվել է, որ ««Հեր-Հեր» հիդրոէլեկտրակայան» փակ բաժնետիրական ընկերության կողմից իրականացվող գործունեությունը չի համարվում մենաշնորհային. Հայաստանի հիդրոէլեկտրակայանների գերակշռող մասը մասնավոր են, իսկ պետության սեփականության ներքո ընկերության բաժնետոմսերը պահելու համար սահմանափակումներ չկան:
«Արմենիկում» ՓԲԸ-ի հետ կապված` ոլորտը կարգավորող օրենքները չեն արգելում համանման ծառայության մատուցումն այլ կազմակերպությունների կողմից:
Ըստ հիմնական զեկուցողի` ընկերությունների` մասնավորեցման ցանկում ընդգրկելը ընկերությունների պետական բաժնեմասի մասնավորեցման միջոցով դրանց գործունեության արդյունավետության բարձրացման, մրցակցային միջավայրի բարելավման, երկրի ՀՆԱ-ի ձեւավորման մեջ մասնավոր կապիտալի տեսակարար կշռի ավելացման, ինչպես նաեւ պետական գույքի մասնավորեցումից ստացված միջոցների հաշվին ՀՀ պետական եւ համայնքային բյուջեների եկամուտների ավելացման նպատակ է հետապնդում:
Պատգամավորների հարցերն առնչվել են ընկերությունների շահութաբերությանը, դրանց մասնավորեցման նպատակահարմարությանը, գույքերի գնահատմանը եւ այլն:
Նիստը վարող ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Հովիկ Աղազարյանը նշել է, որ մեծ նշանակություն ունի հատկապես «Արմենիկում» ՓԲԸ-ի մասնավորեցումը, եւ այն պետք է օտարվի` ապահովելով դրա թափանցիկությունը:
Առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է նաեւ ««Պետական գույքի կառավարման մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որի ընդունումը, ըստ ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեի նախագահ Առնակ Ավետիսյանի, պայմանավորված է Սահմանադրության 6-րդ հոդվածի 2-րդ մասի պահանջների եւ վարչապետի հանձնարարականի կատարման անհրաժեշտությունից: Մասնավորապես, պետական գույքի կառավարման ոլորտում Կառավարության եւ վարչապետի որոշումները պետք է ընդունվեն Սահմանադրության եւ օրենքների հիման վրա, եւ դրանց իրականացումն ապահովելու նպատակով կարող են օրենքով լիազորվել Կառավարությանը եւ վարչապետին` ընդունելու ենթաօրենսդրական նորմատիվ իրավական ակտեր:
Նշվել է նաեւ, որ պետական գույքի կառավարման բնագավառում ենթաօրենսդրական նորմատիվ իրավական ակտերի մշակման գործընթացում վեր են հանվել ոլորտային այն բոլոր ենթաօրենսդրական նորմատիվ իրավական ակտերը, որոնք թեեւ նախկինում ընդունվել են տվյալ ժամանակահատվածում գործող կարգավորումներին համապատասխան եւ շարունակում են գործել, սակայն ներկայում Սահմանադրության 6-րդ հոդվածի 2-րդ մասի եւ «Նորմատիվ իրավական ակտերի մասին» օրենքում ամրագրված կարգավորումների համատեքստում, օրենքով նախատեսված լիազորող նորմերի բացակայությամբ պայմանավորված` խնդրահարույց են նաեւ պետական գույքի կառավարման ոլորտում նոր կարգավորումներ ավելացնելու նպատակով համապատասխան հանձնարարականների կատարումներն ապահովելու անհրաժեշտությունից ելնելով:
Ըստ հիմնական զեկուցողի` նախագծի ընդունման արդյունքում կբացառվի համապատասխան լիազորող նորմ չունեցող Կառավարության եւ վարչապետի որոշումների կիրառությունը:
Առնակ Ավետիսյանը նշել է նաեւ, որ հիմնարար բարեփոխումներ են իրականացվում պետական գույքի կառավարման համակարգում:

The draft law on Making Addenda to the Law on State Property Privatization Programme for 2017-2020 was debated in the first reading.
According to the Chairman of the State Property Management Committee Arnak Avetisyan, it is proposed to include the state-owned “Armenikum” CJSC and “Her-Her” Hydroelectric Power Plant CJSC in the list of privatization objects for 2017-2020.
It was noted that the activity carried out by “Her-Her” Hydroelectric Power Plant CJSC is not considered a monopoly. The majority of hydroelectric power plants in Armenia are private, and there are no restrictions on holding company shares under the state property.
Regarding “Armenikum” CJSC, the laws regulating the sector do not prohibit the provision of similar services by other organizations.
According to the key rapporteur, the inclusion of companies in the list of privatization is aimed at increasing the efficiency of their activities, improving the competitive environment, increasing the share of private capital in the formation of GDP of the country, as well as increasing the revenues of the RA state and community budgets at the expense of the funds received from the privatization of the state property.
The deputies’ questions referred to the profitability of the companies, the expediency of their privatization, property valuation, etc.
Hovik Aghazaryan, a member of the NA Standing Committee on Economic Affairs, who was chairing the meeting, noted that the privatization of “Armenikum” CJSC is of particular importance, and it should be privatized, ensuring its transparency.
The draft law on Making Amendment and Addenda to the Law on State Property Management was also debated in the first reading. The adoption of this draft law, according to the RA Chairman of the State Property Management Committee Arnak Avetisyan, is conditioned by requirements of Article 6.2 of the Constitution and the need to implement the Prime Minister’s instruction.
According to the key rapporteur, as a result of the adoption of the draft, the application of the decisions of the Government and the Prime Minister, which do not have the corresponding authorizing norm, will be excluded.
Arnak Avetisyan also noted that fundamental reforms are implemented in the state property management system.
The issues were debated at the extraordinary sitting of the NA Standing Committee on Economic Affairs convened on July 4.