Առողջապահության ոլորտում ռեֆերենս լաբորատորիաների շրջանակները հստակեցնելու նպատակով Կառավարությունը լրացում է կատարում «Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում:
Հարցն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է հուլիսի 6-ին գումարված ԱԺ արտահերթ նստաշրջանում:
ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանի խոսքով` չնայած օրենքով սահմանված է` ռեֆերենս լաբորատորիան Կառավարության սահմանած կարգով ճանաչված լաբորատորիա է, որը մեկ կամ մի քանի հետազոտական ցուցանիշներով մասնագիտացված չափումների առավելագույն ճշգրտություն ապահովելու համար ունի անհրաժեշտ կարողություն եւ կոմպետենտություն, այդուհանդերձ, գործող օրենսդրությամբ ամրագրված չեն ռեֆերենս լաբորատորիների գործունեության շրջանակները, ինչպես նաեւ դրանց դադարեցման հիմքերը:
Հաշվի առնելով վերոնշյալը` Կառավարությունն օրենսդրական նախաձեռնությամբ սահմանում է ռեֆերենս նշանակված լաբորատորիաների իրավունքները, պարտականությունները, հետազոտության ռեֆերենսության վիճարկման հիմքերը, ռեֆերենս եւ ընթացիկ գործառույթների շրջանակները, ինչպես նաեւ ֆինանսավորման հիմքերը:
ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Հռիփսիմե Հունանյանը բարձրաձայնել է, որ նախագիծը քննարկվել է գլխադասային հանձնաժողովում եւ ստացել դրական եզրակացություն:
Պատգամավորները երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել են Կառավարության հեղինակած «Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» եւ կից օրենքներում փոփոխություններ նախատեսող օրենսդրական փաթեթն ու «ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում առաջարկող օրինագիծը:

The Government makes an addendum to the Law on Medical Aid and Service for Population in order to clarify the scope of reference laboratories in the health sector.
The issue was debated in the first reading at the NA extraordinary session convened on July 6.
According to the RA Minister of Health Anahit Avanesyan said that although it is defined by the law that a reference laboratory is a laboratory recognized by the procedure established by the Government, which has necessary capacity and competence to ensure maximum accuracy of specialized measurements with one or more research indicators, nevertheless, the scope of the activities of reference laboratories, as well as the grounds for their termination, are not fixed by the current legislation
Taking into account the above-mentioned, the Government defines the rights and responsibilities of reference laboratories, the scope of reference and current functions, as well as the funding grounds through the legislative initiative.
Hripsime Hunanyan, a member of the NA Standing Committee on Health Care, voiced that the draft was debated in the Head Committee and endorsed.
The deputies debated in the second reading the legislative package envisaging amendments to the Law on Medical Aid and Service for Population and the related laws, and the bill proposing amendments and addendum to the Constitutional Law on RA Judicial Code.