«Թանկարժեք մետաղների մասին» օրենքի համաձայն՝ ՀՀ թանկարժեք մետաղների եւ թանկարժեք քարերի պետական գանձարանը պետական ֆինանսների կառավարման լիազոր մարմնի առանձնացված ստորաբաժանում հանդիսացող գործակալություն է: «Կառավարչական իրավահարաբերությունների կարգավորման մասին» օրենքով` պետական մարմնի կառուցվածքում, ի թիվս այլ միավորների, կարող են ընդգրկվել միայն կառուցվածքային ստորաբաժանումները, իսկ օրենսդրությամբ նախատեսված դեպքերում՝ նաեւ գրասենյակները: Այսինքն՝ օրենսդիրը պետական կառավարման համակարգի մարմինների կառուցվածքում «գործակալություն» կառուցվածքային միավոր չի նախատեսել:
Նախագծերով առաջարկվում է ՀՀ ֆինանսների նախարարության «Թանկարժեք մետաղների եւ թանկարժեք քարերի պետական գանձարան» գործակալության կարգավիճակը համապատասխանեցնել ՀՀ օրենսդրության պահանջներին՝ ապահովելով հանրային կառավարման արդյունավետությունը:
«Թանկարժեք մետաղների մասին» օրենքում եւ Քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ նախատեսող օրենսդրական փաթեթն ԱԺ հուլիսի 6-ի արտահերթ նստաշրջանում առաջին ընթերցմամբ քննարկման է ներկայացրել ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արմեն Հայրապետյանը:
Պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի հստակեցնող հարցին ի պատասխան՝ փոխնախարարը տեղեկացրել է, որ գործակալություն չի լինելու, գործառույթն իրականացնելու է Ֆինանսների նախարարությունը՝ իր կառուցվածքային ստորաբաժանումների միջոցով:
Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Նարեկ Գրիգորյանն առաջարկել է կողմ քվեարկել նախաձեռնությանը:

“Государственное казначейство драгоценных металлов и драгоценных камней”, согласно закону "О драгоценных металлах", - агентство, являющееся обособленным подразделением уполномоченного органа по управлению государственными финансами. Согласно закону “О регулировании административно-правовых отношений”, в структуру государственного органа, помимо прочих единиц, могут входить только структурные подразделения, а в случаях, предусмотренных законодательством, также офисы. То есть, законодатель в структуре органов системы госуправления не предусмотрел структурную единицу “агентство”.
Проектами предлагается привести статус агентства "Государственное казначейство драгоценных металлов и драгоценных камней" Министерства финансов в соответствие с требованиями законодательства РА, обеспечивая эффективность государственного управления.
6 июля заместитель министра финансов А.Айрапетян представил на внеочередной сессии Национального Собрания в первом чтении законодательный пакет, предусматривающий внесение изменений в закон "О драгоценных металлах" и в Уголовно-процессуальный кодекс РА.
В ответ на уточняющий вопрос депутата С.Багратяна замминистра сообщил, что агентства не будет – его функции   будет выполнять Минфин через свои структурные подразделения.
Член Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Н.Григорян предложил проголосовать за инициативу.