ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հուլիսի 8-ին ընդունել է Ճապոնիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ֆուկուշիմա Մասանորիին:
Հանդիպման սկզբում ՀՀ ԱԺ նախագահը հետաքրքրվել է Ճապոնիայի նախկին վարչապետ Սինդզո Աբեի վիճակով, որի դեմ մահափորձ է կատարվել այսօր:
Կողմերը միմյանց շնորհավորել են Հայաստանի եւ Ճապոնիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ:
Երկուստեք բարձրաձայնվել է մեր երկրների միջեւ բազմոլորտ համագործակցության անհրաժեշտությունը:
«Ճապոնիան մեզ համար կարեւորագույն գործընկեր է, եւ Հայաստանը շահագրգիռ է առեւտրատնտեսական կապերի խորացմամբ, մեր երկիր ճապոնական ներդրումների ներգրավմամբ, կրթության ոլորտում ուսանողների փոխանակման ծրագրերի իրականացմամբ, բարձր տեխնոլոգիաների, առողջապահության, զբոսաշրջության եւ այլ ուղղություններով համագործակցության խորացմամբ»,-շեշտել է Ալեն Սիմոնյանը:
Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային խաղաղության եւ անվտանգության կարեւորությանն առնչվող հարցեր:
Ճապոնիայի դեսպանը կարեւորել է ինտենսիվ փոխգործակցությունը տարբեր մակարդակներում՝ նշելով, որ շատ հաճախ ժողովրդական դիվանագիտությունն ավելի արդյունավետ դեր է ստանձնում՝ օգնելով դասական դիվանագիտությանը:

8 июля Председатель НС А.Симонян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Японии Фукушиму Масанори.
В начале встречи спикер парламента поинтересовался состоянием бывшего премьер-министра Японии Синдзо Абэ, на которого сегодня было совершено покушение.
Стороны поздравили друг друга с 30-летием установления дипломатических отношений между Арменией и Японией.
Обоюдно выражена необходимость многостороннего сотрудничества между нашими странами.
“Япония для нас – важнейший   партнер, и Армения заинтересована в углублении торгово-экономических связей, привлечении японских инвестиций в нашу страну, реализации в области образования программ студенческого взаимообмена, упрочении сотрудничества в сферах высоких технологий, здравоохранения, туризма и других направлениях", - подчеркнул А.Симонян.
Собеседники обсудили проблемы регионального мира и безопасности.
Посол Японии подчеркнул важность интенсивного взаимодействия на разных уровнях, отметив, что зачастую народная дипломатия берет на себя более эффективную роль, помогая классической дипломатии.