2023 թ. նախատեսված է մեծաթիվ բժշկական կենտրոնների, հատկապես՝ ամբուլատորիաների ու պոլիկլինիկաների նախագծանախահաշվային աշխատանքների իրականացում, որը հնարավորություն կտա առաջիկայում եւս դրանք նախատեսել համակարգի առաջնահերթությունների շարքում, իսկ  նախագծերն ունենալու դեպքում դրանք եւս կընդգրկվեն կապիտալ ծախսերի իրականացման փաթեթում: Այս մասին ասել է Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը՝ 2023 թ. պետական բյուջեի նախնական տարբերակի քննարկման ժամանակ:
Աշխատանքային քննարկումը տեղի է ունեցել հուլիսի 11-ին ԱԺ առողջապահության հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովներում՝ Նարեկ Զեյնալյանի եւ Գեւորգ Պապոյանի նախագահությամբ:
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանի ներկայացմամբ՝ 2023 թ. առողջապահության ոլորտում նախատեսվում է 12 բյուջետային ծրագրի շրջանակում իրականացնել 45 միջոցառում, որից 4-ն ուղղված է լինելու կապիտալ ծախսերին: 2023 թ. նախատեսվող բյուջեն կազմում է 142 մլրդ դրամ, որից 12,3 մլրդ դրամն ուղղված է կապիտալ ծախսերին: Ընթացիկ ծախսերի մասով նախատեսվող բյուջեն 2021 թ. փաստացի բյուջեից ավելի է 9,6 մլրդ դրամով կամ 7,99 տոկոսով: Կապիտալ ծախսերի մասով 2023 թ. նախատեսվող բյուջեն 2021 թ. նկատմամբ ավելացել է 5 մլրդ դրամով, իսկ 2021 թ. փաստացի բյուջեի նկատմամբ՝ 9,9 մլրդ դրամով: Ընթացիկ ծախսերի մասով բյուջեի ավելացումը հիմնականում պայմանավորված է ծառայությունների գների վերանայմամբ, պահպանման ծախսերի գների աճով, ինչպես նաեւ որոշակի ծրագրերի քանակական ցուցանիշների ավելացմամբ:
Նախարարի խոսքով՝ ակնհայտ է Կառավարության կողմից առաջնահերթությունն առողջապահության ոլորտի նկատմամբ, ինչը հստակ ընդգծված է միջնաժամկետ ծախսային ուղղություններում: Ընթացիկ տարում պետական պատվերի շրջանակում իրականացվող ծառայությունների արժեքների վերագնահատման ծավալուն աշխատանքներ են իրականացվելու:
2023 թ. գործադիրն առանձնահատուկ ուշադրություն է ուղղորդել առողջության առաջնային պահպանման օղակի ֆինանսական միջոցների ավելացմանը, ինչը եւս Կառավարության ծրագրում նշված համակարգի առաջնահերթություններից է:
2022 թ. անցումային շրջան է բժշկական շարունակական մասնագիտական զարգացման ինստիտուտի կայացման առումով: 2023 թ. հունվարի 1-ից բուժաշխատողները կարող են գործունեություն իրականացնել, եթե ունեն հավաստագիր: Ներկայում աշխատանքներ են իրականացվում մասնագետների վերապատրաստման, կրեդիտների լրացման, տվյալների հաշվառման գործընթացներն ապահովելու համար:
Առողջապահության նախարարը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին, ներկայացրել պարզաբանումներ պետպատվերի շրջանակում իրականացվող ծառայությունների արժեքների վերագնահատման, դրանց մեխանիզմների եւ  չափորոշիչների վերաբերյալ: Անդրադառնալով առողջապահության ապահովագրության համակարգի ներդրմանը՝ Անահիտ Ավանեսյանը նշել է, որ ապահովագրության հայեցակարգի նախագիծն ակտիվ աշխատանքային քննարկման փուլում է: «2023 թ. Կառավարության ծրագրում նշված է որպես ապահովագրական համակարգի ներդրման մեկնարկ, բայց 2023 թ. ուղղված է լինելու ապահովագրական հիմնադրամի ստեղծմանը, հաշվարկների վերանայմանը: Ապահովագրության ներդրումը չպետք է լինի սոսկ ֆինանսական միջոցների ավելացում, այլ պետք է ամբողջ ֆինանսավորման մեխանիզմը վերանայվի եւ գործարկվի՝ ըստ ապահովագրության տրամաբանության: Ուստի, 2023 թ. ուղղված է լինելու այդ ինստիտուտների կայացմանը, իսկ 2024 թ. մեկնարկելու է  ապահովագրական համակարգը»,- ասել է Առողջապահության նախարարը:
Ազգային ժողովի բյուջետային գրասենյակը գործադիրին է ներկայացրել մի շարք առաջարկություններ ու դիտարկումներ:
Ամփոփելով՝ Նարեկ Զեյնալյանը նշել է, որ առաջիկայում հանձնաժողովը եւս գործադիրին կներկայացնի համապատասխան առաջարկություններն ու դիտարկումները:

В 2023 г. намечается выполнение проектно-сметных работ по многим медицинским центрам, особенно амбулаторно-поликлиническим учреждениям, что позволит в ближайшее время включить их в число приоритетов системы, а при наличии проектов – также включены в пакет капитальных затрат. Об этом заявила министр здравоохранения А.Аванесян в ходе обсуждения предварительного варианта государственного бюджета на 2023 г.
Рабочее обсуждение состоялось 11 июля в постоянных комиссиях НС по вопросам здравоохранения и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам под председательством Н.Зейналана и Г.Папояна.
Согласно А.Аванесян, в 2023 г. в сфере здравоохранения намечается реализовать 45 мероприятий в рамках 12 бюджетных программ, 4 из которых будут направлены на капитальные затраты. Запланированный бюджет-2023 составляет 142 млрд драмов, из которых 12,3 млрд направлены на капитальные затраты. Намечаемый бюджет текущих расходов больше фактического бюджета 2021 г. на 9,6 млрд драмов, или 7,99%. Министр привела и другие конкретные данные.
По словам министра, очевиден приоритет правительства в отношении сферы здравоохранения, что четко выделено в среднесрочных направлениях расходов. В текущем году будут проведены масштабные работы по переоценке стоимости услуг, реализуемых в рамках государственного заказа.
В 2023 г. исполнительная власть обратила особое внимание на увеличение финансовых средств первичной медико-санитарной помощи, что также является одним из приоритетов системы, упомянутых в плане правительства.
2022 г. – переходный   в плане становления института непрерывного профессионального развития медицины. С 1 января 2023 г. медицинские работники могут осуществлять деятельность при наличии сертификата. В настоящее время ведется работа по обеспечению процессов подготовки специалистов, заполнения кредитов, учета данных.
Глава ведомства ответила на вопросы депутатов, представила разъяснения относительно переоценки стоимости услуг, реализуемых в рамках госзаказа, их механизмов и стандартов. Касаясь внедрения системы медицинского страхования, А.Аванесян отметила, что проект концепции страхования находится в стадии активного рабочего обсуждения. “В 2023 г. в госпрограмме он упоминается как старт внедрения системы страхования, но в 2023 г. будет направлен на создание страхового фонда, пересмотр расчетов. Внедрение страхования должно быть не просто увеличением финансовых ресурсов, а весь механизм финансирования должен быть пересмотрен и реализован согласно логике страхования. Таким образом, 2023 г. будет направлен на становление этих институтов, а в 2024 г. уже будет запущена система страхования", - подчеркнула министр здравоохранения.
Бюджетный офис НС представил исполнительной власти ряд рекомендаций и замечаний.
Н.Зейналян, резюмируя, отметил, что в ближайшее время комиссия также представит исполнительной власти соответствующие предложения и наблюдения.