Ներքին գործերի նախարարությունը վերականգնելով՝ մենք միանգամից կլուծենք մի քանի կարեւոր խնդիր: Կսահմանվեն Ներքին գործերի նախարարության հստակ գործառույթները, կներդրվի կադրերի պատրաստման նոր համակարգ: Ներքին գործերի նախարարությունը, փաստորեն, կդառնա ոլորտային ներքին քաղաքականություն մշակող մարմին: Ուժային կառույցների նկատմամբ ժողովրդավարական վերահսկողություն իրականացնելը խորհրդարանական կառավարման մոդելով առաջնորդվող երկրների կարեւոր սկզբունքներից մեկն է: Ներքին գործերի նախարարության ստեղծման ճանապարհով մենք ոչ միայն կառույցն ավելի վերահսկելի կդարձնենք, այլեւ կնպաստենք դրա թափանցիկ գործելաոճին եւ հաշվետվողականության ավելացմանը: Այս եւ այլ բազմաթիվ փոփոխությունները կհանգեցնեն նրան, որ մի կողմից համակարգում ծառայության անցնելը կդարձնենք ավելի գրավիչ, իսկ մյուս կողմից էլ՝ մեր պետության ներքին անվտանգային միջավայրն ավելի կառավարելի կդառնա: Այս մասին ասել է ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը հուլիսի 12-ին «Ներքին գործերի նախարարության ստեղծումը, քաղաքացիական վերահսկողության կարեւորությունը» թեմայով հանձնաժողովի հրավիրած խորհրդարանական լսումների ժամանակ:
Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ ՀՀ կառավարության 2021-2026 թթ. ծրագրերի՝ անվտանգության ոլորտին վերաբերող բարեփոխումների հատվածում առանձնահատուկ տեղ են զբաղեցնում ոստիկանության ռեֆորմները՝ Ներքին գործերի նախարարության ստեղծման առաջնահերթությամբ: Այս համատեքստում նա ընդգծել է Պարեկային ծառայության ստեղծումը, որն արդեն արդյունավետ գործում է մայրաքաղաքում եւ որոշ մարզերում:
Անդրանիկ Քոչարյանի խոսքով՝ վերջին տարիների ընթացքում Ոստիկանության, Արդարադատության նախարարության եւ միջազգային կառույցների հետ համատեղ աշխատանքի արդյունքում ուրվագծվել են նոր ստեղծվելիք ՆԳՆ-ի ինստիտուցիոնալ եւ ֆունկցիոնալ առանձնահատկությունները: Իսկ լսումների նպատակն էլ հանրությանն այդ կարեւոր բարեփոխումներին մասնակից դարձնելն է:
Օրենսդրական փաթեթի մշակմանն աջակցելու համար հանձնաժողովի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել միջազգային կառույցների գործընկերներին:
Արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը նույնպես կարեւորել է խորհրդարանական լսումները՝ ընդգծելով, որ նոր նախարարության  ստեղծումը շատ կարեւոր եւ մեծ քայլ է իրավապահ համակարգի համար: «Այն կոնցեպտը, որը ձեզ ներկայացվելու է, լիովին նոր նախարարության, նոր հայեցակարգի մոտեցում է, որտեղ ոստիկանությունը պարզապես չի անվանափոխվելու՝  անվանվելով ՆԳՆ:  Ոստիկանությունը, իհարկե, պահպանելու է իր շատ կարեւոր դերակատարումը, բայց ոստիկանությունը լինելու է սիրտը, մի կարեւոր մասը քաղաքացիական կառույցի, քաղաքացիական կառավարման, քաղաքական կառավարման, որը լինելու է նոր Ներքին գործերի նախարարությունը»,-ասել է նա: Նախարարն աջակցության համար շնորհակալական խոսքեր է հղել միջազգային փորձագետներին, մասնավորապես, ԱՄՆ-ի,  ԵՄ-ի գործընկերներին, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին:
Կարեն Անդրեասյանը հայտնել է, որ 10-օրյա ժամկետում առաջարկների հիման վրա նախատեսում են լրամշակել օրենսդրական փաթեթը, իսկ սեպտեմբերին այն ներկայացնել խորհրդարանի քննարկմանը:

“Восстановлением МВД мы решим сразу несколько важных задач. Будут определены четкие функции ведомства, внедрена новая система подготовки кадров. МВД фактически станет отраслевым внутриполитическим органом. Осуществление демократического контроля над властными структурами является одним из важных принципов стран, придерживающихся парламентской модели правления. Создавая МВД, мы не только сделаем структуру более управляемой, но и посодействуем ее прозрачному стилю работы, повышению подотчетности. Эти и многие другие изменения приведут к тому, что, с одной стороны, мы сделаем обслуживание в системе более привлекательным, а с другой – внутренняя   среда безопасности нашего государства станет более управляемой”, подчеркнул председатель Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Кочарян 12 июля в ходе созванных комиссией парламентских слушаний на тему “Создание Министерства внутренних дел, важность гражданского контроля”.
Председатель комиссии отметил, что в программе Правительства РА на 2021-2026 гг. по части преобразований в сфере безопасности, реформы полиции занимают особое место, с приоритетом создания МВД. В этом контексте А.Кочарян особо отметил создание патрульной службы, которая уже эффективно функционирует в столице и некоторых областях.
По словам председателя комиссии, в результате совместной работы с полицией, Министерством юстиции и международными структурами определены институциональные и функциональные характеристики вновь создаваемого МВД. И цель слушаний – сделать общественность соучастником этих важных реформ.
А.Кочарян поблагодарил партнеров международных институтов за поддержку разработки пакета законодательных актов.
Министр юстиции К.Андреасян также подчеркнул важность парламентских слушаний, подчеркнув, что создание нового министерства является очень важным и большим шагом для правоохранительной системы. “Концепция, которая будет вам представлена, — это совершенно новое министерство, новый концептуальный подход, где полиция не просто будет переименована, а будет называться МВД. Полиция, конечно, сохранит свою очень важную роль, но именно полиция будет сердцем, важной частью гражданской структуры, гражданского управления, политического управления, которым будет новое МВД", - отметил он. Министр поблагодарил за поддержку международных экспертов, в частности партнеров из США, ЕС и представителей гражданского общества.
К.Андреасян сообщил, что в течение 10 дней намечается доработать законодательный пакет на основе предложений и в сентябре представить его на обсуждение парламента.