ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հուլիսի 22-ին ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարցերով կոմիտեի (AFET) նախագահ Դեյվիդ Մքալիսթերի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ կարեւոր է AFET-ի գործունեությունը` ուղղված մեր տարածաշրջանի դիմակայունության ամրապնդմանը` հավելելով, որ 2020 թ. պատերազմից հետո ստեղծված հումանիտար իրավիճակի հարցում Եվրոպական խորհրդարանի ներգրավվածության եւ ըմբռնման աստիճանը մեծ է:
Այս համատեքստում ԱԺ նախագահը երախտագիտություն է հայտնել Դեյվիդ Մքալիսթերին եւ Ժելյանա Զովկոյին անկողմնակալ դիրքորոշման եւ մեր տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն ուղղված շարունակական ջանքերի համար` հավելելով, որ գնահատելի են նաեւ Հարավային Կովկասի երկրների հետ համագործակցության կոմիտեում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար տիկին Մարինա Կալյուրանդի եւ Հայաստանի հարցերով մշտական զեկուցող Անդրեյ Կովաչեւի դիտարկումները:
Հանդիպմանը քննարկվել են համատեղ իրականացված եւ նախատեսվող օրակարգային ծրագրերին առնչվող մանրամասներ: Անդրադարձ է եղել Եվրոպական խորհրդարանի համապատասխան բանաձեւերում եւ զեկույցներում ամրագրված աներկբա դիրքորոշմանը Հայաստանի համար կարեւորագույն մի շարք հարցերի, մասնավորապես, Լեռնային Ղարաբաղի վերջին պատերազմին, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ոտնձգություններին, հայ ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակման անհրաժեշտությանը:

22 июля Председатель НС А.Симонян принял делегацию, возглавляемую председателем Комитета Европарламента по иностранным делам (AFET) Дэвидом Макаллистером.
А.Симонян отметил важность деятельности AFET в укреплении стабильности нашего региона, а также высокую степень участия и понимания Европарламентом сложившейся после войны 2020 г. гуманитарной ситуации.
Председатель НС в этом контексте выразил признательность Дэвиду Макаллистеру и Желяне Зовко за непредвзятую позицию и последовательные усилия по установлению мира в нашем регионе, добавив, что весьма ценны также наблюдения главы делегации ЕС в Комитете по сотрудничеству со странами Южного Кавказа М.Кальюранд и постоянного докладчика по делам Армении А.Ковачева.
На встрече подробно обсуждены реализуемые и намеченные совместные повесточные программы. Упомянута закрепленная в соответствующих резолюциях и докладах однозначная позиция Европарламента по ряду важных для Армении вопросов, в частности, по последней войне в Нагорном Карабахе, посягательствам на суверенную территорию РА, необходимости незамедлительного освобождения армянских военнопленных.