ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հուլիսի 22-ին ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարցերով կոմիտեի (AFET) նախագահ Դեյվիդ Մքալիսթերի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ կարեւոր է AFET-ի գործունեությունը` ուղղված մեր տարածաշրջանի դիմակայունության ամրապնդմանը` հավելելով, որ 2020 թ. պատերազմից հետո ստեղծված հումանիտար իրավիճակի հարցում Եվրոպական խորհրդարանի ներգրավվածության եւ ըմբռնման աստիճանը մեծ է:
Այս համատեքստում ԱԺ նախագահը երախտագիտություն է հայտնել Դեյվիդ Մքալիսթերին եւ Ժելյանա Զովկոյին անկողմնակալ դիրքորոշման եւ մեր տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն ուղղված շարունակական ջանքերի համար` հավելելով, որ գնահատելի են նաեւ Հարավային Կովկասի երկրների հետ համագործակցության կոմիտեում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար տիկին Մարինա Կալյուրանդի եւ Հայաստանի հարցերով մշտական զեկուցող Անդրեյ Կովաչեւի դիտարկումները:
Հանդիպմանը քննարկվել են համատեղ իրականացված եւ նախատեսվող օրակարգային ծրագրերին առնչվող մանրամասներ: Անդրադարձ է եղել Եվրոպական խորհրդարանի համապատասխան բանաձեւերում եւ զեկույցներում ամրագրված աներկբա դիրքորոշմանը Հայաստանի համար կարեւորագույն մի շարք հարցերի, մասնավորապես, Լեռնային Ղարաբաղի վերջին պատերազմին, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ոտնձգություններին, հայ ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակման անհրաժեշտությանը:

On July 22, the RA NA President Alen Simonyan received the Delegation led by the Chair of the European Parliament’s Committee on Foreign Affairs (AFET) David McAllister.
Alen Simonyan noted that the activities of the AFET aimed at strengthening of resistance in our region is important, adding that the degree of the involvement and understanding of the European Parliament in the humanitarian situation created after the 2020 war is big.
In this context the NA President expressed his gratitude to David McAllister and Željana Zovko for continuous efforts directed to the unbiased position and the establishment of peace in our region, adding that the observations of the Chair of the Delegation for relations with the South Caucasus Mrs Marina Kaljurand and the European Parliament's Standing Rapporteur on Armenia Andrey Kovatchev are also appraisable.
At the meeting details on the implemented and designing agenda programmes were discussed. A reference was made to the definite position stipulated in the relevant resolutions and reports on a number of the most important issues for Armenia, particularly, the last war of Nagorno Karabakh, the encroachments towards the sovereign territory, the necessity of the urgent release of Armenian prisoners of war.