Իրաքի ազգային փոքրամասնությունների կազմակերպությունների միության պատվիրակությունը խորհրդարանում է
ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իրաք բարեկամական խմբի ղեկավար Ռուստամ Բաքոյանն օգոստոսի 4-ին հանդիպել է Իրաքի ազգային փոքրամասնությունների կազմակերպությունների միության պատվիրակության հետ, որի կազմում են նաեւ Իրաքի խորհրդարանի ազգային փոքրամասնությունները ներկայացնող պատգամավորներ: Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Կնյազ Հասանովը, Էրբիլում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Արշակ Մանուկյանը:
Ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում՝ Ռուստամ Բաքոյանը հետաքրքրվել է Իրաքում ապրող ազգային փոքրամասնություններով, նրանց հուզող խնդիրներով ու մարտահրավերներով:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Կնյազ Հասանովը դատապարտել է Իրաքյան Քուրդիստանի Զախո հանգստավայրում տեղի ունեցած հրետակոծությունը, որի հետեւանքով խաղաղ բնակիչներ են տուժել:
Իրաքի խորհրդարանականները  շնորհակալություն են հայտնել ՀՀ Ազգային ժողովին՝ 2014 թ. Իրաքի տարածքում ահաբեկչական խմբավորումների կողմից եզդի ժողովրդի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը ճանաչելու համար: Նրանք գոհունակություն են հայտնել նաեւ Հայաստանի խորհրդարանականներին միջազգային կառույցներում աջակցության համար:
Հյուրերը մանրամասն ներկայացրել են իրենց խորհրդարանի կառուցվածքը, անդրադարձել ազգային փոքրամասնությունների ներկայացվածությանը:
Կողմերը երկու երկրների միջեւ կապերն էլ ավելի ամրապնդելու պատրաստակամություն են հայտնել: Այս համատեքստում խորհրդարանական փոխայցերն ակտիվացնելու պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի ազգային փոքրամասնություններին, նշվել, որ նրանք այստեղ պաշտպանված են: Մոտ ապագայում կընդունվի նաեւ ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանությանը վերաբերող օրենք:

Delegation of Iraqi Union of National Minorities’ Organizations in Parliament
On August 4, the Head of the RA NA Armenia-Iraq Friendship Group Rustam Bakoyan met with the delegation of the Iraqi Union of the National Minorities’ Organizations, where the deputies of the national minorities of the Iraqi Parliament were. The RA NA deputy Knyaz Hasanov, the Consul General of the Republic of Armenia in Erbil Arshak Manukyan took part in the meeting.
Welcoming the guests in parliament, Rustam Bakoyan was interested in the national minorities living in Iraq, the problems and the challenges concerning them.
The RA NA deputy Knyaz Hasanov condemned the artillery bombing in Zakho resort of Kurdistan, as a consequence of which civilians suffered.
The Iraqi parliamentarians thanked the RA National Assembly for recognizing the genocide committed against the Yazidi people by the terrorist groupings on the territory of Iraq in 2014. They also expressed satisfaction to the parliamentarians for the support in the international organizations.
The guests presented in detail the structure of their parliament, touched upon the representation of the ethnic minorities.
The sides expressed readiness to further strengthen the ties between the two countries. In this context an agreement was reached for activating the parliamentary mutual visits.
At the meeting a reference was made to the national minorities of Armenia. It has been noted that they are protected here. In the near future a law on protection of the national minorities’ will also be passed.