Սիրելի' հայրենակիցներ,
Շնորհավորում եմ Գիտելիքի եւ դպրության օրվա առթիվ: Գիտելիքի թարմացումն ու զարգացումը չի սկսվում եւ ավարտվում ուսումնական տարվա հետ: Այն չդադարող գործընթաց է, որի բոլոր օղակներն ունեն իրենց առաքելությունը:
Յուրաքանչյուր ուսումնական տարվա մեկնարկն իր հետ նոր սպասելիքներ, նոր ապրումներ ու հույսեր է բերում: Առաջին անգամ երեխային դպրոց ուղարկող ծնողի, բուհն ավարտող ուսանողի, բոլորովին նոր աշխարհում հայտնված անհանգիստ, տոնական հագուստի հետ չհամակերպվող աշակերտի եւ իր առաքելությունը պատվով կատարող ուսուցչի համար սեպտեմբերի 1-ը կարեւոր օր է: Գիտելիք փոխանցելու կարողությունը մեծ առաջադրանք է, որի լուծումից է կախված մեր վաղվա օրը:
Սիրելի' հայրենակիցներ, կրթական համակարգի կատարելագործումն օրվա հրամայականն է, ինչի արդյունքն ամուր պետությունն է` սրտացավ եւ հայրենանվեր քաղաքացիներով:
Բարի երթ եւ հաջող ուսումնական տարի եմ մաղթում աշակերտներին, ուսանողներին ու կրթական գործընթացի բոլոր պատասխանատուներին:

I congratulate you on Knowledge Day. The updating and development of knowledge does not begin and end with the academic year. It is a non-stop process, all links of which have their mission.
The start of each academic year brings with it new expectations, new feelings and hopes. September 1 is an important day for the parents sending their child to school for the first time, a student graduating from a university, a restless pupil in a completely new world who does not get along with fancy outfits, and a teacher who fulfills his/her mission with honor. The ability to transfer knowledge is a big task, and our tomorrow depends on its solution.
Dear compatriots, the improvement of the education system is the imperative of the day, the result of which is a strong state with compassionate and patriotic citizens.
I wish the pupils, students and all those responsible for the educational process a successful academic year.