Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 2-ին ընդունել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանին եւ «Ամառային դպրոց» ծրագրի մասնակիցներին:
Վարչապետը ողջունել է աշակերտներին, անդրադարձել կառավարության գործունեությանը, կրթության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին, Լեռնային Ղարաբաղի Անկախության հռչակագրին, Անկախության հանրաքվեին եւ այլ հարցերի:
«Այսօր սեպտեմբերի 2-ն է, երեկ սեպտեմբերի 1-ն էր. շատ կարեւոր եւ սիմվոլիկ երկու օր մեզ համար: Գիտեք, որ 1991 թվականի այս օրը Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի եւ Շահումյանի շրջանի պատգամավորների համատեղ որոշմամբ ընդունվել է Լեռնային Ղարաբաղի Անկախության հռչակագիր, սեպտեմբերի 1-ն էլ՝ Գիտելիքի օրն է: Կարծում եմ, որ այս երկու օրերի հարաբերությունը կամ այս երկու օրերի սիմվոլիկան շատ կարեւոր է մեր ապագայի համար: Ինչո՞ւ: Որովհետեւ մենք, ըստ էության, խոսում ենք մի ժամանակաշրջանի եւ պրոցեսների մասին, որոնց արդյունքում, ի վերջո, անկախություն է հռչակվել Հայաստանի Հանրապետությունում: Պետք է ասել, որ մեր պետության հիմնադրման առումով՝ օգոստոսը եւ սեպտեմբերը շատ մեծ, էական նշանակություն ունեցող ամիսներ են. 1990 թվականի օգոստոսի 23-ին ընդունվել է Անկախության հռչակագիրը, 1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ին տեղի է ունեցել Անկախության հանրաքվեն»,-ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետ Փաշինյանը պատասխանել է նաեւ աշակերտներին հետաքրքրող հարցերին, որոնք վերաբերել են, մասնավորապես, պետական կառավարման համակարգին, համայնքների խոշորացմանը, բարձրագույն կրթության ոլորտի բարեփոխումներին, ԶԼՄ-ների գործունեությանը:

On September 2, the Prime Minister Nikol Pashinyan received the RA NA Vice President Hakob Arshakyan and the participants of the Summer School programme.
The Prime Minister welcomed the students, referred to the activities of the Government, the reforms implemented in the field of education, the Deceleration of Independence, the Referendum on Independence of Nagorno-Karabakh and other issues.
“Today is September 2, yesterday was September 1: very important and symbolic two days for us. You know that the Declaration of Independence of Nagorno-Karabakh was adopted by the joint decision of the deputies of the Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast and Shahumyan Region on this day in 1991, and September 1 - Day of Knowledge. I think that the connection between these two days or the symbolism of these two days is very important for our future. Why? Because, in fact, we are talking about a period and processes, as a result of which, in the end, independence was declared in the Republic of Armenia. It must be said that in terms of the foundation of our state, August and September are very important months: the Declaration of Independence was adopted on August 23, 1990, and the Referendum on Independence was held on September 21,” Nikol Pashinyan said.
The Prime Minister Pashinyan also answered the questions in which the students were interested, which related, in particular, to the state administration system, the enlargement of communities, the reforms in the field of higher education, the activities of the mass media.