Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 2-ին ընդունել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանին եւ «Ամառային դպրոց» ծրագրի մասնակիցներին:
Վարչապետը ողջունել է աշակերտներին, անդրադարձել կառավարության գործունեությանը, կրթության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին, Լեռնային Ղարաբաղի Անկախության հռչակագրին, Անկախության հանրաքվեին եւ այլ հարցերի:
«Այսօր սեպտեմբերի 2-ն է, երեկ սեպտեմբերի 1-ն էր. շատ կարեւոր եւ սիմվոլիկ երկու օր մեզ համար: Գիտեք, որ 1991 թվականի այս օրը Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի եւ Շահումյանի շրջանի պատգամավորների համատեղ որոշմամբ ընդունվել է Լեռնային Ղարաբաղի Անկախության հռչակագիր, սեպտեմբերի 1-ն էլ՝ Գիտելիքի օրն է: Կարծում եմ, որ այս երկու օրերի հարաբերությունը կամ այս երկու օրերի սիմվոլիկան շատ կարեւոր է մեր ապագայի համար: Ինչո՞ւ: Որովհետեւ մենք, ըստ էության, խոսում ենք մի ժամանակաշրջանի եւ պրոցեսների մասին, որոնց արդյունքում, ի վերջո, անկախություն է հռչակվել Հայաստանի Հանրապետությունում: Պետք է ասել, որ մեր պետության հիմնադրման առումով՝ օգոստոսը եւ սեպտեմբերը շատ մեծ, էական նշանակություն ունեցող ամիսներ են. 1990 թվականի օգոստոսի 23-ին ընդունվել է Անկախության հռչակագիրը, 1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ին տեղի է ունեցել Անկախության հանրաքվեն»,-ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետ Փաշինյանը պատասխանել է նաեւ աշակերտներին հետաքրքրող հարցերին, որոնք վերաբերել են, մասնավորապես, պետական կառավարման համակարգին, համայնքների խոշորացմանը, բարձրագույն կրթության ոլորտի բարեփոխումներին, ԶԼՄ-ների գործունեությանը:

2 сентября Премьер-министр РА Н.Пашинян принял вице-спикера НС А.Аршакяна и участников программы "Летняя школа".
Премьер приветствовал учащихся, осветил деятельность правительства, проводимые реформах в сфере образования, коснулся Декларации о независимости Нагорного Карабаха, референдума о независимости и других вопросов.
“Сегодня 2 сентября, вчера было 1 сентября, – очень   важные и знаковые для нас два дня. Вы знаете, что в этот день в 1991 г. совместным решением депутатов Нагорно-Карабахской автономной области и Шаумянского района была принята Декларация о независимости Нагорного Карабаха, а 1 сентября – День знаний. Полагаю, связь между этими двумя днями или символика этих двух дней крайне важны для нашего будущего. Потому что, по сути, речь идет о периоде и процессах, в итоге которых была провозглашена независимость Республике Армения. Надо сказать, что с точки зрения основания нашего государства весьма важными месяцами являются август и сентябрь. Декларация о независимости была принята 23 августа 1990 г., а референдум о независимости состоялся 21 сентября 1991 г.", - подчеркнул Н.Пашинян.
Премьер-министр также ответил на интересующие учащихся вопросы, касающиеся, в частности, системы государственного управления, укрупнения общин, реформ в сфере высшего образования, деятельности СМИ.