2022 թ. մարտի 15-ին եւ մարտի 18-ին Հայաստանի Հանրապետության եւ Վերակառուցման եւ զարգացման միջազգային բանկի միջեւ ստորագրված ««Պետական հատվածի արդիականացման չորրորդ ծրագիր» վարկային համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը քննարկվել է ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի սեպտեմբերի 5-ին գումարած նիստում:
Առաջարկվող չորրորդ ծրագիրը հիմնվում է Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ իրականացված նախորդ երեք ՊՀԱԾ-ների ձեռքբերումների վրա՝ նպատակ ունենալով խթանել Հայաստանում հանրային հատվածի գործառույթների եւ ծառայությունների արդիականացման ուղղությամբ GovTech` հանրային հատվածի արդիականացման համապետական մոտեցման ներդնումը: Ծրագիրը հաջողությամբ իրականացնելու արդյունքում ակնկալվում է բարձրացնել ընտրված պետական ծառայությունների արդյունավետությունն ու բարելավել դրանց հասանելիությունը բիզնեսի եւ քաղաքացիների համար: Ծրագիրը համահունչ է Կառավարության 2021-2026 թթ. ծրագրին:
Հիմնական զեկուցող ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Աշոտ Մուրադյանը հայտնել է, որ ծրագրի ընդհանուր գումարը կազմում է 26 մլն 500 հազար եվրո: Վարկի մարման ժամկետը 25 տարի է, որից արտոնյալ ժամկետը՝ 14.5 տարի, վարկի տարեկան տոկոսադրույքը՝ բազիսային տոկոսադրույք (6-ամսյա EURIBOR) գումարած լողացող սպրեդ: Վարկի չմասհանված գումարի նկատմամբ հաշվարկվում է պարտավորության վճար՝ տարեկան 0.25 տոկոս դրույքաչափով՝ համաձայնագրի ստորագրումից 60 օր հետո, վճարվում է կիսամյակային կտրվածքով՝ տոկոսավճարների վճարման հետ միաժամանակ: Նախատեսված է նաեւ միանվագ կոմիսիոն վճար՝ վարկի գումարի 0.25 տոկոսի չափով:
Վարկային համաձայնագրի նախագիծը Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեի համար կառաջացնի լրացուցիչ ֆինանսական պարտավորություններ:
Պատգամավորների հարցերին ի պատասխան՝ Աշոտ Մուրադյանը հայտնել է, որ նախորդ ծրագրերի իրականացմանը զուգահեռ ոլորտում ծառայությունների որակի աճ է նկատվել:
Օրենքի նախագիծը ստացել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը: Այն կընդգրկվի ԱԺ առաջիկա հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում:
Մինչեւ ԱԺ լիագումար նիստում հարցի քննարկումը՝ գործադիր մարմնից կներկայացվի տեղեկատվություն նախորդ երեք ծրագրերի կատարման արդյունքների վերաբերյալ:

Agreement to Increase Efficiency of State Services and Improve Their Accessibility for Businesses and Citizens
The draft law on Ratifying the Loan Agreement on State Sector Modernization Project 4 signed between the Republic of Armenia and the International Bank for Reconstruction and Development on March 15 and 18, 2022, was debated at the sitting of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs convened on September 5.
The proposed fourth project builds on the achievements of the previous three State Sector Modernization Projects carried out by the support of the World Bank, aiming to promote the implementation of GovTech, a nationwide approach to public sector modernization, in the direction of modernization of functions and services of public sector in Armenia. As a result of successful implementation of the project, it is expected to increase the efficiency of selected state services and improve their accessibility for businesses and citizens. The project is in line with the Government’s Programme for 2021-2026.
The key rapporteur, the Deputy Chairman of the State Revenue Committee (SRC) Ashot Muradyan informed that the total amount of the project is 26 mln 500 thousand EUR. The loan repayment period is 25 years, of which the grace period is 14.5 years, annual loan rate – base rate (6-month EURIBOR) plus floating spread.
The draft loan agreement will cause additional financial obligations for the state budget of the Republic of Armenia.
In response to the deputies’ questions, Ashot Muradyan informed that parallel to the implementation of the previous projects, an increase in the quality of services in the sphere was observed.
The Committee endorsed the draft law. It will be included in the draft agenda of the NA upcoming regular sittings.
Before the debate of the issue at the NA plenary sitting, the executive body will present information on the results of the previous three projects.