Պատգամավոր Զարուհի Բաթոյանի նախաձեռնությամբ առաջարկվում է հստակեցնել հայերեն ժեստերի լեզվով եւ ենթագրերով հեռարձակվող հաղորդումների տեսակները եւ ավելացնել դրանց ծավալը, հստակեցնել կարգավորող պետական մարմնի լիազորությունները ժեստերի լեզվով թարգմանությամբ տեսալսողական տեղեկատվության ներկայացման նվազագույն տեխնիկական պահանջների եւ հեռարձակման ժամերի սահմանման վերաբերյալ: Ինչպես նաեւ առաջարկվում է սահմանել տեսալսողական հաղորդումների չարաշահման արգելք՝ նաեւ տարիքային, հաշմանդամության, անձնական կամ սոցիալական բնույթի այլ հատկանիշներով խտրականություն տարածելու կամ նման նպատակ հետապնդող տեղեկատվություն պարունակելու դեպքում: Հայերեն ենթագրերով եւ ժեստերի լեզվի թարգմանությամբ լրացուցիչ եւ պարտադիր հաղորդումների ցանկ սահմանել հանրային հեռարձակողների համար` ներառելով կրթական, առողջապահական, մշակութային եւ ժամանցային բնույթի հաղորդումները, պաշտոնական տեղեկատվությունը, արտակարգ դրության ժամանակ հատուկ թողարկումները եւ սոցիալական գովազդը:
Հեղինակը «Լեզվի մասին» ՀՀ օրենքում «Ժեստերի լեզու» հասկացությունը սահմանելու առաջարկ է ներկայացրել:
Պատգամավորի հեղինակած ««Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», ««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում լրացում կատարելու մասին» եւ ««Լեզվի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի սեպտեմբերի 6-ի նիստում:
Զարուհի Բաթոյանը հայտնել է, որ օրենսդրական փաթեթը մշակելու համար հիմք է դարձել նաեւ «Հայաստանի խուլերի միավորում» հասարակական կազմակերպության դիմումը:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Տաթեւիկ Ստեփանյանը ներկայացրել է Կառավարության դրական եզրակացությունը, նաեւ առաջարկները:
Փաթեթը հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ կառաջարկվի ընդգրկել ԱԺ առաջիկա հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում: Ազգային ժողովի կողմից ամբողջությամբ ընդունվելուց հետո՝ փաթեթն ուժի մեջ կմտնի 2023 թ. հունվարի 1-ից:

По инициативе депутата З.Батоян предлагается уточнить виды программ, транслируемых на армянском языке жестов и субтитров, и увеличить их объем, уточнить полномочия регулирующего государственного органа в отношении минимальных технических требований к представлению аудиовизуальной информации с сурдопереводом и определением часов вещания. Предлагается также установить запрет на неправомерное использование аудиовизуальных программ, в том числе распространяющих дискриминацию по возрасту, инвалидности, личным или социальным признакам или содержащих информацию с такой целью. Установить перечень дополнительных и обязательных программ с армянскими субтитрами и сурдопереводом для общественных вещателей, в том числе программ образовательного, оздоровительного, культурно-развлекательного характера, официальной информации, специальных выпусков в период чрезвычайного положения и социальной рекламы.
Автор внесла предложение определить понятие “язык жестов” в закон “О языке”.
6 сентября на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта в первом чтении обсужден пакет в авторстве ряда депутатов о внесении изменений и дополнений в законы "Об аудиовизуальных средствах массовой информации", "Регламент Национального Собрания" и "О языке".
З.Батоян сообщила, что основой для разработки пакета законодательных актов стало заявление общественной организации “Союз глухих Армении”.
Заместитель министра труда и социальных вопросов РА Т.Степанян представила предложения, а также положительное заключение правительства.
С положительным заключением комиссии пакет будет предложен для включения в проект повестки дня предстоящих очередных заседаний НС. После принятия парламентом пакет вступит в силу с 1 января 2023 г.