Պատգամավոր Զարուհի Բաթոյանի նախաձեռնությամբ առաջարկվում է հստակեցնել հայերեն ժեստերի լեզվով եւ ենթագրերով հեռարձակվող հաղորդումների տեսակները եւ ավելացնել դրանց ծավալը, հստակեցնել կարգավորող պետական մարմնի լիազորությունները ժեստերի լեզվով թարգմանությամբ տեսալսողական տեղեկատվության ներկայացման նվազագույն տեխնիկական պահանջների եւ հեռարձակման ժամերի սահմանման վերաբերյալ: Ինչպես նաեւ առաջարկվում է սահմանել տեսալսողական հաղորդումների չարաշահման արգելք՝ նաեւ տարիքային, հաշմանդամության, անձնական կամ սոցիալական բնույթի այլ հատկանիշներով խտրականություն տարածելու կամ նման նպատակ հետապնդող տեղեկատվություն պարունակելու դեպքում: Հայերեն ենթագրերով եւ ժեստերի լեզվի թարգմանությամբ լրացուցիչ եւ պարտադիր հաղորդումների ցանկ սահմանել հանրային հեռարձակողների համար` ներառելով կրթական, առողջապահական, մշակութային եւ ժամանցային բնույթի հաղորդումները, պաշտոնական տեղեկատվությունը, արտակարգ դրության ժամանակ հատուկ թողարկումները եւ սոցիալական գովազդը:
Հեղինակը «Լեզվի մասին» ՀՀ օրենքում «Ժեստերի լեզու» հասկացությունը սահմանելու առաջարկ է ներկայացրել:
Պատգամավորի հեղինակած ««Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», ««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում լրացում կատարելու մասին» եւ ««Լեզվի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի սեպտեմբերի 6-ի նիստում:
Զարուհի Բաթոյանը հայտնել է, որ օրենսդրական փաթեթը մշակելու համար հիմք է դարձել նաեւ «Հայաստանի խուլերի միավորում» հասարակական կազմակերպության դիմումը:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Տաթեւիկ Ստեփանյանը ներկայացրել է Կառավարության դրական եզրակացությունը, նաեւ առաջարկները:
Փաթեթը հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ կառաջարկվի ընդգրկել ԱԺ առաջիկա հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում: Ազգային ժողովի կողմից ամբողջությամբ ընդունվելուց հետո՝ փաթեթն ուժի մեջ կմտնի 2023 թ. հունվարի 1-ից:

On the initiative of the deputy Zaruhi Batoyan, it is proposed to clarify the types of programs broadcast in Armenian sign language and with subtitles and increase their volume, clarify the powers of the regulatory state body regarding the minimum technical requirements for the presentation of audiovisual information with sign language translation and the definition of broadcasting hours. It is also proposed to impose a ban on the misuse of audiovisual programs, also in case of disseminating discrimination based on age, disability, personal or social characteristics or containing information with such a purpose. Establish a list of additional and mandatory programs with Armenian subtitles and sign language translation for public broadcasters, including educational, health, cultural and entertainment programs, official information, special releases during the state of emergency and social advertising.
The author proposed to define the concept of Sign Language in the RA Law on Language.
The legislative package on Making Amendments and Addenda to the Law on Audiovisual Media, on Making Addenda to the Constitutional Law the Rules of Procedure of the National Assembly and on Making Addenda to the RA Law on Language authored by the deputy was debated in the first reading at the sitting of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport held on September 6.
Zaruhi Batoyan informed that the application of the Armenian Deaf Society NGO became the basis for developing the legislative package.
The RA Deputy Minister of Labor and Social Affairs Tatevik Stepanyan presented the endorsement and the proposals of the Government.
It will be proposed to include the package in the draft agenda of the NA upcoming regular sittings with the endorsement of the Committee. After being fully adopted by the National Assembly, the package will enter into force on January 1, 2023.