««Փոստային կապի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծով սահմանվում է, որ ՀՀ կառավարությունը հաստատում է փոստային կապի ոլորտում մոնիթորինգի իրականացման կարգը, իսկ ««Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծով սահմանվում է, որ ՀՀ կառավարությունը հաստատում է արտակարգ իրավիճակներում՝ արտակարգ կամ ռազմական դրության ժամանակ, էլեկտրոնային հաղորդակցության ցանցերը շահագործելու, կառավարելու, օգտագործելու եւ լրացուցիչ կապուղիներ հաստատելու կարգը, ինչպես նաեւ հաստատում է ՀՀ տարածքում բազային եւ շարժական ռադիոմոնիթորինգի համակարգի ներդրման ծրագիրն ու ժամանակացույցը:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանի ներկայացմամբ՝ նախագծերի փաթեթով առաջարկվում է ենթաօրենսդրական նորմատիվ կամ այլ բնույթի իրավական ակտերի ընդունման համար սահմանել լիազորող նորմեր:
Օրենսդրական փաթեթն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել  եւ դրական եզրակացություն է ստացել ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի սեպտեմբերի 7-ի նիստում:
Հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ դրական եզրակացության է արժանացրել Կառավարության հեղինակած ««Առեւտրաարդյունաբերական պալատների մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» եւ «Պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրի կատարման 2021 թվականի տարեկան հաշվետվությունը հաստատելու մասին» օրենքների նախագծերը:

Проект о внесении изменений в закон “О почтовой связи” предусматривает, что Правительство РА утверждает порядок осуществления мониторинга в сфере почтовой связи, а проект о внесении изменений в закон “Об электронных коммуникациях” предусматривает, что правительство утверждает в чрезвычайных ситуациях, в условиях чрезвычайного или военного положения порядок эксплуатации, управления, использования сетей электронной связи и установления дополнительных каналов, а также утверждает план и график реализации базовой и подвижной системы радиомониторинга на территории РА.
Согласно замминистра высокотехнологичной промышленности РА Д.Саакяна, в пакете проектов предлагается установить разрешительные (уполномочивающие) нормы для принятия подзаконных нормативных или иных правовых актов.
7 сентября законодательный пакет обсужден в первом чтении и получил положительное заключение на заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам.
Комиссия обсудила во втором чтении и дала положительное заключение проектам правительства о внесении изменений в закон "О торгово-промышленных палатах" и "Об утверждении годового отчета за 2021 г. об исполнении программы приватизации государственного имущества на 2017-2020 гг".