««Փոստային կապի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծով սահմանվում է, որ ՀՀ կառավարությունը հաստատում է փոստային կապի ոլորտում մոնիթորինգի իրականացման կարգը, իսկ ««Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծով սահմանվում է, որ ՀՀ կառավարությունը հաստատում է արտակարգ իրավիճակներում՝ արտակարգ կամ ռազմական դրության ժամանակ, էլեկտրոնային հաղորդակցության ցանցերը շահագործելու, կառավարելու, օգտագործելու եւ լրացուցիչ կապուղիներ հաստատելու կարգը, ինչպես նաեւ հաստատում է ՀՀ տարածքում բազային եւ շարժական ռադիոմոնիթորինգի համակարգի ներդրման ծրագիրն ու ժամանակացույցը:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանի ներկայացմամբ՝ նախագծերի փաթեթով առաջարկվում է ենթաօրենսդրական նորմատիվ կամ այլ բնույթի իրավական ակտերի ընդունման համար սահմանել լիազորող նորմեր:
Օրենսդրական փաթեթն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել  եւ դրական եզրակացություն է ստացել ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի սեպտեմբերի 7-ի նիստում:
Հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ դրական եզրակացության է արժանացրել Կառավարության հեղինակած ««Առեւտրաարդյունաբերական պալատների մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» եւ «Պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրի կատարման 2021 թվականի տարեկան հաշվետվությունը հաստատելու մասին» օրենքների նախագծերը:

The draft law o n Making Addendum to the Law on Postal Communication stipulates that the RA Government approves the procedure for monitoring in the field of postal communication, and the draft law on Making Addenda to the Law on Electronic Communication s stipulates that the RA Government approves the procedure for operating, managing, using electronic communication networks and establishing additional channels in emergency situations, during emergency or martial law, as well as approves the plan and schedule for the implementation of the base and mobile radio monitoring system in the RA territory .
According to the RA Deputy Minister of High-Tech Industry Davit Sahakyan, it is proposed with the package of drafts to establish authorizing norms for the adoption of secondary regulatory legal acts or legal acts of other nature.
The legislative package was debated in the first reading and endorsed at the sitting of the NA Standing Committee on Economic Affairs held on September 7.
The Committee debated in the second reading and endorsed the draft laws authored by the Government on Making Addenda to the RA Law on Chambers of Commerce and Industry and on Approving the 2021 Annual Report on the Implementation of the Privatization of State Property Program for 2017-2020.