Սեպտեմբերի 9-ին Ալեն Սիմոնյանի նախագահությամբ կայացել է ՀՀ Ազգային ժողովի խորհրդի նիստը:
Քննարկվել եւ հաստատվել են Ազգային ժողովի ութերորդ գումարման չորրորդ նստաշրջանի եւ սեպտեմբերի 12-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգերի նախագծերը, սահմանվել է նաեւ հերթական նիստերի օրակարգային հարցերի քննարկման հաջորդականությունը:
Սեպտեմբերի 12-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում ընդգրկվել է 45 հարց:
Խորհրդի որոշմամբ՝ հետաձգվել են «Ազգային ժողովի խորհրդի 2021 թվականի հոկտեմբերի 4-ի 010-Ա որոշման մեջ փոփոխություն կատարելու մասին», «Ազգային ժողովի խորհրդի 2021 թվականի հոկտեմբերի 25-ի 019-Ա որոշման մեջ փոփոխություններ կատարելու մասին», «Ազգային ժողովի խորհրդի 2021 թվականի հոկտեմբերի 25-ի 020-Ա որոշման մեջ փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ «Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամի պաշտոնում թեկնածուների ընտրության համար ձեւավորվող մրցութային խորհրդի անդամ նշանակելու մասին» որոշումների նախագծերի քննարկումները: Նախագծերի մանրամասները՝ այստեղ:

В проекте повестки дня созываемых 12 сентября очередных заседаний – 45 вопросов
Обсуждены и одобрены проекты повесток дня четвертой сессии НС восьмого созыва и созываемых 12 сентября очередных заседаний, определена также последовательность обсуждения повесточных вопросов очередных заседаний.
В проект повестки дня созываемых 12 сентября очередных заседаний включено 45 вопросов.
По решению Совета   отложено обсуждение проектов о внесении изменений в решения Совета НС 010-А от 4 октября 2021 г., 019-А от 25 октября 2021 г., 020-А от 25 октября 2021 г.  и решения “О назначении члена формируемого конкурсного совета   по отбору кандидатов на должность члена Комиссии по противодействию коррупции”.