ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 9-ին ընդունել է Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) եվրասիական տարածաշրջանի տնօրեն Սթիվեն Նիքսին:
Կողմերը քննարկել են Ազգային ժողով-Միջազգային հանրապետական ինստիտուտ համագործակցության օրակարգն ու զարգացման ուղիները: Ընդգծվել է, որ IRI-ի հետ Ազգային ժողովի կարողությունների զարգացման ծրագրի շրջանակում արդեն իսկ իրականացվել են վերապատրաստման մի շարք դասընթացներ ամենատարբեր ոլորտներում, կլոր-սեղաններ, լսումներ:
Անդրադառնալով առաջիկա ծրագրերին՝ Սթիվեն Նիքսն Ալեն Սիմոնյանին է ներկայացրել իրենց կազմակերպության ռազմավարական առաջնահերթությունները՝ ուղղված դատաիրավական, սահմանադրական բարեփոխումներին: Նա ՀՀ ԱԺ նախագահին է հանձնել իրենց կազմակերպության կողմից վերջերս Հայաստանի ամբողջ տարածքում արված սոցիոլոգիական հարցման արդյունքները, որոնք վերաբերելի են օրենսդիր, գործադիր եւ իշխանության այլ ճյուղերին:
Հանդիպման ավարտին Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի հետ համագործակցության շրջանակում կարեւորվել է մարզերի եւ օրենսդրի գործունեության ոլորտներին քաղհասարակության ներգրավվածության նպաստումը:

А.Симонян принял директора Евразийского региона IRI
9 сентября Председатель НС А.Симонян принял директора Евразийского региона Международного республиканского института (IRI) Стивена Никса.
Стороны обсудили повестку дня и пути развития сотрудничества между НС и IRI. Подчеркнуто, что в рамках программы развития потенциала НС совместно с IRI уже проведен ряд тренингов, круглых столов, слушаний.
Стивен Никс, коснувшись предстоящих программ, представил А.Симоняну стратегические приоритеты их организации по судебно-правовым и конституционным реформам. Он вручил Председателю НС результаты проведенного недавно их структурой в Армении социологического опроса относительно законодательной, исполнительной и других ветвей власти.
В завершение встречи в рамках сотрудничества с IRI отмечен содействие вовлечению гражданского общества в сферы деятельности марзов (областей) и законодательной работы.