«Ազդարարման համակարգի մասին» եւ մի շարք այլ օրենքներում առաջարկվող փոփոխությունները պայմանավորված են ազդարարման համակարգի զարգացման եւ կատարելագործման, ստանձնած միջազգային պարտավորությունների կատարման անհրաժեշտությամբ: Այս մասին սեպտեմբերի 12-ի ԱԺ նիստում հայտնել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Երանուհի Թումանյանցը՝ ներկայացնելով հիմնական կարգավորումները:
Օրենսդրական փոփոխությամբ առաջարկվում է ազդարարման հետ կապված հարաբերությունները տարածել նաեւ մասնավոր ոլորտի կազմակերպությունների եւ համայնքային կազմակերպությունների վրա, նախատեսել կոռուպցիոն բնույթի հանցագործություն չհանդիսացող իրավիճակներում ազդարարում տալու, այդ թվում՝ անանուն ազդարարելու հնարավորությունը՝ միաժամանակ սահմանելով ազդարարման նման դեպքերը քննող իրավասու մարմին: Առաջարկվող կարգավորումների մանրամասները՝ այստեղ:
Պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանը հարցուպատասխանի ձեւաչափում կարծիք է հայտնել, որ գործող օրենքին չհամապատասխանող իրավիճակ է ստեղծվել եւ հետաքրքրվել ոլորտի վիճակագրությամբ:
Ներկայացնելով վիճակագրական տվյալները՝ Երանուհի Թումանյանցը նշել է, որ 2019 թ. Գլխավոր դատախազություն ստացվել է 188 ազդարարում, որոնք վերաբերել են առերեւույթ կոռուպցիոն բնույթի դեպքերին: Դրանցից 153-ը եղել է անանուն: 2020 թ. ազդարարման համակարգի միջոցով ստացվել է 140 ազդարարում, որից 119-ը եղել է անանուն: 2021 թ. ստացված 75 ազդարարումից 68-ը վերաբերել են առերեւույթ կոռուպցիոն բնույթի դեպքերին, 70-ը եղել է անանուն: 2022 թ. տվյալները դեռեւս չեն ստացվել:
Հերիքնազ Տիգրանյանն էլ կարեւորել է այն հանգամանքը, որ ազդարարումը պետք է լինի ոչ միայն կոռուպցիոն հանցագործությունների, այլ նաեւ՝ շահերի բախման, անհամատեղելիության, նաեւ կոռուպցիոն ռիսկերի մասով: Ըստ պատգամավորի՝ օրենքի չգործելը պայմանավորված է ոչ միայն կարգավորումների թերացմամբ, այլ նաեւ՝ հանրային մտածելակերպով, քանի որ ազդարարումը մեր հասարակության մեջ չի ընկալվում աջակցություն իրավապահ համակարգին կամ անհանդուրժողականություն կոռուպցիայի նկատմամբ:
Երանուհի Թումանյանցը հստակեցրել է, որ Կառավարությունն ազդարարման համակարգի զարգացման ուղղությամբ միջոցներ է ձեռնարկել, այդ թվում ընդունել է հաղորդակցության ծրագիրը, որով հստակ ազդարարվելու է այս համակարգի մասին: Նա նշել է, որ օրենքի փոփոխությունները  քննարկվել են շահագրգիռ ուժերի, նաեւ՝ միջազգային գործընկերների հետ: Փոխնախարարի խոսքով՝ հանրությանն օրենքի մասին ազդարարումն ավելի ընդգրկուն կլինի՝ շեշտը դնելով անանունության վրա, որպեսզի մարդիկ իրենց պաշտպանված զգան: «Հարցումները ցույց են տալիս, որ հաճախ ազդարարողները զերծ են մնում ազդարարումից, քանի որ վախենում են վենդետայից ու հետեւանքներից»,- ասել է Երանուհի Թումանյանցը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, դիմելով փոխնախարարին, նշել է, որ պետք է հետամուտ լինել քաղաքում տեղադրված ազդարարող պաստառները վերացնելու կամ դրանք նորով փոխարինելու հարցում: Երանուհի Թումանյանցը վստահեցրել է՝ միջոցներ են ձեռնարկվում, որ ազդարարումը չլինի միայն պաստառներով եւ թռուցիկներով:
«Առաջինից երկրորդ ընթերցում վիճահարույց հարցերը հանգամանալի քննարկելու պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել»,- հարակից զեկույցում ասել  է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Վահագն Հովակիմյանը:
Պատգամավոր Վիգեն Խաչատրյանի գնահատմամբ՝ ոլորտում հաջողության չենք հասնի, եթե մեր հասարակության առանձնահատկությունները հաշվի չառնենք: Նրա խոսքով՝ կարելի է միջազգային չափանիշներին համապատասխանող օրենք գրել, որը չաշխատի: Պատգամավորը համոզված է, որ անանունությանը վերաբերող դրույթը պետք է հանվի. դա ծնելու է կոռուպցիա, չարաշահում:
Վլադիմիր Վարդանյանը եւս կարծիք է հայտնել, որ պետք է հաշվի առնվեն այս ոլորտում մեր երկրի առանձնահատկությունները: «Մենք չափազանց կարեւորում ենք կոռուպցիայի դեմ պայքարը, կարեւոր է նման նախագիծը, բայց մենք պետք է ունենանք նախագիծ, որը պետք է գործի, ոչ թե վերածվի նախագծի, որն ուղղված է պարզապես ազդարարների պաշտպանությանը: Այն պետք է ուղղված լինի ազդարարների պաշտպանության միջոցով երկրում կոռուպցիան արմատախիլ անելուն»,- ասել է պատգամավորը:

The amendments being proposed to the law on Whistleblowing System and a number of other laws are conditioned by the necessity of the development and upgrading of the whistleblowing system and the implementation of the assumed international obligations. At September 12 NA sitting the RA Deputy Minister of Justice Yeranuhi Tumanyants informed about this, presenting the main regulations.
The legislative amendment proposes to spread the relations regarding the whistleblowing also on the private sphere and community organizations, to design whistleblowing in the situations not being a crime of corruption character, including the possibility of anonymous whistleblowing, at the same time setting an authorized body investigating such cases of whistleblowing.
In Q & A session the deputy Vladimir Vardanyan opined that a situation not complying with the law in force was created and was interested in the statistics of the sphere.
Presenting the statistical data, Yeranuhi Tumanyants noted that in 2019, 188 whistleblowing cases related to evident corruption character were received by the Prosecutor General’s Office. 153 out of them were anonymous. In 2020, 140 whistleblowing cases were received through the whistleblowing system, and 119 out of them – anonymous. In 2021, from the received 75 whistleblowing cases 68 related to the cases of evident corruption character, 70 – were anonymous. In 2022, the data were not received yet.
Heriknaz Tigranyan highlighted the fact that the whistleblowing should be not only the incompatibility of the corruption crimes, but also the collision of interests, also on the corruption risks. According to the MP, the law not being in force is conditioned not only by incompleteness of the regulations, but also by the public way of thinking, as the whistleblowing is not perceived in our society as a support to the law enforcement system or intolerance towards corruption.
Yeranuhi Tumanyants specified that the Government took measures in the development of the whistleblowing system, adopted the communication programme, by which distinctly would be whistleblowed about this system. She noted that the amendments to the law were discussed with the concerned forces, as well as with the international partners. According to the Deputy Minister, the whistleblowing on the law to the public will be more inclusive, stressing the fact of being anonymous in order the people feel themselves protected. “The surveys show that often the whistleblowers are deprived of whistleblowing, as they are afraid of vendetta and consequences,” Yeranuhi Tumanyants said.
The RA NA President Alen Simonyan, addressing to the Deputy Minister, noted that we should be consistent in removing the whistleblowing posters located in the city or replacing them in a new way. Yeranuhi Tumanyants assured that measures are taken in order the whistleblowing will not be only by posters and leaflets.
“An agreement was reached to thoroughly discuss he disputable issues from the first to the second reading,” the Deputy Chair of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs Vahagn Hovakimyan said in his co-report.
As the deputy Vigen Khachatryan assessed, we shall not reach success, if we do not take into account the peculiarities of our society. According to him, it is possible to write a law complying with the international standards, The MP is convinced that the provision on the anonymity should be removed: it will result in corruption and speculation.
Vladimir Vardanyan also expressed opinion that the features of our country in this sphere should be taken into account. “We highlight very much the fight against corruption, such draft is important, but we should have a draft, which will be in force, not be turned into a draft, which is directed simply to the whistleblowers’ protection. It shall be aimed at eradicating corruption through the whisleblowers’ protection,” the MP said.