Օրենքի նախագծով առաջարկվել է սահմանել բազային տուրքի հնգապատիկի չափով տուրք տնկանյութի հավաստագրման համար՝ 5000 դրամ. ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը՝ ներկայացնելով «Պետական տուրքի մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխությունը եւ լրացումը:
Կառավարության հեղինակած ««Պետական տուրքի մասին» օրենքում լրացում եւ փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ սեպտեմբերի 12-ի հերթական նիստում:
«Սերմերի մասին» օրենքի համաձայն սերմերի հավաստագրումն իրականացվում է 2005 թ., սակայն հավաստագրի տրամադրման համար պետական տուրք սահմանված չի եղել: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ սերմերի եւ տնկանյութի հավաստագրի տրամադրումը բացի դաշտային հետազոտություններից, ենթադրում է փաստաթղթային վերլուծություններ եւ սերմերի ու տնկանյութի լաբորատոր հետազոտություններ, ապա անհրաժեշտություն է առաջացել  փոփոխություն եւ լրացում կատարել «Պետական տուրքի մասին» օրենքում՝ սերմերի եւ տնկանյութի հավաստագրի տրամադրման համար սահմանելով պետական տուրք, որի դրույքաչափերը չեն ներառում ծառայությունների կամ գործողությունների կատարման հետ կապված ծախսերը:
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Հովիկ Աղազարյանի ներկայացմամբ՝ գլխադասային հանձնաժողովը դրական եզրակացության է տվել օրենքի նախագծին:
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է Կառավարության հեղինակած «Պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրի կատարման 2021 թվականի տարեկան հաշվետվությունը հաստատելու մասին» օրենքի նախագիծը եւ «Մաքսային կարգավորման մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը:

“Согласно законопроекту, предлагается установить плату за сертификацию посадочного материала в  пятикратном размере базовой платы - 5000 драмов”, - отметил министр экономики В.Керобян, представляя предлагаемые поправки в закон "О государственной пошлине".
12 сентября на очередном заседании НС обсужден в первом чтении проект о внесении дополнения и изменения в представленный правительством закон “О государственной пошлине”.
По закону “О семенах” сертификация семян проводилась в 2005 г., но государственная пошлина за выдачу сертификата не устанавливалась. С учетом того, что выдача сертификата на семена и посадочный материал, помимо полевых исследований, предполагает проведение анализов документов и лабораторных исследований семян и посадочного материала, необходимо внести поправки в закон “О государственной пошлине”, установив государственную пошлину за выдачу сертификата на семена и посадочный материал, в ставки которой не включены расходы, связанные с выполнением услуг или операций.
Депутат О.Агазарян представил по законопроекту положительное заключение Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам.
Парламент во втором чтении обсудил предложенный правительством проект закона “Об утверждении годового отчета за 2021 г. об исполнении программы приватизации государственного имущества на 2017-2020 гг.” и пакет проектов о внесении поправок в закон “О таможенном регулировании” и прилагаемые законы.