«Աշխարհագրական նշումների մասին» գործող օրենքով կարգավորվում են աշխարհագրական նշումների, ծագման տեղանունների եւ երաշխավորված ավանդական արտադրանքի գրանցման իրավական պահպանության եւ օգտագործման հետ կապված հարաբերությունները: Օրենքը մշակվել է Եվրոպական խորհրդարանի եւ խորհրդի 2012 թ. նոյեմբերի 21-ին ընդունված կանոնակարգի հիման վրա եւ համահունչ է Եվրամիության օրենսդրությանը, որն արձանագրվել է նաեւ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (CEPA) 231-րդ հոդվածի 1-ին մասում: Հայաստանում գրանցված աշխարհագրական նշումների ճանաչման եւ իրավական պահպանության ապահովման նպատակով չափազանց կարեւոր է, որ օրենքում կատարված փոփոխություններով չխաթարվի այդ համապատասխանությունը եւ վերացվեն տեղ գտած անհամապատասխանությունները: Այս մասին սեպտեմբերի 12-ի ԱԺ հերթական նիստում ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը՝ ներկայացնելով գործող օրենքում առաջարկվող փոփոխություններն ու լրացումները:
Գործող օրենքը համադրվել է ԵՄ կանոնակարգերով, լրացուցիչ առաջարկություններ են տրամադրվել հայկական կոնյակի վերաբրենդավորման գործընթացների շրջանակում ներգրավված ԵՄ փորձագետների կողմից: Համադրությամբ պարզվել է, որ հստակ տարանջատված չեն աշխարհագրական նշումով, ծագման տեղանունով եւ երաշխավորված ավանդական արտադրանքի համապատասխանության նկատմամբ վերահսկողությունը եւ հսկողությունը կարգավորող դրույթները:
Առաջարկվող փոփոխություններով կհստակեցվեն աշխարհագրական նշումով արտադրանքի մակնշման համապատասխանության նկատմամբ պետական վերահսկողություն եւ տեխնիկական հատկորոշումների պահպանման նկատմամբ հսկողություն իրականացնող մարմիններն ու դրանց գործունեության շրջանակները:
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է նաեւ  Կառավարության հեղինակած ««Առեւտրաարդյունաբերական պալատների մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:

Действующий закон “О географических указаниях” регулирует отношения, связанные с правовой охраной и использованием регистрации географических указаний, мест происхождения и гарантированных традиционных продуктов. Закон разработан Европарламентом и Евросоветом на основании регламента от 21 ноября 2012 г. и соответствующего законодательству Евросоюза, что также зафиксировано в ч.1 ст.231 Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС (CEPA). Для обеспечения признания и правовой охраны географических указаний, зарегистрированных в Армении, крайне важно, чтобы внесенные в закон изменения не нарушали этого соответствия. Об этом 12 сентября на очередной сессии НС заявил министр экономики В.Керобян, представляя предлагаемые изменения и дополнения в действующий закон.
Действующий закон приведен в соответствие с регламентами ЕС, дополнительные рекомендации предоставлены экспертами ЕС.
Предлагаемые изменения уточнят государственный контроль за соблюдением маркировки товаров географическим указанием и контроль за соблюдением технических условий и сферу их деятельности.
Во втором чтении парламент обсудил также предложенный правительством проект о внесении дополнения в закон “О торгово-промышленных палатах”.