«Աշխարհագրական նշումների մասին» գործող օրենքով կարգավորվում են աշխարհագրական նշումների, ծագման տեղանունների եւ երաշխավորված ավանդական արտադրանքի գրանցման իրավական պահպանության եւ օգտագործման հետ կապված հարաբերությունները: Օրենքը մշակվել է Եվրոպական խորհրդարանի եւ խորհրդի 2012 թ. նոյեմբերի 21-ին ընդունված կանոնակարգի հիման վրա եւ համահունչ է Եվրամիության օրենսդրությանը, որն արձանագրվել է նաեւ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (CEPA) 231-րդ հոդվածի 1-ին մասում: Հայաստանում գրանցված աշխարհագրական նշումների ճանաչման եւ իրավական պահպանության ապահովման նպատակով չափազանց կարեւոր է, որ օրենքում կատարված փոփոխություններով չխաթարվի այդ համապատասխանությունը եւ վերացվեն տեղ գտած անհամապատասխանությունները: Այս մասին սեպտեմբերի 12-ի ԱԺ հերթական նիստում ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը՝ ներկայացնելով գործող օրենքում առաջարկվող փոփոխություններն ու լրացումները:
Գործող օրենքը համադրվել է ԵՄ կանոնակարգերով, լրացուցիչ առաջարկություններ են տրամադրվել հայկական կոնյակի վերաբրենդավորման գործընթացների շրջանակում ներգրավված ԵՄ փորձագետների կողմից: Համադրությամբ պարզվել է, որ հստակ տարանջատված չեն աշխարհագրական նշումով, ծագման տեղանունով եւ երաշխավորված ավանդական արտադրանքի համապատասխանության նկատմամբ վերահսկողությունը եւ հսկողությունը կարգավորող դրույթները:
Առաջարկվող փոփոխություններով կհստակեցվեն աշխարհագրական նշումով արտադրանքի մակնշման համապատասխանության նկատմամբ պետական վերահսկողություն եւ տեխնիկական հատկորոշումների պահպանման նկատմամբ հսկողություն իրականացնող մարմիններն ու դրանց գործունեության շրջանակները:
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է նաեւ  Կառավարության հեղինակած ««Առեւտրաարդյունաբերական պալատների մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:

The relations connected with the geographical indications, places of origin and the legal protection and use of the registration of the guaranteed traditional product are regulated by the law in force on Geographical Indications. The law was elaborated on the basis of the regulations adopted by the European parliament and Council on November 21, 2012 and is harmonious with the legislation of the European Union (EU), which was also recorded in the paragraph one of Article 231 of the RA-NA Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA). In terms of recognition of geographical indications registered in Armenia and providing legal protection it is very important that the compliance will not be disturbed with the amendments made to the law and the discrepancy will be removed. At September 12 regular sitting the RA Minister of Economy Vahan Kerobyan said about this, presenting the proposing amendments and addenda to the law in force.
The law in force was compared with the EU regulations, additional proposals were provided by the EU experts involved in the framework of the Armenian brandy rebranding processes. It was cleared out by comparison that the control towards the compliance of the guaranteed traditional product by the geographical indication, origin of place and the provisions regulating the control are not distinctly separated.
The bodies implementing control towards the state control and protection of technical specifications towards product labeling compliance by geographical indication and the scopes of their activities will be specified with the proposing amendments.
The parliament also debated in the second reading the draft law on Making Addendum to the law on Trade Industrial Chambers.