«Ներմուծման մաքսատուրքերի (համարժեք այլ տուրքերի, հարկերի եւ վճարների) գումարները հաշվեգրելու եւ բաշխելու, դրանք որպես եկամուտ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների բյուջեներ փոխանցելու կարգի պահպանման հարցերին ուղղված համատեղ վերահսկիչ միջոցառումների անցկացման մասին» համաձայնագրով կկանոնակարգվի ԵԱՏՄ անդամ պետությունների բարձրագույն վերահսկիչ մարմինների կողմից մաքսատուրքերի հավաքագրման եւ բաշխման գործընթացի նկատմամբ հսկողությունը: Առաջարկվում է կարգավորել համատեղ վերահսկիչ միջոցառումների իրականացման նպատակները, սկզբունքներն ու ընթացակարգերը: Համատեղ վերահսկիչ միջոցառումներ անցկացնելու համար կազմվելու է համատեղ միջոցառումների իրականացման ծրագիր, որը մշակելու է ԵԱՏՄ անդամ այն պետության ֆինանսական վերահսկող բարձրագույն մարմինը, որը համատեղ վերահսկիչ միջոցառում իրականացնելու տարում նախագահում է ԵԱՏՄ մարմիններում:
ԵԱՏՄ անդամ պետության պատկան մարմինները պարտավոր են վերացնել հայտնաբերված խախտումները եւ այդ մասին տեղեկացնել իրենց կառավարություններին ու ֆինանսական վերահսկողություն իրականացնող բարձրագույն մարմիններին:
Համաձայնագրով առաջարկվող կարգավորումներն ԱԺ սեպտեմբերի 12-ի հերթական նիստում ներկայացրել է ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանը:
ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովը քննարկվող հարցի վերաբերյալ տվել է դրական եզրակացություն: Այս մասին հայտնել է հանձնաժողովի անդամ Ալեքսեյ Սանդիկովը:
ՀՀ ֆինանսների փոխնախարարը քննարկման է ներկայացրել նաեւ ««Հարկման բազայի խեղաթյուրումը եւ շահույթների տեղափոխումը կանխելու նպատակով հարկային պայմանագրերին առնչվող միջոցառումների իրականացման վերաբերյալ» բազմակողմ կոնվենցիան վավերացնելու մասին» օրինագիծը:
Նախատեսվում է պայքար ագրեսիվ միջազգային հարկային պլանավորման միջոցով հարկումից խուսափելու երեւույթների դեմ: Օրենսդրությունը հնարավորություն կտա շահույթները հարկել այն երկրում, որտեղ կազմակերպվում է իրական տնտեսական գործունեություն եւ ստեղծվում է իրական նոր արժեք: Երկրները երկկողմ հարկային հարաբերություններ կառուցելիս ամեն անգամ ստիպված չեն լինի փոփոխություններ կատարել փոխադարձաբար միմյանց միջեւ կնքված երկկողմ համաձայնագրերում: Ըստ Արման Պողոսյանի՝ սա հնարավորություն է՝ խուսափելու յուրաքանչյուր անգամ վերաբանակցելու համաձայնագրերի  այս կամ այն դրույթների շուրջ: «Միանալով այս բազմակողմ կոնվենցիային՝ մենք իրավունք կստանանք այդ կարգավորումները կիրառել մեր հարկային վարչարարության շրջանակում»,- ասել է փոխնախարարը:
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձաժողովի անդամ Հովիկ Աղազարյանը ներկայացրել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:
Արման Պողոսյանը, ներկայացնելով «Հայաստանի Հանրապետության եւ Շվեյցարիայի Համադաշնության միջեւ՝ 2006 թվականի հունիսի 12-ի` ««Հայաստանի Հանրապետության եւ Շվեյցարիայի Համադաշնության միջեւ եկամուտների եւ գույքի հարկերի առնչությամբ կրկնակի հարկումը բացառելու մասին» կոնվենցիայում փոփոխություններ կատարելու վերաբերյալ արձանագրությունը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը, նշել է, որ 2021 թ. նոյեմբերի 12-ին ստորագրված արձանագրությունը նպատակ ունի թարմացնել դեռեւս 2006 թ. Հայաստանի եւ Շվեյցարիայի միջեւ գործող համաձայնագիրը: Ըստ հիմնավորման՝ արձանագրության ընդունումը լրացուցիչ ֆինանսական միջոցների անհրաժեշտություն չի պահանջում, իսկ դրա ընդունմամբ պայմանավորված՝ պետական բյուջեի եկամուտների էական նվազեցում կամ ծախսերի ավելացում տեղի չի ունենա:

Соглашение “О проведении совместных надзорных мероприятий по соблюдению порядка взимания и распределения сумм ввозных таможенных пошлин (приравненных к ним иных пошлин, налогов и сборов) и перечисления их в доход бюджетов государств-членов ЕАЭС” урегулирует взимание и распределение таможенных платежей высшими надзорными органами государств-членов Союза. Предлагается регламентировать цели, принципы и порядок проведения совместных контрольных мероприятий. В целях проведения совместных надзорных мероприятий будет подготовлен план реализации совместных надзорных мероприятий, который будет разработан высшим органом финансового надзора государства-члена ЕАЭС, председательствующим в органах Союза в год проведения совместных надзорных мероприятий.
Соответствующие органы государства-члена ЕАЭС обязаны устранить выявленные нарушения и проинформировать об этом свои правительства и вышестоящие органы финансового контроля.
12 сентября на очередном заседании НС предложенные соглашением положения представил заместитель министра финансов А.Погосян.
По информации члена комиссии А.Сандыкова, Постоянная комиссия НС по вопросам региональной и евразийской интеграции дала положительное заключение по обсуждаемому вопросу.
Заместитель министра финансов РА также внес на обсуждение законопроект о ратификации “Соглашения о проведении совместных контрольных мероприятий по соблюдению порядка экономии и распределения сумм ввозных таможенных пошлин (приравненных к ним других пошлин, налогов и сборов) и перечисление их в бюджеты государств-членов ЕАЭС в качестве доходов”.
Борьба с явлениями уклонения от уплаты налогов планируется посредством агрессивного международного налогового планирования. Законодательство позволит облагать налогом прибыль в стране, где организована реальная экономическая деятельность и создается реальная новая стоимость. При выстраивании двусторонних налоговых отношений странам не придется каждый раз вносить изменения во взаимно подписываемые двусторонние соглашения. По Погосяну, это возможность избежать каждый раз пересмотра тех или иных положений соглашений. "Присоединившись к этой многосторонней конвенции, мы получим право применять эти правила в рамках нашего налогового администрирования", - отметил замминистра.
Положительное заключение комиссии представил член Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам О.Агазарян.
А.Погосян, представляя законопроект о ратификации протокола о внесении изменений в Конвенцию между РА и Швейцарской Конфедерацией от 12 июня 2006 г. “Об исключении двойного налогообложения доходов и имущества”, отметил, что подписанный 12 ноября 2021 г. протокол призван обновить действующее с 2006 г. соглашение между Арменией и Швейцарией. Согласно обоснованию, принятие протокола не потребует дополнительных финансовых ресурсов, не произойдет существенного сокращения доходов госбюджета или увеличения расходов.