Հայաստանի Հանրապետության այն քաղաքացիները, որոնք անհատական բնակելի տուն կառուցելուց հետո երկու տարվա ընթացքում կցանկանան այն վաճառել, պետք է վճարեն 20 տոկոս եկամտային հարկ: ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Գեւորգ Պապոյանը եւ Ալխաս Ղազարյանն առաջարկում են հանել օրենքում գործող այդ դրույթը՝ փոփոխություն կատարելով Հարկային օրենսգրքում:
Հարցն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է սեպտեմբերի 12-ի ԱԺ նիստում:
Գեւորգ Պապոյանի խոսքով՝ հանրապետության բոլոր բնակավայրերում՝ գյուղերում, քաղաքներում, Երեւանի բոլոր վարչական շրջաններում կան հազարավոր անհատական բնակելի տներ, որոնք մարդիկ կառուցել եւ ապրում են, սակայն չկա ավարտական ակտ, եւ եթե քաղաքացին այսօր որոշի ունենալ այդ ակտը եւ վաճառել տունը, որտեղ ապրում է 20-30 տարի, ստիպված է լինելու վճարել 20 տոկոս եկամտահարկ: «Գյուղերում հազարավոր կիսակառույց տներ կան. մարդը երկհարկանի տուն է կառուցել, առաջին հարկում ապրում է, երկրորդը չի կարողացել կառուցել, եթե այսօր փորձի վաճառել, ստացվելու է՝ կրկին 20 տոկոս եկամտային հարկ պետք է վճարի»,- նշել է պատգամավորը եւ հավելել, որ նախաձեռնությամբ բոլոր այդ դեպքերում՝ կառուցած տունը ցանկանում է վաճառել, տունը գտնվում է կիսակառույց վիճակում կամ չունի ավարտական ակտ, անձը կազատվի 20 տոկոս եկամտային հարկ վճարելու պարտավորությունից:
Գեւորգ Պապոյանը տեղեկացրել է, որ վերոնշյալ դեպքերի վերաբերյալ Ֆինանսների նախարարությունը եւ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը ստացել են բազմաթիվ նամակներ, որոնք էլ նման օրենսդրական նախաձեռնությամբ հանդես գալու պատճառ են հանդիսացել:
Ըստ համահեղինակի՝ նախկինում դրույթը ներառվել է՝ բացառելու բիզնեսով զբաղվող անձի կողմից եկամտային հարկ վճարելուց խուսափելու դեպքերը: Սակայն, ըստ Գեւորգ Պապոյանի, ՊԵԿ-ի գործընկերները վստահեցրել են, որ ունեն նման վարչարարություն իրականացնելու համապատասխան գործիքակազմ՝ բացառելու նման իրավիճակները: Պատգամավորը կոչ է արել գործընկերներին կողմ քվեարկել հազարավոր ՀՀ քաղաքացիներին վերաբերող նախագծին:
Գլխադասային՝ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի անդամ Հայկ Ցիրունյանը:
Նախագծի վերաբերյալ Կառավարության դրական դիրքորոշումը ներկայացրել է Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանը: Նա նշել է, որ գործադիրը քննարկել է նախաձեռնությունը եւ, ընդհանուր առմամբ, համաձայն է առաջարկության հետ: Գործադիրը ներկայացրել է առաջարկներ, որոնք ընդունվել են հեղինակների կողմից:
Գործադիրի առաջարկի համաձայն՝ նվիրատվությամբ ստացված անհատական բնակելի տունը նվիրառուի պարագայում էլ հարկման ենթական չի լինի:

After building an individual residential house, the citizens of the Republic of Armenia, who want to sell it within two years, should pay 20% income tax. The deputies of the NA Civil Contract Faction Gevorg Papoyan and Alkhas Ghazaryan propose to remove the current provision from the law, amending the Tax Code.
The issue was debated in the first reading at the NA sitting convened on September 12.
According to Gevorg Papoyan, there are thousands of individual residential houses in all settlements of the republic, in villages, cities, in all administrative districts of Yerevan that people have built and live in, but there is no act of completion, and if a citizen decides today to have that act and sell the house where he/she has lived for 20-30 years, will have to pay 20 percent income tax.
Gevorg Papoyan informed that the Ministry of Finance and the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs received many letters related to the above-mentioned cases, which were the reason to take such a legislative initiative.
According to the co-author, earlier, the provision was included to prevent income tax evasion by a businessman. However, according to Gevorg Papoyan, the colleagues of the State Revenue Committee (SRC) assured that they have the appropriate toolkit to implement such administration to exclude such situations. The deputy called on his colleagues to vote for the draft related to thousands of the RA citizens.
The Committee member Hayk Tsirunyan presented the endorsement of the NA Standing (Head) Committee on Economic Affairs.
The Deputy Minister of Finance Arman Poghosyan presented the positive conclusion of the Government on the draft. He noted that the executive body debated the initiative and, in general, agreed with the proposal. The executive body presented proposals, which were adopted by the author.
According to the proposal of the executive body, the individual residential house received by donation will not be subject to taxation in the case of the donor.