Հանրապետության նախագահը Սահմանադրական դատարանի դատավորի պաշտոնում առաջադրել է Հովակիմ Հովակիմյանի թեկնածությունը: Հարցը խորհրդարանի սեպտեմբերի 15-ի նիստում քննարկվել է «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի 135-րդ հոդվածի սահմանած կարգով:
Թեկնածուի կենսագրական եւ մասնագիտական տվյալները ներկայացրել է Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի պարտականությունները կատարող Խաչատուր Պողոսյանը, որից հետո Հովակիմ Հովակիմյանը բարձրաձայնել է ՍԴ գործունեության հիմնական ուղենիշների վերաբերյալ իր դիտարկումները: Նա առաջարկել է սահմանադրական բարեփոխումների համատեքստում դիտարկել համապատասխան իրավական հիմքերի ամրագրման հնարավորությունը, եւ ՍԴ կողմից խորհրդատվական բնույթի կարծիքներ տրամադրելու մշակույթը դարձնել իրավակիրառ պրակտիկայի բաղկացուցիչ մաս: Նա առաջարկել է մեկնաբանության ինստիտուտի կատարելագործման նպատակով սահմանադրական դրույթների վերաբերյալ պաշտոնական մեկնաբանություն տրամադրելու իրավասությունը եւս ամրագրել Սահմանադրությամբ: Հովակիմ Հովակիմյանի համոզմամբ՝ խորհրդատվական բնույթի կարծիքներ եւ պաշտոնական մեկնաբանություններ տրամադրելու իրավահարաբերությունները Սահմանադրությամբ կարգավորելով՝ ամրապնդվելու է հանրային իշխանության մարմինների միջեւ փոխադարձ հարգանքն ու փոխգործակցությունը:
Թեկնածուն ընդգծել է, որ Սահմանադրության դրույթների անխափան իրացման եւ ամրագրված չափանիշների երաշխավորման համար կարեւոր է իրավական պետության հանգամանքը, պետություն, որի գործունեությունը հիմնված է իրավունքի գերակայության սկզբունքի վրա եւ որպես գլխավոր նպատակ՝ որդեգրել է մարդու եւ քաղաքացու իրավունքների պաշտպանությունն ու ապահովումը:
Հովակիմ Հովակիմյանը վստահեցրել է, որ ընտրվելու դեպքում աշխատանքային փորձն ու մասնագիտական հմտությունները կներդնի ՍԴ դատավորի պատասխանատու գործում:
Թեկնածուն անդրադարձել է նաեւ պատգամավորների հարցերին, որոնք վերաբերել են խորհրդատվական բնույթի կարծիքներ եւ պաշտոնական մեկնաբանություններ տրամադրելու իրավահարաբերությունները Սահմանադրությամբ կարգավորելու նպատակահարմարությանը, ՍԴ-ն, ԲԴԽ-ն եւ Վճռաբեկ դատարանը մեկ մարմնում միավորելու հնարավորությանը, ոչ հավաստի տեղեկություններ տարածող լրատվամիջոցների նկատմամբ իրականացվող քայլերին եւ այլն:
ՍԴ դատավորն ընտրվում է գաղտնի քվեարկությամբ՝ պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երեք հինգերորդով:

Президент Республики выдвинул кандидатуру О.Овакимяна на должность судьи Конституционного суда (КС). Вопрос обсуждался на заседании НС 15 сентября в порядке, установленном ст.135 закона "Регламент Национального Собрания".
Биографические и профессиональные данные кандидата представил руководитель Аппарата Президента Республики Х.Погосян, после чего О.Овакимян высказал свои наблюдения по основным направлениям деятельности КС. Он предложил рассмотреть возможность создания соответствующих правовых основ в контексте конституционных реформ, а также сделать культуру предоставления консультативных заключений КС неотъемлемой частью правовой практики. В целях совершенствования института толкования он предложил также закрепить в Конституции право официального комментария к конституционным положениям. По Овакимяну, через регулирование Конституцией правоотношений по предоставлению консультативных заключений и официальных комментариев будут укрепляться взаимоуважение и сотрудничество между государственными органами.
Кандидат подчеркнул, что для бесперебойной реализации положений Конституции и гарантии установленных критериев важен фактор правового государства, деятельность которого основана на принципе верховенства права и в качестве главной цели приняла на себя защиту и обеспечение прав человека и гражданина.
О.Овакимян заверил, что в случае избрания вложит свой опыт работы и профессиональные навыки в ответственную работу судьи КС.
Кандидат ответил также на вопросы парламентариев, касающиеся целесообразности предоставления консультативных заключений и официальных комментариев для регулирования правоотношений Конституцией, возможности объединения КС, ВСС и Кассационного суда в одном органе, действий в отношении СМИ, распространяющих недостоверную информацию и т. д.