Աշնանը Հայաստանում կհրավիրվի միջռեգիոնալ համագործակցության ֆորում
Մարտի երեսունմեկին Վալենսիայում ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպեց Վալենսիայի նահանգի խորհրդարանի նախագահ Խուլիո դե Էսպանիայի հետ: Հանդիպման առանցքում միջխորհրդարանական կապերի հաստատման խնդիրներն էին:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի եւ Վալենսիայի նահանգի քաղաքների եւ քաղաքապետարանների դաշինքի գլխավոր քարտուղար Ֆրանսիսկո Միկոյի հետ հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն ձեռքբերվեց սեպտեմբերի վերջին քսան քաղաքապետերի մասնակցությամբ միջռեգիանալ համագործակցության հարցերին նվիրված ֆորումի անցկացման մասին: Պարոն Միկոն խորհրդարանի նախագահին իրազեկեց դաշինքի գործառնության մասին` անդամներին իրավաբանական, տեխնիկական, ֆինանսական աջակցություն եւ տարբեր ծրագրերի իրականացում: Նրա կարծիքով`  Հայաստանի քաղաքների  եւ Իսպանիայի քաղաքների միջեւ գործուն կապերի հաստատումը կնպաստի համատեղ ծրագրերի իրականացմանը:
ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպեց նաեւ Վալենսիայի զարգացման նախարար Խեմա Ամուրի հետ եւ հանդիպման ընթացքում ձեռքբերվեց պայմանավորվածություն`  Գյումրիում իսպանական քոլեջ եւ Լոռու մարզում 200 մահճակալանոց հիվանդանոց բացելու համար:
Նույն օրըԱԺ նախագահը հանդիպեց Բելգիայի  Սենատի նախագահ Անն-Մարի Լիզինի հետ: Տիկին Լիզինը պաշտոնական այցով ԱԺ նախագահին հրավիրեց Բելգիա: Բելգիայի Սենատի եւ ՀՀ ԱԺ հովանավորությամբ 2007 թ. մարտին տեղի կունենա Բելգիայի եւ Հայաստանի քաղաքապետերի ֆորում: Իսկ մինչ այդ ն որ հարեւանությ ա ն ծրագրի շրջանակներում Բելգիայի Սենատը եւ Ազգային ժողովը Բրյուսելում կկազմակերպեն եվրոպական կոնֆերանս` ն որ հարեանության ծրագրի պաշտոնական մեկնարկը տալու համար:

Осенью в Армении будет созван форум по межрегиональному сотрудничеству
31 марта Председатель НС РА Артур Багдасарян встретился в Валенсии с Председателем парламента провинции Валенсия Хулио де Эспанией. Центральное место в ходе обсуждений занимали вопросы, касющиеся установления межпарламентских связей.
В ходе встречи Председателя НС РА Артура Багдасаряна с Генеральным секретарем Союза городов и мэрий провинции Валенсия Франсиско Мико была достигнута договоренность о проведении к концу сентября с участием меров 20 городов форума, посвященного вопросам межрегионального сотрудничества. Г-н Мико ознакомил Председателя парламента с функциями Союза – юридическая, техническая и финансовая поддержка членов Союза и реализация различных прграмм. Установление действенных связей между городами Армении и Испании, по его мнению, будет способствовать осуществлению совместных программ.
Председатель НС Артур Багдасарян также встретился с Министром развития Валенсии Хемой Амуром, и в ходе этой встречи была достигнута договоренность об открытии в Гюмри Испанского колледжа, а в Лорийской области – больницы  на 200 коек.
В тот же день Председатель НС РА Артур Багдасарян встретился с Председателем Сената Бельгии Анн-Мари Лизин. Г-жа Лизин пригласила Председателя НС РА Артура Багдасаряна посетить Бельгию с официальным визитом. В марте 2007 года состоится форум меров Бельгии и Армении под эгидой Сената Бельгии и НС РА. А до этого, Сенат Бельгии и Национальное Собрание организуют в Брюсселе Европейскую конференцию в рамках программы нового соседства, чтобы дать официальный старт  программе нового соседства.