ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Արմեն Գեւորգյանը ելույթ է ունեցել սեպտեմբերի 23-ին Թուրքիայի Իզմիր քաղաքում կայացած Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի սոցիալական, առողջապահության եւ կայուն զարգացման հարցերի հանձնաժողովի նիստում: Պատգամավորը նշել է.
Հանձնաժողովի հարգելի՛ անդամներ,
Կցանկանայի հանձնաժողովի անդամներին տեղեկացնել մեր տարածաշրջանում վերջին զարգացումների մասին:
Սեպտեմբերի 13-ի կեսգիշերին Ադրբեջանը չհրահրված եւ չարդարացված զինված ներխուժում սկսեց Հայաստանի տարածք: Մի քանի օր տեւած այս զանգվածային ագրեսիայի հետեւանքով զոհվեց ավելի քան 200 հայ զինծառայող, որոնցից մի քանիսը՝ գերության մեջ: Շուրջ երկու տասնյակը դեռ գերության մեջ են: Երեք կին զինծառայողներ ոչ միայն սպանվել են, այլեւ նրանց մարմինները պղծվել են ԴԱԻՇ-ի զինյալներին բնորոշ եղանակներով: Հսկայական վնաս է հասցվել Ջերմուկ հանգստավայրի բնությանը, որը հայտնի է բուժիչ հանքային ջրերով:
Ադրբեջանը նոր տարածքներ է գրավել Հայաստանում՝ ի հավելումն 2021 թ. մայիսից զավթումներին:
Այս պատերազմը ոտնահարել է Ռուսաստանի, Եվրամիության եւ Միացյալ Նահանգների միջնորդությամբ ընթացող բանակցությունները: Սեպտեմբերի 15-ին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի գրեթե բոլոր անդամներն անհատապես խստորեն քննադատել են խաղաղության հանդեպ այս ոտնձգությունը եւ հորդորել վերադառնալ բանակցություններին: Որոշ անդամներ, նույնիսկ չքողարկելով դիվանագիտական լեզվով, հստակ մատնանշել են ագրեսոր պետությանը: ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում քննարկումը վերահաստատում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը լուծված չէ, ինչպես փորձում են ներկայացնել Ադրբեջանի իշխանությունները:
այս կազմակերպությունում մենք դեռ կանգնած ենք դժվար ընտրության առջեւ: Մի անդամ պետությունը պարբերաբար հարձակվում է մեկ այլ անդամ պետության վրա, մինչդեռ Եվրոպայի խորհրդին չի հաջողվում ակտիվ քայլեր ձեռնարկել: Այս կազմակերպությունը, ի տարբերություն շատ այլ կազմակերպությունների, նախընտրում է սահմանափակվել անորոշ եւ անհասկանալի հայտարարություններով, խուսափում է օբյեկտիվ գնահատականներից եւ օրինախախտ պետության դեմ պատժամիջոցներից:
Մեր կազմակերպության լռությունն ու  մեր կամավոր մեկուսացումը, ըստ էության, ավելի են խրախուսում ագրեսիան այնպիսի պետությունների կողմից, ինչպիսին է Ադրբեջանը, որը որեւէ կերպ չի պատժվում  հարեւանի դեմ իր ագրեսիայի համար եւ շարունակում է վերահաստատել սեփական հորինվածքները:
Իմ հայրենակիցները հրաժարվում են հավատալ, որ Կասպից ծովի գազին եւ նավթին հասնելու խոստումը կարող է մթագնել մեր կազմակերպությանն անդամակցողների միտքը: Չենք ուզում տեսնել թյուրքական պետությունների գլոբալ ծրագրերը՝ ֆիզիկապես միավորելու իրենց պետությունների առանձին հատվածները Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի օկուպացմամբ կամ բռնակցմամբ եւ հարյուրավոր անմեղ քաղաքացիների կյանքի գնով:
Փաստորեն երկակի ստանդարտների եւ աշխարհաքաղաքականության ականատեսն ենք: Այլապես ի՞նչ բացատրություն տալ այն հանգամանքին, որ անգամ պատերազմները մեր կազմակերպությունում տարբեր վերաբերմունք ու արձագանքներ են ստանում: Օբյեկտիվորեն չեն կարող լինել լավ ու վատ, ճիշտ ու սխալ պատերազմներ: Այդուհանդերձ հաճախ դրա ականատեսն ենք մեր որոշումներում եւ գործողություններում:
օրեր առաջ՝ սեպտեմբերի 21-ին, Հայաստանի անկախության օրն էր: Եւ չնայած վերջին շրջանում Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի հայերը ջանում են հաղթահարել իսկապես հսկայական մարտահրավերներ, մեր ազգը շարունակելու է պայքարել եւ ապրել արժանապատիվ: Արժանապատվության այս խոր զգացումն արմատացած է այն պատմական ժառանգության մեջ, որ հայկական քաղաքակրթությունը հազարամյակների ընթացքում կերտել եւ ստեղծել է աշխարհի այս հատվածում: Մենք միշտ կառուցել եւ ստեղծագործել ենք, որտեղ էլ ապրել ենք՝ հայրենիքում, թե աշխարհով մեկ սփռված:
Սա վերաբերում է նաեւ այսօրվա Թուրքիային, որտեղ ժառանգության զգալի մասը հայկական արմատներ կամ հայկական հետքեր ունի, լինի դա Սուրբ Սոֆիայի տաճարը կամ Ստամբուլի Դոլմաբահչե պալատը: Նմանապես էլ Բաքվում, որտեղ հայերը շատ բան են կառուցել եւ ստեղծել, Իզմիրում, որտեղ հայկական հարուստ մշակութային եւ պատմական ժառանգության զարգացումն ընդհատվել է 1922 թ.: Ի դեպ, տարբեր երկրների հայկական ծագում ունեցող բազմաթիվ հայտնի քաղաքական, պետական եւ հասարակական գործիչներ սերում են հին Զմյուռնիայից: Նրանց թվում են Ֆրանսիայի հանգուցյալ վարչապետ Էդուարդ Բալլադյուրը, Եգիպտոսի առաջին վարչապետ Նուբար փաշան, հայտնի ամերիկացի գործարար եւ բարերար, Հայաստանի ազգային հերոս Ալեք Մանուկյանը եւ այլք:

Член делегации НС РА в ПАСЕ А.Геворкян выступил на состоявшемся 23 сентября в Измире (Турция) заседании Комиссии по социальным вопросам, здравоохранению и устойчивому развитию Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ):
"Госпожа Председатель,
уважаемые члены комиссии!
Хотел бы проинформировать членов комитета о последних событиях в нашем регионе.
В полночь 13 сентября Азербайджан начал неспровоцированное и ничем не оправданное вооруженное вторжение на территорию Армении. В результате этой продолжавшейся несколько дней массированной агрессии погибло более 200 армянских солдат, часть из них в плену. Около двух десятков до сих пор находятся в плену. Три женщины-военнослужащие были не только убиты, но их тела были осквернены способами, типичными для боевиков ИГИЛ. Огромный ущерб нанесен природе курорта Джермук, который славится своими целебными минеральными водами.
Азербайджан оккупировал новые территории в Армении, в дополнение к занятым с мая 2021 г.
Эта война нарушила текущие переговоры при посредничестве России, ЕС и США. 15 сентября почти все члены Совете Безопасности ООН в отдельности резко раскритиковали это посягательство на мир и призвали вернуться к переговорам. Некоторые члены СБ ООН, даже не маскируя это дипломатическим языком, явно указали государство-агрессора. Обсуждение в ООН подтверждает, что Нагорно-Карабахский конфликт не решен, как это пытаются представить власти Азербайджана.
в этой организации мы все еще стоим перед трудным выбором. Одно государство-член периодически нападает на другое государство-член, в то время как СЕ не удается предпринять активных шагов. Эта организация, в отличие от многих других организаций, предпочитает ограничиваться расплывчатыми и непонятными заявлениями, избегает объективных оценок и санкций против государства-правонарушителя.
Молчание нашей организации и наша добровольная изоляция, по сути, еще больше поощряют агрессию со стороны таких государств, как Азербайджан, который никак не наказан за свою агрессию против соседа и продолжает подтверждать собственные измышления.
Мои соотечественники отказываются верить, что обещание доступа к газу и нефти Каспийского моря может затуманить разум членов нашей организации. Мы не хотим видеть глобальные планы тюркских государств физически объединить разрозненные части своих государств путем оккупации или аннексии суверенной территории Армении и ценой жизней сотен невинных граждан.
По сути, мы – свидетели двойных стандартов и геополитики. Иначе как еще объяснить факт, что даже к войнам в нашей организации относятся и реагируют по-разному? Объективно не может быть хороших и плохих, правильных и неправильных войн. Тем не менее, мы часто наблюдаем это в наших решениях и действиях.
Уважаемые члены комиссии,
днями ранее, 21 сентября, был День независимости Армении. И хотя в последнее время армяне Армении и Нагорного Карабаха пытаются преодолеть действительно огромные испытания, наш народ будет продолжать бороться и жить достойно. Это глубокое чувство собственного достоинства коренится в историческом наследии, которое армянская цивилизация строила и создавала в этой части мира на протяжении тысячелетий. Мы всегда созидали и творили, где бы ни жили, - на родине или разбросанными по миру.
Это касается и сегодняшней Турции, где значительная часть наследия имеет армянские корни или армянские следы, будь то собор Святой Софии или дворец Долмабахче в Стамбуле. Так же и в Баку, где армяне строили и создавали многое, в Измире, где развитие богатого армянского культурно-исторического наследия было прервано в 1922 г. Кстати, многие известные политические, государственные и общественные деятели армянского происхождения из разных стран корнями из древней Смирны. Среди них покойный премьер-министр Франции Эдуар Балладюр, первый премьер-министр Египта Нубар-паша, известный американский бизнесмен и меценат, Национальный герой Армении Алек Манукян и др.