ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը սեպտեմբերի 28-ին Տոկիոյում հանդիպել է Ճապոնիայի խորհրդարանի Խորհրդականների պալատի նախագահ Հիդեհիսա Օցուջիին:
ԱԺ փոխնախագահը մանրամասն տեղեկատվություն է փոխանցել սեպտեմբերի 13-14-ին ՀՀ ինքնիշխան տարածքի հանդեպ ադրբեջանական ոտնձգությունների՝ ներառյալ ՀՀ քաղաքացիական եւ զինվորական զոհերի, Հայաստանի բնակավայրերին եւ ենթակառուցվածքներին հասցված վնասների վերաբերյալ: Այս համատեքստում ԱԺ փոխխոսնակը կարեւորել է միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունների հասցեական դատապարտումը:
Հիդեհիսա Օցուջին ափսոսանք է հայտնել վերջերս Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ տեղի ունեցած ռազմական բախման համար եւ ցավակցել Հայաստանում մարդկային կորուստների կապակցությամբ: Հիդեհիսա Օցուջին տեղեկացրել է, որ Ճապոնիան ամենուր խաղաղության կողմնակից է, եւ իրենք պատրաստ են աջակցելու տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը:
Հանդիպման մասնակիցները քննարկել են երկկողմ հարաբերություններին առնչվող մի շարք հարցեր, պատրաստակամություն հայտնել հավելյալ ջանքեր գործադրելու Հայաստանի եւ Ճապոնիայի միջեւ քաղաքական ու մշակութային կապերը խորացնելու եւ ընդլայնելու ուղղությամբ:
ԱԺ փոխնախագահը հանդիպել է նաեւ Ճապոնիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության խմբի նախագահի պաշտոնակատար Տակեակի Մացումոտոյին:
Այցի ընթացքում Հակոբ Արշակյանը հանդիպել է նաեւ Ճապոնիայի կրթության, մշակույթի, սպորտի, գիտության եւ տեխնոլոգիաների նախարար Կեիկո Նագաոկային: Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի եւ Ճապոնիայի միջեւ կրթության ոլորտում համագործակցության զարգացման, ուսանողական կրթաթոշակների ու փոխանակումների ավելացման հնարավորությունների վերաբերյալ հարցերը, գիտակրթական եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում համագործակցությունը խորացնելու հնարավորությունները եւ գործնական քայլերը:
Այնուհետեւ ԱԺ փոխխոսնակը հանդիպել է Ճապոնիայի միջազգային համագործակցության գործակալության (JICA) ավագ փոխնախագահ Կեիչիրո Նակազավայի հետ: Քննարկվել են Հայաստանի եւ Ճապոնիայի միջեւ հումանիտար, գիտական, մշակութային, տնտեսական, բարձր տեխնոլոգիական, ճգնաժամերի կանխարգելման ոլորտներում համագործակցության զարգացման վերաբերյալ մի շարք հարցեր:
Կողմերը կարեւորել են երկու երկրների համալսարանների միջեւ համագործակցությունը, հայ եւ ճապոնացի գիտնականների ու հետազոտողների փոխայցերը՝ երկու երկրներում համատեղ գործունեություն ծավալելու նպատակով:

On September 28, the Vice President of the RA National Assembly Hakob Arshakyan met with the President of the House of Councillors of Japan Hidehisa Otsuji in Tokyo.
The NA Vice President conveyed information in detail on the Azerbaijani encroachments towards the sovereign territory of the Republic of Armenia, including the civilian and military casualties of the Republic of Armenia, the damages caused to the settlements and infrastructures of Armenia. In this context the NA Deputy Speaker highlighted the targeted condemnation of the aggressive actions of Azerbaijan by the international community.
Hidehisa Otsuji expressed regret over the military clashes between Armenia and Azerbaijan recently expressed his condolences on the human losses in Armenia. Hidehisa Otsuji informed that Japan in favour of peace everywhere, and that they are ready to support the establishment of peace in the region.
The participants of the meeting discussed a number of issues regarding the bilateral relations, expressed willingness to make additional efforts to deepen and expand the political and culture ties between Armenia and Japan.
The NA Vice President also met with the Acting Chairperson of the Japan-Armenia parliamentary Friendship Group Takeaki Matsumoto.
During the visit Hakob Arshakyan also met with the Minister of Education, Culture, Sports, Science and Technology of Japan Keiko Nagaoka. The interlocutors discussed the issues of the development of cooperation in education, possibilities for increasing scholarships and exchange programmes, deepening cooperation in scientific-educational and IT spheres.
Afterwards the NA Deputy Speaker met with Keiichiro Nakazawa, the Senior Vice President of Japan International Cooperation Agency (JICA). A series of issues of developing cooperation in humanitarian, scientific, cultural, economic, high tech, crisis prevention spheres were discussed.
The parties emphasized cooperation between universities of the two countries and mutual visits of Armenian and Japanese scientists and researchers for the joint activities in the two countries.