ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը սեպտեմբերի 28-ին Տոկիոյում հանդիպել է Ճապոնիայի խորհրդարանի Խորհրդականների պալատի նախագահ Հիդեհիսա Օցուջիին:
ԱԺ փոխնախագահը մանրամասն տեղեկատվություն է փոխանցել սեպտեմբերի 13-14-ին ՀՀ ինքնիշխան տարածքի հանդեպ ադրբեջանական ոտնձգությունների՝ ներառյալ ՀՀ քաղաքացիական եւ զինվորական զոհերի, Հայաստանի բնակավայրերին եւ ենթակառուցվածքներին հասցված վնասների վերաբերյալ: Այս համատեքստում ԱԺ փոխխոսնակը կարեւորել է միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունների հասցեական դատապարտումը:
Հիդեհիսա Օցուջին ափսոսանք է հայտնել վերջերս Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ տեղի ունեցած ռազմական բախման համար եւ ցավակցել Հայաստանում մարդկային կորուստների կապակցությամբ: Հիդեհիսա Օցուջին տեղեկացրել է, որ Ճապոնիան ամենուր խաղաղության կողմնակից է, եւ իրենք պատրաստ են աջակցելու տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը:
Հանդիպման մասնակիցները քննարկել են երկկողմ հարաբերություններին առնչվող մի շարք հարցեր, պատրաստակամություն հայտնել հավելյալ ջանքեր գործադրելու Հայաստանի եւ Ճապոնիայի միջեւ քաղաքական ու մշակութային կապերը խորացնելու եւ ընդլայնելու ուղղությամբ:
ԱԺ փոխնախագահը հանդիպել է նաեւ Ճապոնիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության խմբի նախագահի պաշտոնակատար Տակեակի Մացումոտոյին:
Այցի ընթացքում Հակոբ Արշակյանը հանդիպել է նաեւ Ճապոնիայի կրթության, մշակույթի, սպորտի, գիտության եւ տեխնոլոգիաների նախարար Կեիկո Նագաոկային: Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի եւ Ճապոնիայի միջեւ կրթության ոլորտում համագործակցության զարգացման, ուսանողական կրթաթոշակների ու փոխանակումների ավելացման հնարավորությունների վերաբերյալ հարցերը, գիտակրթական եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում համագործակցությունը խորացնելու հնարավորությունները եւ գործնական քայլերը:
Այնուհետեւ ԱԺ փոխխոսնակը հանդիպել է Ճապոնիայի միջազգային համագործակցության գործակալության (JICA) ավագ փոխնախագահ Կեիչիրո Նակազավայի հետ: Քննարկվել են Հայաստանի եւ Ճապոնիայի միջեւ հումանիտար, գիտական, մշակութային, տնտեսական, բարձր տեխնոլոգիական, ճգնաժամերի կանխարգելման ոլորտներում համագործակցության զարգացման վերաբերյալ մի շարք հարցեր:
Կողմերը կարեւորել են երկու երկրների համալսարանների միջեւ համագործակցությունը, հայ եւ ճապոնացի գիտնականների ու հետազոտողների փոխայցերը՝ երկու երկրներում համատեղ գործունեություն ծավալելու նպատակով:

28 сентября в Токио вице-спикер НС А.Аршакян встретился с председателем Палаты советников парламента Японии Хидехисой Оцуджи.
Вице-спикер НС представил подробную информацию о посягательствах азербайджанской стороны на суверенную территорию Республики Армения 13-14 сентября, в том числе о жертвах среди гражданского населения и военных РА, причиненном населенным пунктам и инфраструктурам Армении ущербе. В этом контексте он подчеркнул важность адресного осуждения международным сообществом агрессивных действий Азербайджана.
Хидехиса Оцуджи выразил сожаление в связи с недавним военным конфликтом между Арменией и Азербайджаном и соболезнования в связи с гибелью людей в РА. Он отметил, что Япония готова содействовать установлению мира в регионе.
Участники встречи обсудили ряд вопросов двусторонних отношений, выразили готовность приложить дополнительные усилия для углубления и расширения политических и культурных связей между Арменией и Японией.
Вице-спикер НС также встретился с исполняющим обязанности председателя парламентской группы дружбы Япония-Армения Такеаки Мацумото.
В ходе визита А.Аршакян также встретился с министром образования, культуры, спорта, науки и технологий Японии Кеико Нагаокой. Собеседники обсудили вопросы развития сотрудничества между Арменией и Японией в сфере образования, возможности увеличения студенческих стипендий и обменов, практические шаги по углублению сотрудничества в сферах науки, образования и информационных технологий.
Вице-спикер НС также встретился со старшим вице-президентом Японского агентства международного сотрудничества (JICA) Кеичиро Наказавой. Обсужден ряд вопросов, касающихся развития сотрудничества между Арменией и Японией в сферах гуманитарной, научной, культурной, экономической, высоких технологий, предотвращения кризисов.
Стороны особо отметили взаимодействие между университетами Японии и Армении, визиты армянских и японских ученых и исследователей с целью проведения совместной деятельности.