ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը սեպտեմբերի 29-ին Տոկիոյում հանդիպել է Ճապոնիայի Թվայնացման, Թվային բարեփոխումների, Սպառողների եւ սննդամթերքի անվտանգության հարցերով, Վարչական բարեփոխման համար պատասխանատու նախարար Տարո Կոնոյի հետ:
Ողջունելով Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալին՝ նախարարը տեղեկացրել է 2018 թ. Հայաստան այցի մասին՝ նշելով, որ տպավորված է Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական զարգացմամբ: Ճապոնական կողմը հետաքրքրություն է հայտնել «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի հետ համագործակցության մասով:
ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակը ներկայացրել է Հայաստանում ընթացող զարգացումները եւ տեղեկացրել, որ մեր երկիրը շահագրգռված է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում սերտ համագործակցությամբ, ներառյալ՝ արհեստական բանականության եւ կիբեռանվտանգության ուղղություններով:
Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ տնտեսական հարաբերությունները զարգացնելու առումով կա չօգտագործված զգալի ներուժ:
Կարեւորվել է ճապոնական ընկերությունների մասնաճյուղերի հիմնումը Հայաստանում, ինչը երկու երկրների միջեւ համագործակցությունը զարգացնելու հնարավորություն կընձեռի:
Քննարկվել են նաեւ Հայաստանի եւ Ճապոնիայի միջեւ նորարարության, գիտության եւ տեխնոլոգիաների ոլորտներում համագործակցության զարգացմանը վերաբերող մի շարք հարցեր:

29 сентября в Токио вице-спикер НС А.Аршакян встретился с министром по вопросам цифровизации, цифровых реформ, безопасности потребителей и пищевых продуктов, административной реформы Японии Таро Коно.
Приветствуя вице-спикера НС, министр проинформировал о своем визите в Армению в 2018 г., отметив, что он был впечатлен развитием высоких технологий в РА. Японская сторона выразила заинтересованность в сотрудничестве с центром креативных технологий “Тумо”.
А.Аршакян представил текущие разработки в Армении и сообщил, что наша страна заинтересована в тесном сотрудничестве в области высоких технологий, в том числе искусственного интеллекта и кибербезопасности.
Вице-спикер НС заметил, что в развитии экономических отношений имеется значительный неиспользованный потенциал.
Подчеркнута важность создания филиалов японских компаний в РА, что даст возможность углубления сотрудничества между двумя странами.
Обсужден также ряд вопросов взаимодействия между Арменией и Японией в сферах инноваций, науки и технологий.