ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը սեպտեմբերի 29-ին Տոկիոյում հանդիպել է Ճապոնիայի Թվայնացման, Թվային բարեփոխումների, Սպառողների եւ սննդամթերքի անվտանգության հարցերով, Վարչական բարեփոխման համար պատասխանատու նախարար Տարո Կոնոյի հետ:
Ողջունելով Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալին՝ նախարարը տեղեկացրել է 2018 թ. Հայաստան այցի մասին՝ նշելով, որ տպավորված է Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական զարգացմամբ: Ճապոնական կողմը հետաքրքրություն է հայտնել «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի հետ համագործակցության մասով:
ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակը ներկայացրել է Հայաստանում ընթացող զարգացումները եւ տեղեկացրել, որ մեր երկիրը շահագրգռված է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում սերտ համագործակցությամբ, ներառյալ՝ արհեստական բանականության եւ կիբեռանվտանգության ուղղություններով:
Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ տնտեսական հարաբերությունները զարգացնելու առումով կա չօգտագործված զգալի ներուժ:
Կարեւորվել է ճապոնական ընկերությունների մասնաճյուղերի հիմնումը Հայաստանում, ինչը երկու երկրների միջեւ համագործակցությունը զարգացնելու հնարավորություն կընձեռի:
Քննարկվել են նաեւ Հայաստանի եւ Ճապոնիայի միջեւ նորարարության, գիտության եւ տեխնոլոգիաների ոլորտներում համագործակցության զարգացմանը վերաբերող մի շարք հարցեր:

On September 29, the Vice President of the RA National Assembly Hakob Arshakyan met with Taro Kono, Minister for Digital Transformation, Minister for Digital Reform, Minister for Consumer Affairs and Food Safety, Minister for Administrative Reform of Japan.
Welcoming the Vice President of the National Assembly, the Minister informed about his visit to Armenia in 2018, noting that he was impressed by the development of high technology. The Japanese side was interested in the cooperation with TUMO Center for Creative Technologies.
The RA NA Deputy Speaker presented the ongoing developments in Armenia and informed that our country is concerned about the close cooperation in the sphere of high technologies, including the artificial intellect and cyber security.
Hakob Arshakyan noted that there is unused considerable potential with respect to developing the economic relations.
The establishment of the branches of Japanese companies in Armenia was highlighted, which will give an opportunity for developing the collaboration between the two countries.
A number of issues regarding the development of cooperation in the spheres of innovation, science and technologies between Armenia and Japan were also discussed.