Սեպտեմբերի 26-29-ն աշխատանքային այցով Վարշավայում էին ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Լեհաստան բարեկամական խմբի անդամները՝ Արուսյակ Ջուլհակյանի գլխավորությամբ:
Լեհաստան այցի շրջանակում հանդիպումներ են եղել Սենատի փոխնախագահ Բոգդան Բորուսեւիչի, Արտաքին գործերի փոխնախարար Մարչին Պշիդաչի, Սեյմի Եվրամիության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Կացպեր Պլաժինսկու, Սեյմի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Մարեկ Կուխչինսկու եւ փոխնախագահ Արկադիուշ Մուլարչիկի, Լեհաստան-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար, Լեհաստանի իշխող «Իրավունք եւ արդարություն» կուսակցության խոսնակ Ռադոսլավ Ֆոգիելի, բարեկամական խմբի այլ պատգամավորների հետ:
Քննարկումների առանցքում են եղել Ադրբեջանի սանձազերծած վերջին ագրեսիան, տարածաշրջանային անվտանգությանը եւ կայունության հաստատման ուղիներին առնչվող հարցեր: Քննարկվել են նաեւ երկկողմ համագործակցության ընդլայման հեռանկարները:
Հայկական կողմը լեհ գործընկերներին ներկայացրել է սեպտեմբերի 13-ից հետո տիրող իրավիճակը՝ նշելով, որ կան բազմաթիվ ապացույցներ հայ ռազմագերիների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի, խոշտանգումների, արտադատական սպանությունների, ինչպես նաեւ դիերի նկատմամբ նվաստացուցիչ վերաբերմունքի մասին:
Մանրամասն անդրադարձ է եղել հատկապես հայ կին զինծառայողների նկատմամբ ադրբեջանցիների առանձնակի դաժանությանը:

Группа дружбы Армения-Польша – с рабочим визитом в Варшаве
26-29 сентября в Варшаве с рабочим визитом находились члены группы дружбы НС Армения-Польша во главе с А.Джулакян.
В рамках визита в Польшу состоялись встречи с вице-спикером Сената Б.Борусевичем, заместителем министра иностранных дел М.Пшидачем, председателем комитета Сейма по делам ЕС К.Плажински, председателем комитета Сейма по международным отношениям М.Кухчинским и зампредседателя А.Муларчиком, руководителем группы дружбы Польша-Армения, спикером правящей партия “Право и справедливость” Польши Р.Фогиелем, с другими депутатами группы дружбы.
В центре обсуждений – развязанная Азербайджаном последняя   агрессия, вопросы региональной безопасности и пути установления стабильности. Также были рассмотрены перспективы расширения двустороннего сотрудничества.
Армянская сторона представила польским партнерам ситуацию после 13 сентября, отметив, что имеется множество свидетельств жестокого обращения с армянскими военнопленными, пыток, внесудебных расправ, а также унижающего достоинство обращения с трупами.
Подробно упоминалось об особой жестокости азербайджанцев, особенно по отношению к армянкам-военнослужащим.