Հոկտեմբերի 3-ին Ալեն Սիմոնյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ԱԺ խորհրդի նիստը:
Քննարկվել եւ հաստատվել են Ազգային ժողովի ութերորդ գումարման չորրորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու եւ հոկտեմբերի 4-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծերը: Սահմանվել է նաեւ հերթական նիստերի օրակարգային հարցերի քննարկման հաջորդականությունը: ԱԺ հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում կընդգրկվի 21 հարց:
Խորհրդի որոշմամբ փոփոխություններ են կատարվել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովում (ՀԱՊԿ ԽՎ), միջխորհրդարանական հանձնաժողովներում ԱԺ պատվիրակությունների, ինչպես նաեւ բարեկամական խմբերի կազմերում:
Օրակարգային հաջորդ հարցերը վերաբերում էին ԱՊՀ ՄԽՎ-ում , միջխորհրդարանական հանձնաժողովներում ԱԺ պատվիրակությունների, ինչպես նաեւ բարեկամական խմբերի կազմերի փոփոխությանը: «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունն առաջարկում էր լիազորությունները վայր դրած պատգամավոր Արթուր Վանեցյանին փոխարինել խմբակցության այլ ներկայացուցիչներով: Քանի որ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության անդամները չէին մասնակցում խորհրդի նիստին, որոշվել է այդ հարցերի քննարկումը հետաձգել:

3 октября состоялось заседание Совета НС под председательством А.Симоняна.
Обсуждены и утверждены проекты дополнений в повестку дня четвертой сессии НС восьмого созыва и повестки дня созываемых 4 октября очередных заседаний. Также определен порядок обсуждения вопросов повестки дня очередных заседаний. В проект повестки дня очередных сессий НС будет включен 21 вопрос.
По решению Совета внесены изменения в составы делегаций НС в ПА ОДКБ, межпарламентских комиссий, а также групп дружбы.
Следующие повесточные вопросы связаны с изменениями в составах делегаций НС в МПА СНГ, межпарламентских комиссий, а также групп дружбы. Фракция “Честь имею” предложила заменить подавшего в отставку депутата А.Ванецяна другими представителями фракции. Поскольку члены фракции “Честь имею” не участвовали в заседании Совета, принято решение отложить обсуждение данных вопросов.