Այս պահի դրությամբ բարձրլեռնային բնակավայրերում բնակվող աշխատավորները, որպես լրավճար սահմանված աշխատավարձին, ստանում են 8.000 դրամ: Հետագայում, եթե լրավճարի վերանայման կարիք լինի, ապա այս լիազորող նորմը կտա այդ հնարավորությունը: Այս մասին ասել է Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանը:
«ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ քննարկել է հոկտեմբերի 4-ի հերթական նիստում:
Փոխնախարարի տեղեկացմամբ՝ նախագծով ապահովվում է պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմին չհանդիսացող բյուջետային հիմնարկների աշխատողներին բարձրլեռնային բնակավայրերում աշխատելու համար լրավճար սահմանող` Կառավարության 2015 թ. որոշման լիազորող նորմը:
Բացի լիազորող նորմից՝ նախագծով առաջարկվում է սահմանել նաեւ «բարձրլեռնային բնակավայր» հասկացությունը: Այս պարագայում դրանք ծովի մակերեւույթից 2.000 մետր եւ ավելի բարձրության վրա գտնվող բնակավայրերն են: Դրանց ցանկը կսահմանի ՀՀ կառավարությունը:
ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը հայտնել է, որ նախագծով աշխատավարձի բարձրացում կամ փոփոխություն չի սահմանվում: «Այն, ինչ կար սահմանված Կառավարության որոշմամբ, ամրագրում ենք դրա իրավական հիմքերն օրենքում»,- պարզաբանել է նա:

“На данный момент проживающие в высокогорных населенных пунктах работники получают 8 тысяч драмов в качестве доплаты к установленной заработной плате. В дальнейшем, при необходимости пересмотра доплаты, эта разрешительная норма предоставит такую ​​возможность”, - отметил заместитель министра труда и социальных вопросов Р.Саргсян.
4 октября парламент на очередном заседании обсудил в первом чтении законопроект о внесении изменений в Трудовой кодекс РА.
По Саргсяну, проектом предусмотрены работники бюджетных учреждений, не являющихся государственными органами и органами местного самоуправления, которым, согласно постановлению правительства, установлена ​​надбавка за работу в высокогорных районах.
Помимо разрешительной нормы, в проекте также предлагается определить понятие “высокогорный населенный пункт”. В данном случае это поселения, расположенные на высоте 2000 м   и выше над уровнем моря. Их список определит Правительство РА.
Председатель комиссии НС по труду и социальным вопросам Э.Тигранян заметила, что законопроект не предусматривает повышения или изменения зарплаты.