Կառավարությունը լրացում է առաջարկում ««Կառավարչական իրավահարաբերությունների կարգավորման մասին» օրենքում: Օրենքի 4-րդ հոդվածը կլրացվի  նոր՝  5-րդ մասով, որով սահմանվում է, որ պետական կառավարման համակարգի մարմինների կազմում գործող՝ ծրագրեր իրականացնող պետական հիմնարկի օրինակելի կանոնադրության ձեւը սահմանում, ինչպես նաեւ կանոնադրությունը հաստատում է Կառավարությունը: Արդարադատության փոխնախարար Արմենուհի Հարությունյանի  պարզաբանմամբ՝ գործող օրենսդրության համաձայն՝ հանրապետական գործադիր մարմինների, ներկայիս՝ պետական կառավարման համակարգի մարմինների կազմում գործող ծրագրեր իրականացնող պետական հիմնարկների գործունեությունը կանոնակարգող իրավական ակտերի համար որպես հիմք եւ լիազորող նորմ է հանդիսանում Կառավարության 2010 թ. հոկտեմբերի 7-ի «Հանրապետական գործադիր մարմինների կազմում գործող ծրագրեր իրականացնող պետական հիմնարկի օրինակելի կանոնադրությունը հաստատելու մասին» որոշումը, որը, սակայն, ընդունվել է դեռեւս 2010 թ., երբ ներկայիս պետական կառավարման համակարգի մարմինները կոչվել են հանրապետական գործադիր մարմիններ:
«Ուստի, իրավական որոշակիության սկզբունքի կիրառությունն ապահովելու, գործող իրավակարգավորումների արդիականությունը պահպանելու եւ դրանց ժամանակավրեպ լինելը բացառելու, ինչպես նաեւ իրավական ձեւակերպումների հստակեցման նպատակով անհրաժեշտություն է առաջացել մշակել վերոնշյալ նախագիծը»,-նշել է զեկուցողը:

The Government proposes an addendum to the Law on Regulation of Administrative Legal Relations . The Article 4 of the law will be added with new part 5, according to which, it is defined that the Government approves the model forms of the charter of the state institutions implementing projects within the bodies of the state administration system, as well as the charter. The Deputy Minister of Justice Armenuhi Harutyunyan clarified that according to the current legislation, the decision of the Government on Approving the model charter of the state institution implementing projects within the republican executive bodies of October 7, 2010 serves as the basis and authorizing norm for the legal acts regulating the activities of the state institutions implementing projects within the republican executive bodies, the current bodies of the state administration system, which, however, was adopted back in 2010, when the bodies of the state administration system were called republican executive bodies.
“Therefore, it was necessary to elaborate the above-mentioned draft in order to ensure the application of the principle of legal certainty, to maintain the relevance of the existing legal regulations and to exclude their obsolescence, as well as to clarify the legal formulations,” the rapporteur noted.