Մեր երկրում հաշտարարության ինստիտուտի կայացմանը եւ զարգացմանը, ինչպես նաեւ դատարանների ծանրաբեռնվածության թեթեւացմանն ուղղված նախաձեռնություն է ներկայացրել Կառավարությունը:
Փոփոխություններ եւ լրացումներ են առաջարկվում «Հաշտարարության մասին» եւ կից մի շարք օրենքներում: Հարցն ԱԺ հոկտեմբերի 4-ի նիստում առաջին ընթերցումով քննարկման է ներկայացրել ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Գրիգոր Մինասյանը:
Նախատեսվող կարգավորումներով որոշ ընտանեկան գործերով նախքան դատարան դիմելը սահմանվել է պարտադիր հաշտարարություն իրականացնելու պայման, մասնավորապես, որոշ ընտանեկան գործերով մինչ դատարան դիմելը կնախատեսվի պարտադիր հաշտարարության պահանջ: Նշված վեճերով կողմերը կկարողանան դատարան դիմել միայն այս արտադատական կարգը պահպանելուց հետո: Նշված կանոնի մասով առաջարկվել են որոշ բացառություններ, օրինակ՝ եթե հնարավոր չլինի հաշտարարություն նշանակել, ապա կողմը կկարողանա առանց արգելքի դիմել դատարան:
«Պարտադիր հաշտարարության ինստիտուտի սահմանման առումով կարեւոր է նշել, որ կողմերը չեն զրկվում դատական պաշտպանության իրավունքից եւ հնարավորություն ունեն դիմելու դատարան վեճի լուծման արտադատական կարգի իրացումից հետո, ինչը համահունչ է նաեւ ՄԻԵԴ դատական պրակտիկային»,- ասել է փոխնախարարը:
Սահմանվել է առցանց հաշտարարության իրականացման հնարավորություն՝ տեսաձայնային հաղորդակցության միջոցների կիրառմամբ: Սահմանվել են հաշտարարի թեկնածուի ընտրության եւ նշանակման էլեկտրոնային կարգը, հաշտարարների որակավորման գործընթացի կատարելագործմանն ուղղված իրավակարգավորումները: Նախատեսվել են հաշտարարին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու առիթներն ու հիմքերը, կարգապահական վարույթի առանձնահատկությունները:
Պատգամավոր Հերիքնազ Տիգրանյանի՝ լիցենզավորված հաշտարարների վերալիցենզավորման հնարավորությանը վերաբերող հարցին անդրադառնալով՝ Գրիգոր Մինասյանը տեղեկացրել է, որ գործող հաշտարարները 6 ամսվա ընթացքում վերապատրաստման միջոցով լիցենզիան թարմացնելու հնարավորություն կունենան: Վերապատրաստումից հրաժարվելու դեպքում վերջիններս կզրկվեն լիցենզիայից:
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը հարցի վերաբերյալ դրական եզրակացություն է տվել. այս մասին հայտնել է պատգամավոր Արփինե Դավոյանը:

The Government presented an initiative aimed at the establishment and development of the Mediation Institute, as well as the lightening of the court overload.
Amendments and addenda are proposed in the law on Mediation and in a number of enclosed laws. The RA Deputy Minister of Justice Grigor Minasyan presented the item for debate in the first reading at October 4 NA sitting.
Before applying to court on some family cases with designing regulations a condition of carrying out compulsory mediation was set, particularly, compulsory mediation demand will be designed before applying to court on some family cases. The parties will be able to apply to court only after preserving extrajudicial order. Some exceptions were proposed on the mentioned rule, for example, if it will not be possible to appoint mediation, then the party will be able to apply to court with obstacle.
“In terms of the establishment of the compulsory Mediation Institute, it is important to note that the parties are not deprived of the right to judicial protection and have an opportunity to apply to court after the execution of the extrajudicial order of the solution of the dispute, which is also consonant with the judicial practice of the European Court of Human Rights (ECHR),” the Deputy Minister said.
A possibility for the implementation of the online mediation was set by the use of video-audio communication means. The electronic order of the election and appointment of the Mediator’s candidate and the legal regulations aimed at the improvement of the mediators’ qualification process were established. The occasions and the bases of making disciplinary responsible the Mediator, the features of the disciplinary proceedings were envisaged.
Referring to the question of the deputy Heriknaz Tigranyan on the possibility of the licensed mediators’ re-licensing, Grigor Minasyan informed that the working mediators will have an opportunity to renew the license by training during 6 months. In case of refusing the training the latter will be deprived of license.
The Standing Committee on State and Legal Affairs endorsed the item: the deputy Arpine Davoyan informed about this.