ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Ռուստամ Բաքոյանը հոկտեմբերի 4-ին հանդիպել է Հյուսիսային Իրաքի Շանգալ շրջանի ներկայացուցիչների հետ:
Ողջունելով հյուրերին Հայաստանի Ազգային ժողովում՝ նա կարեւորել է համագործակցությունն աշխարհի բոլոր եզդիական համայնքների հետ: Հանձնաժողովի փոխնախագահը մանրամասն ներկայացրել է Հայաստանի եզդիական համայնքի վիճակը, նրանց խնդիրները:
«Եզդիները Հայաստանի լիիրավ քաղաքացիներ են»,-ասել է Ռուստամ Բաքոյանն ու հավելել, որ Հայաստանում առկա են բոլոր պայմանները՝ եզդիական ինքնությունը պահպանելու համար:
Նա նաեւ կարեւորել է այն հանգամանքը, որ իր նախաձեռնությամբ ընդունվել է ազգային փոքրամասնությունների օրվա մասին օրենք. այն նշվում է հոկտեմբերի առաջին կիրակի օրը: Պատգամավորի նախաձեռնությամբ ընդունված երկրորդ օրենքով եզդիները հնարավորություն ունեն տարվա մեջ 4 օր արձակուրդ վերցնելու եւ մասնակցելու եզդիական տոներին:
Ռուստամ Բաքոյանը խոսել է ներհամայնքային խնդիրներից, նշել, որ Հայաստանի կառավարության ուշադրության կենտրոնում են եզդիական համայնքին հուզող հարցերը:
«Հայաստանում եզդիներն ապրում են այնպես, ինչպես հայերը»,-նշել է ԱԺ պատգամավորը:
Ազադ Ջունդին, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, շեշտադրել է Հայաստանի եւ Իրաքի եզդիների համագործակցության անհրաժեշտությունը: Նա անդրադարձել է Հյուսիսային Իրաքում ապրող եզդիների վիճակին: Նշվել է, որ շուրջ 600.000 եզդի փախստականի վիճակը՝ սոցիալապես եւ քաղաքականապես, ծայրահեղ ծանր է:
«Մենք ցանկանում ենք, որ Շանգալի եզդիների ձայնը լսելի լինի ամբողջ աշխարհում նաեւ Ձեր միջոցով»,- ասել է Ազադ Ջունդին:
Նրա հավաստմամբ՝ մեծ պատիվ է Հայաստանի օրենսդիր իշխանությունում եզդի պատգամավոր ունենալը, ով բարձրաձայնում է եզդիական համայնքին հուզող հարցերը:

4 октября заместитель председателя Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Р.Бакоян встретился с представителями Шангалского региона Северного Ирака.
Приветствуя гостей в НС, он подчеркнул важность сотрудничества со всеми езидскими общинами мира. Заместитель председателя комиссии подробно представил положение езидской общины в Армении, их проблемы.
“Езиды – полноправные граждане РА”, - заявил Р.Бакоян, добавив, что в Армении есть все условия для сохранения езидской идентичности.
Он также подчеркнул, что отмечаемый в первое воскресенье октября закон “О Дне национальных меньшинств” принят по его инициативе. Согласно другому закону, принятому по его же инициативе, езиды имеют возможность брать 4 выходных в году для участия в празднествах езидов.
Р.Бакоян коснулся внутриобщинных проблем, отметил, что вопросы, затрагивающие езидскую общину, находятся в центре внимания правительства Армении.
“Езиды живут в Армении той же жизнью и заботами, что и армяне”, - заметил депутат НС.
Азад Джунди, поблагодарив за теплый прием, подчеркнул необходимость сотрудничества между езидами Армении и Ирака. Он коснулся положения езидов, проживающих в Северном Ираке. Отмечено, что положение около 600 тысяч езидских беженцев в социальном и политическом аспекте крайне тяжелое.
“Хотелось бы, чтобы голос езидов Шангала был услышан во всем мире также через вас”, - выразил пожелание Азад Джунди.
По его словам, большая честь иметь в законодательной власти Армении депутата-езида, который поднимает вопросы, волнующие езидскую общину.