Ապրիլի 6-7-ը Աժ-ում աշխատանքները կսկսի «Աժ-քաղաքացիական հասարակություն համագործակցության դերը կոռուպցիայի դեմ պայքարում» միջազգային համաժողովը, որը ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի նախաձեռնությամբ (ԱՄՆ այցի ժամանակ ձեռքբերված պայմանավորվածությամբ) կազմակերպել են Ազգային ժողովը, ԵԱՀԿ-ն,  Եվրասիա հիմնադրամը, ԱՄՆ ՄԶԳ-ն եւ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը:
Ապրիլի 6-ին համաժողովը կբացվի ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի եւ Եվրասիա հիմնադրամի փոխնախագահ Անդրեա Հարիսի, ԱՄՆ դեսպան Ջոն Էվանսի, ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Կոնսուելո Վիդալի, ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Վլադիմիր Պրյախինի խոսքով:
Այնուհետեւ քննարկումները կշարունակվեն «Խորհրդարան-քաղաքացիական հասարակություն համագործակցության մոդելներ եւ GOPAC -ի փորձը», «Խորհրդարան-քաղաքացիական հասարակություն համագործակցությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարում», «Պետություն-հասարակական կազմակերպություններ համագործակցության փորձը», «Կոռուպցիան եւ «ստվերային իրավունքը»`  օրենսդրությունը որպես դրանց դեմ պայքարի արդյունավետ միջոց», «Հանրային վերահսկողության մարմինների դերը կոռուպցիայի դեմ պայքարում»` «Վերահսկիչ պալատի դերը կոռուպցիայի դեմ պայքարում. նոր հնարավորություններ եւ նոր հեռանկարներ սահմանադրական բարեփոխումների համատեքստում», «Վերահսկիչ պալատի համագործակցությունը  զանգվածային լրատվամիջոցների եւ քաղաքացիական հասարակության հետ», «Հանրային վերահսկողության մարմինների դերը կոռուպցիայի դեմ պայքարում», «Զանգվածային լրատվամիջոցների դերը կոռուպցիայի դեմ պայքարում»` «Կոռուպցիայի եւ մամուլի ազատության հարաբերակցությունը», «ՀՀ ԶԼՄ օրենսդրությունը եւ դրա կիրառման ազդեցությունը հակակոռուպցիոն գործունեության մեջ լրագրողների ներգրավվածության վրա» թեմաներով:
Ապրիլի 7-ին խմբային քննարկումներ կլինեն ԱԺ-քաղաքացիական հասարակություն համագործակցություն, արտաքին վերահսկողության մարմինների դերը կոռուպցիայի դեմ պայքարում, մամուլի դերը կոռուպցիայի դեմ պայքարում թեմաներով:
Համաժողովին մասնակցում են միջազգային մի շարք կազմակերպությունների եւ տաս երկրների ներկայացուցիչներ` ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Գերմանիայից, Լեհաստանից, Ռումինիայից, ՀԱՀ-ից եւ այլ երկրներից:
Համաժողովի շրջանակներում նախատեսվում է ստեղծել Կոռուպցիայի դեմ պայքարող խորհրդարանականների գլոբալ կազմակերպության` GOPAC-ի հայաստանյան կառույց: Համաժողովը, հայտարարության ընդունումից հետո, կամփոփվի մամլո ասուլիսով:

“The Role of Cooperation between National Assembly-Civil Society in Fighting Against Corruption” International Conference in Yerevan
On April 6-7, the works will begin “The Role of Cooperation between National Assembly-Civil Society in Fighting Against Corruption” International Conference in the National Assembly, which on the initiative of Artur Baghdasaryan, Speaker of the National Assembly (according to the agreement reached during the visit in the USA) was organized by the National Assembly, OSCE, Eurasia fund, USAID and UNDP program.
On April 6 the conference will be opened with the speeches of Artur Baghdasaryan, RA NA Speaker, Andrea Harris, Eurasia Foundation Regional Vice President for the South Caucasus, John Evans, U.S. Ambassador to Armenia, Consuelo Vidal, UN Resident Coordinator, Vladimir Pryakhin, OSCE Ambassador to Armenia.
Then the discussions will continue on the themes: “Parliament-Civil Society Cooperation Models and Experience of GOPAC,” “Cooperation between Parliament and Civil Society in the Fight Against Corruption,” “Experience of State-NGO Partnership,” “Legislative Activity as an Effective Tool against ‘Shadow Law,’” “The Role of Public Monitoring Institutions in Fighting Corruption,” “The Role of Control Chamber in the Fight against Corruption: New Opportunities and New Perspectives in the Context of the Constitutional Reforms,” “Cooperation of the Control Chamber with Media and Civil Society,” "The Role of Public Monitoring Institutions in Fight Against Corruption," “The Role of Media in Fighting Corruption,” “The Correlation between Corruption and Freedom of the Press,”“How Armenia Media Legislation and its Implementation Affect the Role of Journalists in Fighting Corruption.”
On April 7 there will be discussions in groups on the themes “Cooperation between the National Assembly and Civil Society in Fighting Corruption,” “The Role of Public Monitoring Institutions in Fighting Corruption,” “The Role of Media in Fighting Corruption.”
Representatives of a number of international organizations and ten countries (USA, Canada, Germany, Poland, Romania, SAR and other countries) will attend the conference.
Within the framework of the conference it is designed to establish an Armenian institution of GOPAC (Global Organization of Parliamentarians Against Corruption). The conference will be wrapped up with a press conference after the adoption of the statement.