Հայաստանի անվտանգությունը պետք է ապահովի Հայաստանը, այլ ոչ թե որեւէ այլ պետություն: Այս մասին ասել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աղվան Վարդանյանը հոկտեմբերի 10-ի խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում՝ պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, թե ինչպես է Ռուսաստանը երաշխավորելու Հայաստանի անվտանգությունը: Պատգամավորի խոսքով՝ մեր խնդիրը մենք պետք է լուծենք՝ համախմբելով մեր ուժերը: Դրա համար պետք է երեք գործոն՝ անվտանգություն-բանակ, ներքին համահայկական համախմբում եւ արժանապատիվ արտաքին քաղաքականություն:
Պատգամավորը հիշեցրել է, որ Հայաստանի իշխանություններն ասում էին, թե Հայաստանի սահմանները կարմիր գիծ են, եւ, եթե դա այդպես է, ինչո՞ւ չեն պահանջում դուրս գալ Հայաստանից, ապա նոր սկսել բանակցությունները:
Լրագրողների այն հարցին, թե որքան եք շարունակելու բոյկոտել ԱԺ նիստերը, Աղվան Վարդանյանն ասել է՝ իրենք Ազգային ժողով կգան իրենց օրակարգով, եւ դա կլինի այն ժամանակ, երբ ռեալ կտեսնեն դրա արդյունավետությունը: «Նպատակը մնում է նույնը, ասացի արդեն, ամենամութը լինում է լուսաբացից առաջ, չի կարող սա այսպես շարունակվել, լուծում լինելու է»,- ընդգծել է նա: Անդրադառնալով օրերս տեղի ունեցած ԿԸՀ նախագահի ընտրությանը` պատգամավորը նշել է, որ, միեւնույն է, եթե նույնիսկ թեկնածուին ընդդիմադիրները հարցեր տային եւ ելույթներ ունենային, ապա արդյունքը նույնն էր լինելու:

“Безопасность Армении должна обеспечивать сама Армения, а не какое-либо другое государство”, - заявил 10 октября депутат фракции НС "Армения" А.Варданян в ходе парламентских брифингов, отвечая на вопрос журналиста о том, как Россия будет гарантировать безопасность Армении. По словам депутата, мы сами должны решить нашу проблему, объединив наши силы. Для этого необходимы три фактора: обеспечивающая безопасность армия, внутренняя общеармянская консолидация и достойная внешняя политика.
Депутат напомнил, что власти Армении заявляли, что границы РА – красная линия, и если это так, то почему бы им не потребовать покинуть Армению, а затем начать переговоры.
А.Варданян на вопрос журналистов, как долго они будут продолжать бойкотировать заседания парламента, сказал, что они придут в Национальное Собрание со своей повесткой дня, и это произойдет тогда, когда они реально убедятся в ее эффективности. “Цель остается прежней, я уже сказал, темнее всего перед рассветом, так продолжаться не может, решение будет”, - подчеркнул он. Касаясь недавних выборов председателя ЦИК, депутат заметил, что даже если бы оппозиция задавала вопросы кандидату и выступала с речами, результат был бы тот же.