Սպորտային ֆեդերացիաների եւ որոշումներ կայացնող մարմինների առաջնորդական եւ մարզչական պաշտոններն ավելի շատ կանանցով համալրելը կհանգեցնի ավելի գենդերային կայուն ու հավասար սպորտի աշխարհի. Սոնա Ղազարյանի ելույթը ԵԽԽՎ-ում
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Սոնա Ղազարյանը վեհաժողովի լիագումար նիստում ելույթ է ունեցել «Եվրոպայի լիբերալների եւ դեմոկրատների դաշինք»-ի (ALDE) անունից: Պատգամավորը, մասնավորապես, ասել է.
«Հարգելի՛ նախագահ, սիրելի՛  գործընկերներ, առաջին հերթին ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել զեկուցողին լավ եւ մանրամասն տեղեկատվություն տրամադրող զեկույցի համար, որը ներկայացնում է կարեւոր տվյալներ եւ, իհարկե, հստակ ուղերձներ այն մասին, թե ինչ պետք է անել, որպեսզի սպորտը լինի գենդերային խտրականությունից եւ բռնության դրսեւորումներից զերծ:
Ինչպես հստակորեն նշված է զեկույցում, սպորտը շարունակում է մնալ ավելի բարենպաստ միջավայր տղամարդկանց համար:
Թեեւ սպորտի «դարպասները» աստիճանաբար բացվում են կանանց համար, ու ավելի շատ կանայք են համալրում ոլորտը, նրանք դեռ շարունակում են բախվել մի շարք խնդիրների, ինչպիսիք են խտրականությունը, վարձատրության տարբերությունը կանանց եւ տղամարդականց համար, բռնությունը եւ, իհարկե, սեքսիստական պիտակավորումներն ու մեկնաբանությունները:
Ցանկանում եմ ընդգծել լրատվամիջոցների եւ համացանցի դերը, որը երբեմն, ինչո՞ւ չէ, շատ հաճախ օգնում է վերարտադրել ու ուժեղացնել կարծրատիպերն ու ատելության խոսքը, դրանք նվազեցնելու եւ սպորտն ապահով ու հավասար հարթակ դարձնելու փոխարեն:
Լրատվականները հակված են կին մարզիկներին առաջին հերթին ներկայացնել որպես կին, որից հետո միայն որպես մարզիկ:
ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի հետազոտության արդյունքում պարզ է դարձել, որ սպորտում կանանց լուսաբանումը հաճախ վերաբերում է արտաքին տեսքին, տարիքին, անձնական կյանքին, այնինչ տղամարդիկ պատկերվում են որպես հզոր, անկախ, գերիշխող ու գնահատված մարզիկներ:
Օլիմպիական լուսաբանման ժամանակ երկու շաբաթը հազվագյուտ ժամանակ է, երբ կայուն ձեւով սպորտային կին աստղերը հայտնվում են վերնագրերում եւ շարունակում լուսաբանվել, ինչպես կարգն է:
Սակայն, հարկ եմ համարում նշել, որ նմանատիպ մեծ փառատոններից դուրս, ըստ վիճակագրության, լրատվական դաշտում կին մարզիկները զբաղեցնում են ընդամենը 4 տոկոսը, չնայած որ կանանց սպորտը կազմում է նման փառատոնների 40 տոկոսը:
Համաճարակի ազդեցությունը նույնպես վճռական ու անարդար դեր ունեցավ կին մարզիկների վրա՝ առաջացնելով ավելի մեծ սոցիալական եւ ֆիզիկական ճնշում:
Զեկույցում մատնանշվում են մի շարք գործողություններ, որոնք պետք է արվեն եւ կարելի է անել իրավիճակը բարելավելու համար, ինչպիսիք են մարզումները սպորտի ոլորտի բոլոր դերակատարների համար՝ կանանց նկատմամբ բռնությունը կանխելու համար:
Սպորտային ֆեդերացիաների եւ որոշումներ կայացնող մարմինների առաջնորդական եւ մարզչական պաշտոններն ավելի շատ կանանցով համալրելը կհանգեցնի ավելի գենդերային կայուն ու հավասար սպորտի աշխարհի:
Երեկ սպորտային կրթության եւ երիտասարդության ենթահանձնաժողովում մենք հյուրընկալել էինք EPAS-ի գործադիր քարտուղարի տեղակալ տիկին Ռավենիին, եւ ես հարցրեցի, եթե կա մեկ բան, որ պետք է անել սպորտում գենդերային հավասարության հասնելու համար, ապա ի՞նչն է դա:
Պատասխանը պարզ էր՝ հավասար վարձատրություն: Դեռեւս կա 35 տոկոս աշխատավարձի տարբերություն սեռերի միջեւ:
2017 թ. սպորտային հետազոտության շրջանակում համեմատվել են 12 ամենաբարձր վարձատրվող կանանց սպորտային լիգաները 12 ամենաբարձր վարձատրվող տղամարդկանց սպորտային լիգաների հետ:
Հետազոտության շրջանակում պարզվել է, որ միջին հաշվով այս էլիտար մարզաձեւերի տղամարդիկ վաստակել են 101 անգամ ավելի, քան՝ էլիտար սպորտի կանայք: Մենք պետք է ձգտենք փոխել սա, ու պետք է պայքարել կանանց եւ տղամարդկանց հավասար վարձատրության համար»:

От имени “Альянса либералов и демократов Европы” (ALDE) на пленарном заседании Ассамблеи выступила член делегации НС РА в ПАСЕ С.Казарян:
"Уважаемый Председатель, уважаемые коллеги, прежде всего хотелa бы поблагодарить докладчика за содержательный и подробный отчет, в котором представлены важные данные и, конечно же, четкие месседжи о том, что необходимо сделать, чтобы спорт стал свободным от гендерной дискриминации и насилия.
Как явствует из доклада, спорт по-прежнему более благоприятствует мужчинам.
Хотя “врата” спорта постепенно открываются для женщин, и все больше женщин восполняют сферу, они по-прежнему сталкиваются с рядом проблем, таких как дискриминация, разрыв в оплате труда между женщинами и мужчинами, насилие и, конечно же, сексистские ярлыки и комментарии.
Хотелось бы подчеркнуть роль СМИ и Интернета, которые зачастую помогают в воспроизведении и укреплении стереотипов и слова ненависти, вместо того, чтобы уменьшить их и сделать спорт безопасной и равноправной платформой.
СМИ склонны изображать спортсменок в первую очередь как женщин и только во вторую – как спортсменок.
В результате исследования ЮНЕСКО выяснилось, что освещение женщин в спорте чаще всего касается их внешности, возраста, личной жизни, а мужчин изображают сильными, независимыми, доминирующими и оцененными спортсменами.
В олимпийском освещении две недели – редкое время, когда звезды женского спорта в стабильной форме попадают в заголовки и продолжают освещаться как само собой разумеющееся.
Однако считаю необходимым отметить, что за пределами таких крупных соревнований, по статистике, спортсменки занимают лишь 4 % медийного поля, при том, что женский спорт составляет 40% подобных фестивалей.
Воздействие пандемии также оказало решающее и несправедливое воздействие на спортсменок, вызвав усиление социального и физического давления.
В докладе указывается ряд действий, которые следует и можно предпринять для улучшения ситуации, например, обучение всех участников спортивной сферы предотвращению насилия в отношении женщин.
Увеличение числа женщин на руководящих и тренерских должностях в спортивных федерациях и директивных органах приведет к более гендерно стабильному и равноправному спортивному миру.
Вчера в подкомитете по спортивному образованию и молодежи мы принимали заместителя исполнительного секретаря EPAS г-жу Равени, и я спросила, есть ли что-то, что нужно сделать для достижения гендерного равенства в спорте?
Ответ был прост: равная оплата. Гендерный разрыв в оплате труда по-прежнему составляет 35%.
В 2017 г. в рамках спортивного исследования были сравнены 12 самых высокооплачиваемых женских спортивных лиг с 12 аналогичными мужскими.
Изучение показало, что в элитных видах спорта мужчины в среднем зарабатывают в 101 раз больше, чем женщины. Мы должны стремиться изменить положение и бороться за равную оплату труда женщин и мужчин”.