Ադրբեջանի վայրագությունները հետեւանք են այդ երկրում իրականացվող հայատյաց պետական քաղաքականության. Հասմիկ Հակոբյանի ելույթը Միջխորհրդարանական միության 145-րդ վեհաժողովում
Միջխորհրդարանական միությունում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Հասմիկ Հակոբյանը ելույթ է ունեցել Միջխորհրդարանական միության 145-րդ վեհաժողովում:
«Հարգելի՛ գործընկերներ, ես ներկայացնում եմ Հայաստանի Հանրապետությունը, որը փոքր է տարածքով, բայց աշխարհին տվել է այնպիսի ականավոր մարդկանց, ինչպիսիք են Շառլ Ազնավուրը, Վիլյամ Սարոյանը, առաջին կին դիվանագետն աշխարհում` Դիանա Աբգարը, եւ ուրիշներ:
Հայաստանում առաջնահերթություններից մեկը կանանց եւ տղամարդկանց միջեւ հավասարությունն է հասարակական կյանքում: Հայաստանի խորհրդարանում 103 պատգամավորից 38-ը կանայք են: Սակայն, այսօր ես չեմ անդրադառնա այդ հարցին:
Ես կխոսեմ հայ կնոջ դերի մասին ռազմադաշտում:
Սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանը սանձազերծել է նոր ագրեսիա Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության դեմ, որն ուղեկցվել է պատերազմական հանցագործություններով, քաղաքացիական բնակչության եւ ենթակառուցվածքների միտումնավոր թիրախավորման դեպքերով, միջազգային եւ մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտումներով:
Գերեվարված զինծառայողների խոշտանգման, արտադատական սպանությունների եւ հայ ռազմագերիների հանդեպ դաժան վերաբերմունքի վերաբերյալ բազմաթիվ վկայություններ կան: Հայ կին զինծառայողների մարմինները խեղվել են առաձնակի դաժանությամբ, մերկացվել են, այնուհետեւ տեսագրվել են ադրբեջանցի զինծառայողների կողմից եւ հրապարակվել սոցիալական ցանցերում:
Այս վայրագությունների տեսանյութերը ցույց են տալիս խեղված եւ գլխատված հայ զինվորներին, այդ թվում՝ զինծառայող կանանց: Տեսանյութում հայ զինծառայող կինը երեւում է մերկ, երկու ձեռքերը եւ ոտքերը կտրած: Նրա աչքերից մեկը դուրս էր հանվել եւ տեղը քարեր դրվել, նրա մատները կտրել էին եւ խոթել բերանը: Ադրբեջանցի զինվորները գրել էին նրա խոշտանգված մարմնի վրա ադրբեջանցի հատուկ ուժերի՝ «Յաշմա»-ի անունը: Տեսանկարահանման ամբողջ գործընթացն ուղեկցվում է ադրբեջանցի զինվորների ծիծաղով եւ կատակներով:
Կին զինծառայողները սարսափելի դաժանությամբ սպանվել են ոչ միայն նրա համար, որ հայեր էին, ոչ միայն նրա համար, որ զինվորականներ էին, այլ՝ որովհետեւ հայ կանայք էին:
Ավելի ուշ մենք նորից ունեցանք սարսափազդու տեսանյութ, որը տարածվել էր սոցիալական ցանցերում: Ադրբեջանցի զինվորները Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում գնդակահարում են մի խումբ հայ ռազմագերիների:
Այսպիսի վայրագությունները հետեւանք են Ադրբեջանում հայատյացության հետեւողական պետական քաղաքականության, որն իրականացվում է պետական մակարդակով, դրսեւորվում է հասարակական կյանքում:
Այս կապակցությամբ ես ցանկանում եմ շեշտել միջազգային հանրության կարեւոր դերն այսպիսի պատերազմական հանցագործությունները կանխելու հարցում` Ադրբեջանի ագրեսիան դադարեցնելու նպատակով համապատասխան միջոցներ ձեռնարկելով»,-ասել է պատգամավորը:

На 145-й Ассамблее Межпарламентского союза (МПС) выступила член делегации НС РА в МПС А.Акопян:
“Уважаемые коллеги, я представляю Республику Армения, небольшую по площади, но давшую миру таких выдающихся людей, как Шарль Азнавур, Уильям Сароян, первую в мире женщину-дипломата Диану Абгар и др.
Одним из приоритетов в Армении является равенство женщин и мужчин в общественной жизни. 38 из 103 депутатов парламента Армении – женщины. Однако сегодня речь не об этом .
Я расскажу о роли армянской женщины на поле боя.
13 сентября Азербайджан развязал новую агрессию против суверенитета и территориальной целостности Республики Армения, которая сопровождалась военными преступлениями, случаями умышленного нанесения ударов по гражданскому населению и инфраструктуре, грубыми нарушениями международного и гуманитарного права.
Имеется множество свидетельств о пытках военнопленных, внесудебных убийствах и жестоком обращении с армянскими военнопленными. Тела армянских женщин-военнослужащих были зверски изуродованы, раздеты, затем сняты на видео азербайджанскими солдатами и опубликованы в социальных сетях.
На видео этих зверств видны изуродованные и обезглавленные армянские солдаты, в том числе женщины-военнослужащие. На видео женщина-военнослужащая видна обнаженной, с отрезанными руками и ногами. Ей выкололи глаз и на его место вставили камень, отрубили пальцы и заткнули ими рот. Азербайджанские солдаты написали на ее изувеченном теле название азербайджанского спецназа “Яшма”. Весь процесс съемок сопровождается смехом и шутками азербайджанских военнослужащих.
Женщин-военнослужащих убивали с неописуемой жестокостью за то, что они были не только солдатами, но именно армянками.
Позже у нас появилось новое ужасающее видео, распространенное в социальных сетях. Азербайджанские солдаты расстреливают группу армянских военнопленных на суверенной территории Армении.
Подобные зверства являются следствием последовательной государственной политики армянофобии в Азербайджане, проводящейся на государственном уровне и проявляющейся в общественной жизни.
В этой связи хотелось бы подчеркнуть важную роль международного сообщества в предотвращении подобных военных преступлений путем принятия соответствующих мер по прекращению агрессии Азербайджана", - отметила депутат.