Ներգաղթած քաղաքացիները լուրջ ազդեցություն են ունենում Հայաստանի տնտեսության ակտիվության վրա. Տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովը նիստ է հրավիրել
2022 թ. սկսված աշխարհաքաղաքական խոր տեղաշարժերն ու դրանց զարգացման միտումները, ի թիվս այլ հարցերի, հանգեցրել են նաեւ միգրացիոն հոսքերի ծավալների կտրուկ ավելացմանը: Հայաստանը եւս անմասն չի մնացել այդ երեւույթների ազդեցությունից: Անցած ամիսներին Հայաստան են եկել ՏՏ ոլորտի մեծ թվով մասնագետներ, որոնց մեծ մասը՝ Ռուսաստանից: Սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին շարունակվել է ԵԱՏՄ երկրներից Հայաստան ներհոսքը. ՏՏ-ից բացի՝ մեծ թիվ են կազմել նաեւ այլ ոլորտների ներկայացուցիչները: Հոկտեմբերի 14-ի ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ ասել է հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Վաղարշակ Հակոբյանը:
Հանձնաժողովը հրավիրել էր նիստ՝ նպատակ ունենալով քննարկելու մի շարք հարցեր, որոնք վերաբերում էին ԵԱՏՄ անդամ երկրներից դեպի Հայաստան աշխատանքային միգրացիայի ազդեցությանը մեր երկրի տնտեսության վրա, միգրացիոն հոսքերի արդյունավետ կառավարմանը, հյուրանոցային տնտեսությանը, բնակֆոնդի ծավալներին առնչվող եւ այլ հարցեր:
ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Արմեն Արզումանյանը նշել է, որ մինչեւ վերջին աշխարհաքաղաքական իրադարձությունները, Հայաստանը ԵԱՏՄ շրջանակներում աշխատուժ արտահանող երկիր էր. ՀՀ շուրջ 80-100 հազար քաղաքացի ամեն տարի մեկնել է այլ երկրներ սեզոնային աշխատանքների: Փոխնախարարը պարզաբանել է, որ ԱՊՀ եւ ԵԱՏՄ անդամ երկրների քաղաքացիները մինչեւ 180 օր կարող են ազատ մնալ համաձայնության անդամ հանդիսացող երկրի տարածքում: Այդ ժամկետը լրանալուց հետո, եթե ԵԱՏՄ անդամ երկրի քաղաքացին  ցանկանում է մնալ տվյալ երկրում, ապա գործատուի հետ աշխատանքային պայմանագրի առկայությունը հնարավորություն է ընձեռում ԵԱՏՄ անդամ երկրի տարածքում մնալ անժամկետ: Մյուս կողմից՝ Ռուսաստանի Դաշնության եւ Հայաստանի միջեւ առկա կարգավորումներով՝ այն  քաղաքացիները, որոնք ժամանակավոր հաշվառվում են երկրի որեւէ բնակության հասցեում, կարող են անժամկետ մնալ տվյալ երկրում:
Փոխնախարարը ներկայացրել է այն ծրագրերը, որոնք նախարարությունը նախաձեռնել է՝ թեթեւացնելու ներգաղթյալների կեցության եւ աշխատանքի հետ կապված խնդիրները: Նրա խոսքով՝ ներգաղթած քաղաքացիները լուրջ ազդեցություն են ունենում Հայաստանի տնտեսության ակտիվության վրա:
2022 թ. հուլիսի դրությամբ Հայաստան է ժամանել ՏՏ ոլորտի շուրջ 5.900 քաղաքացի, որի 84 տոկոսը՝ ՌԴ-ից:
Փոխնախարարի խոսքով՝ ունենք բնակարանային ֆոնդի խնդիրներ. վարձով տրվող բնակարանների գները չափազանց բարձրացել են, ինչն ազդել է նաեւ ՀՀ քաղաքացիների վրա: «Ունենք մեծ բնակֆոնդ, որը չի օգտագործվում: Մոտ 200 հազար նման բնակարաններ կան: Նախարարությունը մշակում է ծրագրեր՝ լուծելու բնակարանային հարցը: Քննարկվում են մի քանի տարբերակներ: Կան մոդելներ, որոնք լրամշակման փուլում են»,- նշել է Արմեն Արզումանյանը:
Պատգամավորները հետաքրքրվել են, թե ինչ է արել նախարարությունը, որպեսզի Հայաստան եկած օտարերկրյա քաղաքացիներն իրենց աշխատուժն ինտեգրեն մեր տնտեսությունում:
Արմեն Արզումանյանը նշել է, որ խնդրին իրավիճակային որոշ լուծումներ տրվել է, սակայն ժամանակ է հարկավոր որոշակի վերլուծություններ անելու եւ առաջարկներ ներկայացնելու համար: Նախարարությունը հանդիպումներ է ունեցել ներգաղթած մոտ 40 անձանց հետ, նրանց խնդիրներին լուծումներ տվել: «Մեծ պլաններ ունենք, ինստիտուցիոնալ խնդիրներ լուծելու մոդելներ ունենք, որոնք լրամշակման կարիք ունեն: Մինչեւ տարեվերջ 1-2 նախագիծ կյանքի կկոչենք»,- ասել է փոխնախարարը:
Զբոսաշրջության կոմիտեի ղեկավար Սիսիան Պօղոսեանն էլ տեղեկացրել է, որ ընթացիկ տարվա ինն ամիսների ընթացքում Հայաստան է այցելել 1 մլն 240 հազար զբոսաշրջիկ, որի մոտ 46 տոկոսը՝ Ռուսաստանից: 135 հազար զբոսաշրջիկ Հայաստան է եկել միայն օգոստոսին, սեպտեմբերին նրանց թիվը կազմել է մոտ 97 հազար:
«Հուլիս-օգոստոս ամիսներին հյուրանոցները գերբեռնված են եղել, սակայն տարվա մնացած ամիսներին դրանք թերբեռնված են լինում»,-  ասել է Սիսիան Պօղոսեանը:
Պատգամավորները նկատել են, որ Հայաստանում, մասնավորապես, Երեւանում, հյուրանոցների պակասը, ինչպես նաեւ դրանց սենյակների չհիմնավորված բարձր գները բացասաբար են ազդում զբոսաշրջության ոլորտի զարգացման վրա:
Միգրացիոն ծառայության պետի տեղակալ Իրինա Դավթյանը հայտնել է, որ կառույցը հունվարից մինչեւ հոկտեմբերի 14-ը ԵԱՏՄ անդամ երկրների քաղաքացիներից ստացել է 4.200 դիմում. դիմողների 99 տոկոսը ՌԴ քաղաքացիներ են: 1.300 դիմում ստացվել է մեր երկրում աշխատելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների ընտանիքների անդամներից:
Պատգամավորները գերատեսչությունների պատասխանատուներին հորդորել են սոցիալական գովազդի միջոցով տարածել տեղեկատվություն, որի միջոցով Հայաստան ժամանած անձինք կծանոթանան թե՛ իրենց իրավունքներին, թե՛ պարտականություններին:

Major geopolitical shifts and trends in their development starting from 2022, among other issues, have led to a sharp increase in the volume of migration flows. A large number of IT specialists came to Armenia in the past months, most of them from Russia. The inflow from the EAEU countries to Armenia continued in September-October. In addition to the IT, a large number of representatives of other fields also came. The Deputy Chair of the Standing Committee on Regional and Eurasian Integration Vagharshak Hakobyan said at the sitting of the Committee on October 14.
The Committee convened a sitting aimed at discussing a number of issues related to the impact of labor migration from the EAEU member states to Armenia on the economy of our country, effective management of migration flows, hotel economy, the volume of housing stock and other issues.
The RA Deputy Minister of Economy Armen Arzumanyan noted that until the recent geopolitical events, Armenia was a labor exporting country within the framework of the EAEU. About 80-100 thousand citizens of the Republic of Armenia went to other countries for seasonal work every year. The Deputy Minister clarified that the citizens of the CIS and EAEU member states can stay freely in the territory of the member states of the agreement for up to 180 days. After the expiration of that period, if the citizen of the EAEU member country wants to stay in the given country, then the existence of an employment contract with the employer provides an opportunity to stay in the territory of the EAEU member country indefinitely. On the other hand, according to the existing regulations between the Russian Federation and Armenia, those citizens who are temporarily registered at any residential address in the country can stay in the given country indefinitely.
The Deputy Minister presented the programs initiated by the Ministry to alleviate the problems related to the residence and work of immigrants. According to him, immigrant citizens have a serious impact on the activity of the Armenian economy.
As of July 2022, about 5.900 citizens of the IT sector arrived in Armenia, 84% of whom are from the Russian Federation.
According to the Deputy Minister, we have problems with the housing stock: the prices of apartments for rent have increased too much, which has also affected the RA citizens.
The deputies were interested in what the Ministry has done so that the foreign citizens who came to Armenia integrate their workforce into our country.
Armen Arzumanyan noted that some situational solutions have been given to the problem, but time is needed to make certain analyses and present proposals. The Ministry had meetings with about 40 immigrants and gave solutions to their problems.
Sisian Boghossian, the Chairperson of the Tourism Committee, informed that 1 million 240 thousand tourists visited Armenia during the nine months of the current year, about 46% of which came from Russia. 135 thousand tourists came to Armenia in August, their number was about 97 thousand in September.
The deputies noticed that the lack of hotels in Armenia, in particular, in Yerevan, as well as the unjustified high prices of their rooms, have a negative impact on the development of the tourism sector.
Irina Davtyan, the Deputy Head of the Migration Service, informed that the structure received 4.200 applications from the citizens of the EAEU member states from January to October 14. 99% of applicants are the citizens of the Russian Federation. 1.300 applications were received from family members of the citizens who have the right to work in our country.
The deputies urged the officials of the departments to spread information through social advertising, through which people arrived in Armenia will get acquainted with both their rights and responsibilities.