Բանախոսները ներկայացրել են մեր երկրում բյուջետային գործընթացը, ծրագրային բյուջետավորումն ու դրա առանձնահատկությունները. երկօրյա աշխատաժողով Ծաղկաձորում
Աշխատաժողովի նպատակն է ներկայացնել ՀՀ բյուջետային գործընթացը, մասնավորապես, արդյունքին միտված ծրագրային, գենդերազգայուն եւ կայուն զարգացման նպատակների բյուջետավորումը, ռազմավարական պլանավորման էությունն ու դրա կապը բյուջետային ծրագրերի հետ. նշել է ԱԺ բյուջետային գրասենյակի համակարգող փորձագետ Գագիկ Բարսեղյանը:
ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագիրը ՀՀ Ազգային ժողովի բյուջետային գրասենյակի եւ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի հետ համատեղ հոկտեմբերի 14-16-ը Ծաղկաձորում ԱԺ պատգամավորների, նրանց օգնականների եւ ԱԺ աշխատակազմի ներկայացուցիչների համար կազմակերպել էր աշխատաժողով՝ «ՀՀ բյուջետային գործընթացը. Ծրագրային, գենդերազգայուն եւ Կայուն զարգացման նպատակների (ԿԶՆ) բյուջետավորում» թեմայով:
Բանախոսներն աշխատաժողովի մասնակիցներին ներկայացրել են մեր երկրում բյուջետային գործընթացը, ծրագրային բյուջետավորումն ու դրա առանձնահատկությունները:
Բյուջետային քննարկումներին ընդառաջ ներկայացվել են նաեւ ՀՀ  2023 թ. պետական բյուջեի նախագծի հիմնական ցուցանիշները, ինչպես նաեւ 2020, 2021 եւ 2022 թթ. դինամիկան:
Նշենք, որ հոկտեմբերի 3-ից խորհրդարանում է պետական բյուջեի նախագիծը: Մինչեւ ԱԺ լիագումար նիստում քննարկվելը՝ նախագիծը քննարկվելու է մշտական հանձնաժողովներում: Այս համատեքստում կարեւորվել է աշխատաժողովի անցկացումը նաեւ այս ձեւաչափով:
Աշխատաժողովի ընթացքում մասնակիցները ծանոթացել են նաեւ մի շարք երկրների խորհրդարաններում բյուջետավորման գործընթացին, դրանում կիրառելի գործիքներին եւ բյուջեի հաստատման ու գնահատման գործընթացում անհրաժեշտ միջամտության մեխանիզմներին:
Նշենք, որ ՄԱԶԾ «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագիրը ֆինանսավորվում է Շվեդիայի կառավարության կողմից եւ նպատակ ունի աջակցել Հայաստանի խորհրդարանի հաշվետվողականության, թափանցիկության եւ վերահսկողական գործառույթներին:

Двудневный семинар в Цахкадзоре: представлены бюджетный процесс, программное бюджетирование и его особенности в РА
“Цель семинара – представление бюджетного процесса РА, в частности бюджетирования программных, гендерно-чувствительных и целей устойчивого развития, сути стратегического планирования и его связи с бюджетными программами”, - отметил координатор Бюджетного офиса НС Г.Барсегян.
14-16 октября в Цахкадзоре программа ПРООН “Новая Армения – современный парламент” совместно с Бюджетным офисом НС и Постоянной комиссией НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам организовала для депутатов парламента, их помощников и представителей Аппарата НС семинар на тему “Бюджетный процесс РА: программное бюджетирование с учетом гендерных аспектов и целей устойчивого развития”.
Докладчики представили участникам семинара процесс бюджетирования, программное бюджетирование и его особенности в РА.
Перед бюджетными обсуждениями были представлены основные показатели проекта Государственного бюджета РА на 2023 г., а также динамика 2020-2022 гг.
Проект госбюджета-2023 находится в парламенте с 3 октября,   до рассмотрения на пленарном заседании будет обсуждаться в постоянных комиссиях НС. В этом контексте подчеркнута важность проведения семинара также в подобном формате.
В ходе семинара участники ознакомились с бюджетным процессом в парламентах ряда других стран, применяемыми в них инструментами и необходимыми механизмами вмешательства в процесс утверждения и оценки бюджета.
Программа ПРООН “Новая Армения – современный парламент” финансируется правительством Швеции и направлена ​​на поддержку подотчетности, прозрачности и контрольных функций парламента РА.