Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 18-ին ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Նորվեգիայի արտաքին գործերի նախարար Աննիկեն Հյութֆիլդտի գլխավորած պատվիրակությանը:
Կողմերը քննարկել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր: Զրույցը ծավալվել է հիմնականում հայաստանյան ժողովրդավարության եւ դրա զարգացմանը նպաստող անհրաժեշտ պայմանների շուրջ: ՀՀ ԱԺ նախագահը ներկայացրել է ադրբեջանական ագրեսիայի վերջին դրսեւորման հետեւանքների վերաբերյալ տեղեկատվություն՝ նշելով, որ Հայաստանի տարածքից ադրբեջանական ԶՈՒ-ի դուրսբերումն առաջնահերթ է: Ալեն Սիմոնյանը հույս է հայտնել, որ Նորվեգիան՝ որպես մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում առաջատար երկիր, հետեւողական կլինի ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացված ռազմական հանցագործությունների դատապարտման, դրանց արդար դատաքննության ու մեղավորների պատժման հարցում:
Հանդիպմանը խոսվել է նաեւ խորհրդարանական դիվանագիտության կարեւորությունից, ինչի շնորհիվ երկրներին հաջողվում է քաղաքական եւ միջազգային հարթակներում բարձրաձայնել շուտափույթ լուծումներ պահանջող խնդիրներ:
«Հայկական կողմը շահագրգռված է խթանել քաղաքական երկխոսությունը Նորվեգիայի հետ: Առաջնահերթ եմ համարում միջխորհրդարանական հարաբերությունների ակտիվացումը: Տեղյակ եմ, որ Նորվեգիայի խորհրդարանում բարեկամական խմբերի ձեւավորման ավանդույթ չկա: Սակայն, կարծում եմ, կարելի է գտնել համագործակցության այլ ձեւաչափեր»,-նշել է Ալեն Սիմոնյանը: Ի պատասխան Նորվեգիայի արտգործնախարարը հավելել է, որ կարելի է  խթանել երկկողմ խորհրդարանական համագործակցության մեխանիզմները, տարբեր միջազգային կազմակերպությունների խորհրդարանական հարթակներում փոխգործակցությունը, ակտիվացնել փոխայցերը:

18 октября Председатель НС А.Симонян принял находящуюся с официальным визитом в Армении делегацию во главе с министром иностранных дел Норвегии Анникен Хютфилдт.
Стороны обсудили вопросы, представляющие взаимный интерес. Беседа шла в основном об армянской демократии и необходимых условиях ее развития. Спикер НС представил последствия последней азербайджанской агрессии, отметив, что вывод азербайджанских вооруженных сил с территории Армении - первоочереден. А.Симонян выразил надежду, что Норвегия как ведущая страна в сфере защиты прав человека будет последовательной в осуждении военных преступлений Азербайджана, их справедливом судебном разбирательстве и наказании виновных.
На встрече также обсуждалась важность парламентской дипломатии, благодаря которой странам удается на политических и международных площадках поднимать вопросы, требующие экстренного решения.
“Армянская сторона заинтересована в продвижении политического диалога с Норвегией. Приоритетом считаю активизацию межпарламентских связей. Осведомлен об отсутствии в норвежском парламенте традиции формирования групп дружбы. Однако, полагаю, можно найти и другие форматы сотрудничества", - заметил А.Симонян. В ответ глава МИД Норвегии предложила двусторонние механизмы парламентского взаимодействия, сотрудничество на парламентских платформах различных международных организаций, активизацию взаимных визитов.