Նախագծերի ընդունմամբ կկանոնակարգվեն պետական սեփականություն հանդիսացող կառուցապատված հողամասերի օտարման բնագավառում առաջացող իրավահարաբերությունները, հնարավորություն կընձեռվի լրացուցիչ դրամական մուտքեր ապահովել ՀՀ պետական բյուջե:
«ՀՀ հողային օրենսգրքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հոկտեմբերի 19-ի նիստում ներկայացրել է ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեի նախագահ Առնակ Ավետիսյանը:
Հիմնական զեկուցողի խոսքով առաջարկվում է թույլ տալ Կառավարությանը՝ ի դեմս Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի իրականացնել ոչ միայն պետական սեփականություն հանդիսացող գույքի կառավարում, այլեւ չկառուցապատված ՀՀ սեփականություն հանդիսացող հողամասերի տնօրինում եւ օտարում: Առնակ Ավետիսյանը նշել է, որ գործող կարգավորումներով հողերի օտարումը, այդ թվում՝ պետական սեփականություն հանդիսացող հողերի, վերապահված է համայնքներին, որը կատարվում է համայնքների ավագանու որոշմամբ՝ աճուրդի միջոցով եւ օրենքով սահմանված այլ եղանակներով, ինչի արդյունքում բազմաթիվ խոչընդոտներ են ի հայտ գալիս հողերի օտարման, ներդրումային ծրագրերի իրականացման, պետական բյուջեի համալրման գործընթացներում:

Принятие проектов урегулирует правоотношения, возникающие в сфере отчуждения застроенных земельных участков, находящихся в государственной собственности, даст возможность обеспечить дополнительные денежные поступления в госбюджет РА.
19 октября председатель Комитета по управлению государственным имуществом А.Аветисян представил на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды пакет законопроектов о внесении изменений и дополнений в Земельный кодекс РА".
По словам основного докладчика, предлагается разрешить правительству в лице Комитета по управлению государственным имуществом осуществлять не только управление госимуществом, но и управление и отчуждение незастроенных земельных участков, находящихся в собственности РА. А.Аветисян отметил, что согласно существующим правилам отчуждение земли, в том числе государственной собственности, закрепляется за общинами, что осуществляется по решению совета старейшин общин, через аукцион и другими способами, установленными по закону, в результате чего появляется множество препятствий в экспроприации земель, инвестировании в процессы реализации программ и пополнении государственного бюджета.