Ապրիլի 6-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն ընդունեց Մարդու իրավունքների եւ կրոնական ազատությունների միջխորհրդարանական վեհաժողովի գլխավոր քարտուղար Ժոզեֆ Գրիեբոսկուին:
Նա ԱԺ նախագահին իրազեկեց իրենց կազմակերպության գործունեության մասին` նշելով, որ համաժողովը կազմված է աշխարհի ազգային խորհրդարանների անդամներից եւ նրանց հնարավորություն է տալիս բարձրացնել մարդու իրավունքների եւ խղճի ազատության վերաբերող խնդիրներ: Միջազգային մեծ հեղինակություն ունեցող այս կառույցի կենտրոնակայանը գտնվում է Վաշինգտոնում եւ միավորում է մի քանի տասնյակ երկրների խորհրդարանականների:
Անդրադառնալով մարդու իրավունքների եւ խղճի ազատության մասին օրենքների կարեւորությանը քաղաքացիական հասարակության եւ ժողովրդավարության զարգացման համար` Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը նշեց, որ միջխորհրդարանական վեհաժողովի հետ համագործակցությունը փորձի փոխանակման լավ հնարավորություն է: Հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց Մարդու իրավունքների եւ կրոնական ազատությունների միջխորհրդարանական վեհաժողովի չորրորդ նստաշրջանը աշնանը Երեւանում անցկացնելու մասին:

6 апреля Председатель НС РА Артур Багдасарян принял Генерального секретаря Межпарламентской конференции по правам человека и религиозным свободам Жозефа Гриебоску.
Г-н Гриебоску ознакомил с деятельностью их организации, отметив, что Конференция состоит из членов национальных парламентов мира и предоставляет им возможность поднимать вопросы, касающиеся прав человека и свободы совести. Штаб-квартира этой пользующейся международным авторитетом организации находится в Вашингтоне и объединяет парламенты десятков стран.
Председатель НС Артур Багдасарян, касаясь важности законов о правах человека и свободе совести для гражданского общества и развития демократии, отметил, что сотрудничество с Межпарламентской конференцией является хорошей возможностью для обмена опытом. В ходе встречи была достигнута договоренность о проведении Четвертой сессии Межпарламентской конференции по правам человека и религиозным свободам в Ереване осенью.