Կոնվենցիայի նպատակն է զարգացնել համագործակցությունը խաղաղ նպատակներով տիեզերական տարածության հետագա հետազոտման եւ օգտագործման բնագավառում, ինչպես նաեւ տիեզերական տեխնիկայի եւ տիեզերական տեխնոլոգիաների կիրառումը՝ ի շահ կոնվենցիայի կողմ հանդիսացող պետությունների ժողովուրդների:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ավետ Պողոսյանի տեղեկացմամբ՝ կոնվենցիան ստորագրվել է 2018 թ. սեպտեմբերի 28-ին:
Այն ստորագրվել է Հայաստանի Հանրապետության, Բելառուսի Հանրապետության, Ղազախստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության, Տաջիկստանի Հանրապետության եւ Ուզբեկստանի Հանրապետության կողմից:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը հոկտեմբերի 21-ին քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել ««Խաղաղ նպատակներով տիեզերական տարածության հետազոտման եւ օգտագործման ոլորտում համագործակցության մասին Անկախ պետությունների համագործակցության» կոնվենցիան վավերացնելու մասին» օրենքի նախագծին:

Цель конвенции – развитие   сотрудничества в сфере дальнейшего исследования и использования космического пространства в мирных целях, а также использования космической техники и космических технологий в интересах народов государств-участников конвенции.
По словам заместителя министра высокотехнологичной промышленности А.Погосяна, конвенция была подписана 28 сентября 2018 г. Арменией, Беларусью, Казахстаном, Российской Федерацией, Таджикистаном и Узбекистаном.
21 октября Постоянная комиссия НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта обсудила и дала положительное заключение законопроекту “О ратификации Конвенции о сотрудничестве СНГ в сфере исследования и использования космического пространства в мирных целях”.