Կոնվենցիայի նպատակն է զարգացնել համագործակցությունը խաղաղ նպատակներով տիեզերական տարածության հետագա հետազոտման եւ օգտագործման բնագավառում, ինչպես նաեւ տիեզերական տեխնիկայի եւ տիեզերական տեխնոլոգիաների կիրառումը՝ ի շահ կոնվենցիայի կողմ հանդիսացող պետությունների ժողովուրդների:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ավետ Պողոսյանի տեղեկացմամբ՝ կոնվենցիան ստորագրվել է 2018 թ. սեպտեմբերի 28-ին:
Այն ստորագրվել է Հայաստանի Հանրապետության, Բելառուսի Հանրապետության, Ղազախստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության, Տաջիկստանի Հանրապետության եւ Ուզբեկստանի Հանրապետության կողմից:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը հոկտեմբերի 21-ին քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել ««Խաղաղ նպատակներով տիեզերական տարածության հետազոտման եւ օգտագործման ոլորտում համագործակցության մասին Անկախ պետությունների համագործակցության» կոնվենցիան վավերացնելու մասին» օրենքի նախագծին:

The aim of the Convention is to develop the cooperation in the sphere of the further research and peaceful use of the outer space, as well as the use of the space technique and space technologies for the benefit of the people of the states being part of the Convention.
As the RA Deputy Minister of Hi-Tech Industry Avet Poghosyan informed, the Convention was signed on September 28, 2018.
It was signed by the Republic of Armenia, the Republic of Belarus, the Republic of Kazakhstan, the Russian Federation, the Republic of Tajikistan and the Republic of Uzbekistan.
On October 21, the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport debated and endorsed the draft law on ratifying the Convention of the States Parties to the Commonwealth of Independent States on Cooperation in the Sphere of Research and Peaceful Use of Outer Space.