ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը եւ խմբակցության պատգամավոր Հռիփսիմե Գրիգորյանը հոկտեմբերի 24-ին հյուրընկալել են Իտալիայից ժամանած ԶԼՄ ներկայացուցիչների, վերլուծաբանների եւ քաղաքագետների:
Խմբի՝ մեր երկիր այցի նպատակն է ծանոթանալ տարածաշրջանային զարգացումներին, մասնավորապես, Հայաստանի, Արցախի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձություններին եւ իտալալեզու տարբեր հարթակներում ներկայացնել տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող իրավիճակն ու քաղաքական գործընթացները:
Հայ խորհրդարանականները հյուրերին են փոխանցել մանրամասն տեղեկություններ ներկա իրավիճակի վերաբերյալ: Պատգամավորներն անընդունելի են համարել ադրբեջանական ագրեսիան ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ եւ կարեւորել միջազգային հասցեական արձագանքն այդ հարցում: Կարեւորվել է Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների եւ պահվող այլ անձանց անհապաղ վերադարձը:
Ներկայացվել են նաեւ Հայաստանի արտաքին քաղաքական դիրքորոշումները համաշխարհային եւ տարածաշրջանային գործընթացների վերաբերյալ: Քննարկվել են տարածաշրջանի անվտանգային խնդիրներն ու մարտահրավերները:

24 октября секретарь фракции НС "Гражданский договор" А.Ованнисян и депутат фракции Р.Григорян приняли представителей медиа, аналитиков и политологов из Италии.
Цель визита группы в РА – ознакомление с региональными развитиями, в частности, происходящими вокруг Армении и Арцаха событиями, представление ситуации и политических процессов, связанных с региональной безопасностью, на различных италоязычных площадках.
Армянские парламентарии предоставили гостям подробную информацию о текущей ситуации. Депутаты  признали недопустимой агрессию Азербайджана в отношении суверенной территории РА и подчеркнули важность международной адресной реакции по данному вопросу. Затронута проблема немедленного возвращения армянских военнопленных и других удерживаемых Азербайджаном лиц.
Представлены также внешнеполитические позиции Армении в отношении глобальных и региональных процессов. О бсуждены проблемы безопасности и вызовов в регионе .