«Խաղաղ նպատակներով տիեզերական տարածության հետազոտման եւ օգտագործման ոլորտում համագործակցության մասին Անկախ պետությունների համագործակցության» կոնվենցիայի շրջանակում հնարավորություն կտրվի համագործակցել արբանյակային նավիգացիոն համակարգերի, դրանց հետ կապված տեխնոլոգիաների եւ ծառայությունների ոլորտներում: Այն հնարավորություն կտա նաեւ տիեզերական գործունեության արդյունքներն օգտագործել սոցիալ-տնտեսական զարգացման տարբեր ոլորտներում, պաշտպանել տիեզերական միջավայրը:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ավետ Պողոսյանը հոկտեմբերի 25-ին գումարված ԱԺ հերթական նիստի ընթացքում ներկայացրել է վերոնշյալ կոնվենցիան վավերացնելու մասին օրենքի նախագիծը:
Հարցուպատասխանի ընթացքում ԱԺ պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանը հետաքրքրվել է Հայաստանի առաջին արբանյակի կիրառմամբ եւ կառավարման կենտրոնի ստեղծմամբ: Փոխնախարար Ավետ Պողոսյանը տեղեկացրել է, որ մեր արբանյակը նախատեսվածի պես թռչում է տիեզերական տարածությունում եւ անցնում պլանավորված թեստային գործողություններ: Անդրադառնալով կառավարման կենտրոնի ստեղծմանը՝ փոխնախարարը նշել է, որ մինչեւ այս տարվա վերջ Հայաստանում կբացվի կառավարման կենտրոնը:
Կոնվենցիան սահմանում է համագործակցության հետեւյալ շրջանակները. հենքային եւ կիրառական տիեզերական հետազոտություններ, ներառյալ աստրոֆիզիկական հետազոտությունները մոլորակների եւ աստերոիդ գիսաստղային վտանգի ուսումնասիրությունը, երկրի հեռավար զոնդավորումը տիեզերքից, կոորդինատային ժամանակային եւ նավիգացիոն ապահովվում, տիեզերական աղբի օգտահանման եւ վերահսկման խնդրի լուծում, աստերոիդ գիսաստղային սպառնալիքի կանխարգելում եւ այլն: Նպատակն է զարգացնել համագործակցությունը խաղաղ նպատակներով տիեզերական տարածության հետագա հետազոտման եւ օգտագործման բնագավառում, ինչպես նաեւ տիեզերական տեխնիկայի եւ տիեզերական տեխնոլոգիաների կիրառումն ի շահ կոնվենցիայի կողմ հանդիսացող պետությունների ժողովուրդների:
««Խաղաղ նպատակներով տիեզերական տարածության հետազոտման եւ օգտագործման ոլորտում համագործակցության մասին Անկախ պետությունների համագործակցության» կոնվենցիան ստորագրվել է 2018 թ. սեպտեմբերի 28-ին Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի եւ Ուզբեկստանի կողմից:

It will be possible to cooperate in the fields of satellite navigation system, technologies and services related to them within the framework of the Convention of the Commonwealth of Independent States on Cooperation in the field of Exploration and Use of Outer Space for Peaceful Purposes. It will also give an opportunity to use the results of space activities in various spheres of social-economic development, to protect the space environment.
The RA Deputy Minister of High-Tech Industry Avet Poghosyan presented the draft law on ratifying the mentioned Convention during the NA regular sitting convened on October 25.
During the Q&A, the NA deputy Sargis Khandanyan was interested in the use of the first satellite in Armenia and the creation of the control center. The Deputy Minister Avet Poghosyan informed that our satellite is flying in space as planned and undergoing planned test operations. Referring to the creation of the control center, the Deputy Minister noted that the control center will be established in Armenia by the end of this year.
The Convention defines the following frameworks of cooperation: basic and applied space research, including astrophysical research, the study of planets and asteroid comet threat, remote sensing of the earth from space, provision of coordinate time and navigation, solution of the problem of space debris utilization and control, prevention of asteroid comet threat, etc. The goal is to develop the cooperation in the field of further exploration and use of outer space for peaceful purposes, as well as the use of space techniques and space technologies for the benefit of the peoples of the states that are parties to the convention.
The Convention of the Commonwealth of Independent States on Cooperation in the field of Exploration and Use of Outer Space for Peaceful Purposes was signed by Armenia, Belarus, Kazakhstan, Russia, Tajikistan and Uzbekistan on September 28, 2018.