«Խաղաղ նպատակներով տիեզերական տարածության հետազոտման եւ օգտագործման ոլորտում համագործակցության մասին Անկախ պետությունների համագործակցության» կոնվենցիայի շրջանակում հնարավորություն կտրվի համագործակցել արբանյակային նավիգացիոն համակարգերի, դրանց հետ կապված տեխնոլոգիաների եւ ծառայությունների ոլորտներում: Այն հնարավորություն կտա նաեւ տիեզերական գործունեության արդյունքներն օգտագործել սոցիալ-տնտեսական զարգացման տարբեր ոլորտներում, պաշտպանել տիեզերական միջավայրը:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ավետ Պողոսյանը հոկտեմբերի 25-ին գումարված ԱԺ հերթական նիստի ընթացքում ներկայացրել է վերոնշյալ կոնվենցիան վավերացնելու մասին օրենքի նախագիծը:
Հարցուպատասխանի ընթացքում ԱԺ պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանը հետաքրքրվել է Հայաստանի առաջին արբանյակի կիրառմամբ եւ կառավարման կենտրոնի ստեղծմամբ: Փոխնախարար Ավետ Պողոսյանը տեղեկացրել է, որ մեր արբանյակը նախատեսվածի պես թռչում է տիեզերական տարածությունում եւ անցնում պլանավորված թեստային գործողություններ: Անդրադառնալով կառավարման կենտրոնի ստեղծմանը՝ փոխնախարարը նշել է, որ մինչեւ այս տարվա վերջ Հայաստանում կբացվի կառավարման կենտրոնը:
Կոնվենցիան սահմանում է համագործակցության հետեւյալ շրջանակները. հենքային եւ կիրառական տիեզերական հետազոտություններ, ներառյալ աստրոֆիզիկական հետազոտությունները մոլորակների եւ աստերոիդ գիսաստղային վտանգի ուսումնասիրությունը, երկրի հեռավար զոնդավորումը տիեզերքից, կոորդինատային ժամանակային եւ նավիգացիոն ապահովվում, տիեզերական աղբի օգտահանման եւ վերահսկման խնդրի լուծում, աստերոիդ գիսաստղային սպառնալիքի կանխարգելում եւ այլն: Նպատակն է զարգացնել համագործակցությունը խաղաղ նպատակներով տիեզերական տարածության հետագա հետազոտման եւ օգտագործման բնագավառում, ինչպես նաեւ տիեզերական տեխնիկայի եւ տիեզերական տեխնոլոգիաների կիրառումն ի շահ կոնվենցիայի կողմ հանդիսացող պետությունների ժողովուրդների:
««Խաղաղ նպատակներով տիեզերական տարածության հետազոտման եւ օգտագործման ոլորտում համագործակցության մասին Անկախ պետությունների համագործակցության» կոնվենցիան ստորագրվել է 2018 թ. սեպտեմբերի 28-ին Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի եւ Ուզբեկստանի կողմից:

В рамках Конвенция “О сотрудничестве независимых государств в области исследования и использования космического пространства в мирных целях” можно будет сотрудничать в сферах спутниковых навигационных систем, технологий и связанных с ними услуг. Также это позволит использовать результаты космической деятельности в различных сферах социально-экономического развития, для защиты космической среды.
25 октября на очередном заседании НС заместитель министра высокотехнологичной промышленности А.Погосян представил законопроект о ратификации упомянутой конвенции.
В ходе вопросов-ответов депутат С.Ханданян поинтересовался использованием первого спутника Армении и созданием центра управления. А.Погосян сообщил, что армянский спутник летает в космос в соответствии с планом и проходит плановые испытания. Касаясь создания центра управления, замминистра отметил, что до конца текущего года центр управления спутником будет открыт в Армении.
Конвенция определяет следующие рамки сотрудничества: фундаментальные и прикладные космические, в том числе астрофизические, исследования, изучение планетной и астероидно-кометной опасности, дистанционное зондирование Земли из космоса, координатно-временное и навигационное обеспечение, решение проблемы утилизации и контроля космического мусора, предотвращение астероидно-кометной угрозы и др. Цель – развитие сотрудничества в области дальнейшего исследования и использования космического пространства в мирных целях, а также использования космической техники и космической техники на благо народов государств-участников конвенции.
Конвенция “О сотрудничестве независимых государств в области исследования и использования космического пространства в мирных целях” подписана 28 сентября 2018 г. Арменией, Беларусью, Казахстаном, Россией, Таджикистаном и Узбекистаном.