Օրենսդրական կարգավորման նպատակն է հրապարակային տրված հանդիսավոր երդմամբ անձանց մոտ ավելացնել իրենց պաշտոնով պայմանավորված պատասխանատվության գիտակցումը: Հանրությանը տրված երդումն ապագայում կծառայի որպես բարեխիղճ, օրինական եւ պատասխանատու վարքագծի կարեւոր բաղադրիչ:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում առաջարկվող նոր կարգավորմամբ երդվելուց հետո պատգամավորներն Ազգային ժողովի նիստում ստորագրելու են երդման տեքստի տակ: Ներկայացնելով իր, Վլադիմիր Վարդանյանի եւ Արփինե Դավոյանի հեղինակած օրենսդրական առաջարկը՝ հայտնել է Ալխաս Ղազարյանը: Հարցը քննարկվել է ԱԺ հոկտեմբերի 25-ի նիստում:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը հարցի առնչությամբ տվել է դրական եզրակացություն: Այս մասին հայտնել է հանձնաժողովի անդամ Կարեն Սարուխանյանը:
Օրակարգային հարցի վերաբերյալ Կառավարությունն առաջարկներ չունի: ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը հավելել է, որ երդման եւ ստորագրման ընթացակարգերը հստակեցման կարիք ունեն, որոնց անդրադարձ կլինի առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում:
ԱԺ նիստում քննարկվել է նաեւ ««Հայաստանի Հանրապետության բյուջետային համակարգի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գեւորգ Մանթաշյանը հայտնել է, որ նախագծերի փաթեթի ընդունմամբ իրավական հիմքեր կստեղծվեն արդեն իսկ գործող Կառավարության որոշումների նախաբանում համապատասխան լիազորող նորմերի ամրագրման, ինչպես նաեւ առանձին ծախսային ուղղություններով նորմաներ սահմանող ենթաօրենսդրական նորմատիվ կամ այլ բնույթի իրավական ակտերի ընդունման համար:
Առաջարկվում է նաեւ Կառավարությանն իրավասություն տալ՝ ընդունելու առանձին ծախսային ուղղություններով նորմաներ սահմանող ենթաօրենսդրական նորմատիվ կամ այլ բնույթի իրավական ակտեր:
Նախագիծը քննարկվել է առաջին ընթերցմամբ: ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը նախագծին դրական եզրակացություն է տվել:
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Գայանե Գաբրիելյանը,  ներկայացնելով ««Մթնոլորտային օդի պահպանության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված նախագծերի փաթեթը, նշել է, որ Հայաստանում մթնոլորտային օդի որակի դիտարկումներ իրականացվում են Երեւանում, Գյումրիում, Վանաձորում, Ալավերդիում, Հրազդանում, Արարատում, Ծաղկաձորում, Կապանում, Քաջարանում եւ Չարենցավանում: Գործադիրը քայլեր է իրականացնում զարգացնելու «Հիդրոօդերեւութաբանության եւ մոնիթորինգի կենտրոն»-ի տեխնիկական կարողությունները, որի արդյունքում յուրաքանչյուր քաղաքացի կկարողանա ամեն պահի տեղեկատվություն ստանալ տվյալ տեղանքի աղտոտվածության վերաբերյալ: Երեւանում արդեն տեղադրվել է փոշու չափիչ 5 սարք:
Օրենսդրական նախաձեռնությամբ վարչական պատասխանատվություն է նախատեսվում արտադրության կամ սպառման թափոնները թափոնների գործածության օբյեկտներում կամ հատուկ հատկացված տեղերում կամ չարտոնագրված աղբավայրերում այրելու համար: Փաթեթով առաջարկվող բոլոր կարգավորումները՝ այստեղ:
Գլխադասային՝ Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Արեն Մկրտչյանը ներկայացրել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:
Պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը մտահոգություն է հայտնել Երեւանում եւ մարզերում օդի աղտոտվածության վերաբերյալ: Նրա կարծիքով՝ այն բացասական ազդեցություն է ունենում թե՛ քաղաքացիների առողջության վրա, թե՛ ներդրումների ներգրավվման հարցում: Փոխնախարարը նշել է, որ Երեւանում փոշու, ազոտի, երկօքսիդի, ծծմբի երկօքսիդի եւ գետամերձ օզոնի վերաբերյալ առկա ցուցանիշներն աճի միտումներ ունեն:
Օրվա ընթացքում քննարկված հարցերի քվեարկությունները կկազմակերպվեն հոկտեմբերի 26-ի նիստում:
Վերջին նիստի հայտարարություններին մասնակցել են նաեւ ընդդիմադիր «Հայաստան» եւ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունների պատգամավորները: «Հայաստան» խմբակցության ներկայացուցիչներն իրենց ելույթներում խոսել են, մասնավորապես, Արցախի ինքնորոշման իրավունքի, հայրենիքի փրկության, ՌԴ Պետական դումայի պատգամավոր Կոնստանտին Զատուլինի՝ Հայաստան այցը ոչ ցանկալի լինելու հայտարարության մասին:

The aim of the legislative regulation is to increase the realization of the responsibility conditioned by the position of the persons by taking their public solemn oath. The oath taken to the public will serve as an important component of a conscientious, legal and responsible behavior in the future.
The deputies will sign under the text of the oath after swearing in by the proposing new regulation in the constitutional law the Rules of Procedure of the National Assembly. Alkhas Ghazaryan informed about the legislative proposal authored by her, Vladimir Vardanyan and Arpine Davoyan presenting it. The issue was debated ay the NA sitting on October 25.
The NA Standing Committee on State and Legal Affairs endorsed the item, and the Committee member Karen Sarukhanyan informed about this.
The Government has no proposals on the agenda item. The RA Deputy Minister of Justice Arpine Sargsyan added that the swearing-in and signing procedures need specification, which will be touched upon during the period from the first to the second reading.
The draft law on Making Addendum to the law on Budgetary System of the Republic of Armenia was also debated at the NA sitting.
The RA First Deputy Minister of High-Tech Industry Gevorg Mantashyan informed that by the adoption of the package of draft laws legal bases will be created for fixing relevant authorizing norms in the preface of the decision of the Government, as well as for the adoption of the sub-legislative normative legal acts or of other character defining norms in separate expenditure directions.
It is also proposed to give authorization to the Government for adopting sub-legislative normative legal acts or of other character defining norms in separate expenditure directions
The draft was debated in the first reading. The NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs endorsed the draft.
The RA Deputy Minister of Environment Gayane Gabrielyan, presenting the draft on Amending the law on Protection of Atmospheric Air and the presented package of draft laws , noted that observations of the atmospheric air in Armenia are carried out in Yerevan, in Gyumri, in Vanadazor, in Alaverdi, in Hrazdan, in Ararat, in Tsakhkadzor, in Kapan, in Kajaran and in Charentsavan. The executive body takes steps to develop the technical capacities of Hydro-Meteorological Monitoring Centre, as a result of which, every citizen will be able to get information at any moment on pollution of the location. Five dust measuring devices have already been installed in Yerevan. Administrative responsibility is designed by the legislative initiative for burning in the facilities of the production or use of the consumer’s waste or in specially allocated places or unlicensed landfills.
The member of the Standing (Head) Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Aren Mkrtchyan presented the endorsement of the Committee.
The deputy Sergey Bagratyan expressed concern on the air pollution in Yerevan and in the marzes. In his opinion, it has a negative influence on the citizens’ health and on the involvement of the investments. The Deputy Minister noted that in Yerevan the existing indicators have tendencies of growth on the dust, nitrogen, dioxide, sulfur dioxide and riverine ozone.
During the day the voting of the debated items will be organized at October 26 sitting.
The deputies of the opposition Armenia and With Honor Factions also took part in the last sitting, making statements. In their speeches the representatives of Armenia Faction spoke particularly, about the right of self-determination of Artsakh, the salvation of the homeland, the statement of being the visit of the deputy of the RF State Duma Konstantin Zatulin non desirable.