Արդյո՞ք «Սուրմալուի» դժբախտ պատահարից տուժած անձինք եւ նրանց ընտանիքների անդամները ստացել են իրենց հասանելի պետական աջակցությունը. ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ընթացքում հետաքրքրվել է պատգամավոր Զարուհի Բաթոյանը:
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունը մշակել է աջակցության ծրագիր, համաձայն որի` դրամական աջակցություն պետք է տրամադրվեր զոհերի ընտանիքներին` մինչեւ երեք միլիոն դրամի միանվագ աջակցություն: Իսկ վիրավորների մասով` մինչեւ 3 օր ստացիոնար բուժման մեջ գտնվողների համար 150.000 դրամի չափով աջակցություն է նախատեսվել ծրագրով, 3 եւ ավելի օրերի դեպքում` 300.000 դրամ: Ընդհանուր բյուջեն ավելի քան 50 մլն դրամ է եղել:
Ըստ կարգի` աջակցությունը տրամադրվում է քաղաքացիների դիմումների համաձայն: Այս պահի դրությամբ 12 դիմում է ընդունվել. այս մասին հայտնել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը:

“Получили ли пострадавшие при несчастном случае в “Сурмалу” и члены их семей полагающуюся им государственную помощь?”, -   поинтересовалась в ходе вопросов и ответов НС - Правительство депутат З.Батоян.
Министерство труда и социальных вопросов разработало программу содействия, согласно которой семьям жертв должна была быть оказана единовременная денежная помощь в размере до 3 млн драмов. Что касается раненых, то для тех, кто находился на стационарном лечении до 3 дней, предусмотрена помощь в размере 150 тысяч драмов, в случае 3 и более дней – 300   тыс. Общий бюджет составил более 50 млн драмов.
Согласно положению, содействие оказывается по представленным заявлениям граждан. На данный момент принято 12 заявлений . Об этом сообщил министр труда и социальных вопросов РА Н.Мкртчян.