Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավորները ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի ղեկավար Վլադիմիր Վարդանյանի ուղեկցությամբ հոկտեմբերի 28-ին այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
Օրենսդիրները ծաղիկներ են խոնարհել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ, լռությամբ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը:
Ֆրանսիացի խորհրդարանականները եղել են նաեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել Ցեղասպանությունը փաստող ցուցանմուշներին եւ գրառում կատարել Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում` նշելով. «Մենք պետք է հիշենք անցյալը, որպեսզի չկրկնվի նման ողբերգություն: Ֆրանսիան մշտապես կլինի Հայաստանի կողքին»:

28 октября депутаты Национального Собрания Франции в сопровождении председателя группы дружбы НС Армения-Франция В.Варданяна посетили мемориальный комплекс в Цицернакаберде.
Законодатели возложили цветы к Вечному огню, увековечивающему жертв Геноцида армян, молчанием почтили память Св.Мучеников.
Французские парламентарии также посетили Музей-институт Геноцида армян, ознакомились с экспонатами, свидетельствующими о преступлении, внесли запись в Книгу почетных гостей, отметив: “Мы должны помнить прошлое, чтобы подобная трагедия не повторилась. Франция всегда будет рядом с Арменией”.