«Մեր հարաբերությունները պետք է ուղղված լինեն ապագային»
Ապրիլի 7-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն ընդունեց Հարավային Կովկասում ԵՄ նորանշանակ հատուկ ներկայացուցիչ, դեսպան Պիտեր Սեմնեբիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեց Եվրամիության եւ Հայաստանին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ` Եվրամիության եւ Հայաստանի Հանրապետության փոխհարաբերություններին, Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացմանն ու քաղաքացիական հասարակությանն աջակցության, նախընտրական ու ընտրական գործընթացների կազմակերպմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, սահմանադրության փոփոխություններից հետո կատարվող օրենսդրական փոփոխություններին առնչվող: Երկուստեք կարեւորվեց առաջիկա համապետական ընտրություններիժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան անցկացումը:
Դեսպան Պիտեր Սեմնեբին ԱԺ նախագահին ներկայացրեց իր տեսակետները Եվրամիության հետ փոխհարաբերությունների մասին` նշելով, որ Եվրամիությունը նպատակ ունի զարգացնել հարաբերությունները Հարավային Կովկասի ու Հայաստանի հետ եւ նպաստել ժողովրդավարության խորացմանը, որը առաջընթացի հիմք է հանդիսանում: Նա նշեց նաեւ իր մանդատի լիազորությունների մասին, որոնց շրջանակներում ծավալելու է հատուկ ներկայացուցչի առաքելությունը:
Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հյուրի խնդրանքով հանգամանալից տեղեկություններ հաղորդեց նշված խնդիրների շուրջ` ընդգծելով Եվրամիություն-Հայաստան փոխհարաբերություններր կարեւորությունը ժողովրդավարության խորացման ու զարգացման առումով, կարեւորվեց նաեւ տարածաշրջանային խաղաղության հաստատումն ու հակամարտությունների խաղաղ կարգավորումը, որտեղ եւս մեծ է ԵՄ-ի դերը: Նշվեց Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումների մասին, որը օրենսդրական լավ հիմքեր է ստեղծում ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան ընտրությունների անցկացման համար, որոնց կարեւորությունը շատ մեծ է Հայաստանի ապագայի առումով:
07.04.2006
ՉԺՀ պաշտոնական այցի հրավեր
Ապրիլի 7-ին ՀՀ Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն ընդունեց Հայաստանում ՉԺՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ցզո Սյուելյանին:Դեսպանը խորհրդարանի նախագահին փոխանցեց ՉԺՀ ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի նախագահի հրավերը`  աշնանը պաշտոնական այցով Չինաստան այցելելու: Այցի նպատակն է` ամրապնդել Հ...

,,Наши отношения должны быть направлены в будущее”
7 апреля Председатель НС РА Артур Багдасарян принял новоназначенного Специального представителя ЕС на Южном Кавказе Посла Питера Семнеби и возглавляемую им делегацию.
В ходе встречи был обсужден широкий круг вопросов, касюшихся взаимоотношений Евросоюза и Республики Армения, развития демократии в Армении и поддержки гражданского общества, организации предвыборного и избирательного процессов, борьбы с коррупцией и законодательных изменений после конституционной реформы. Обе стороны подчеркнули важность проведения ближайших общегосударственных выборов в соответствии с демократическими ценностями.
Посол Питер Семнеби представил Председателю НС свою точку зрения в отношении взаимоотношений с Евросоюзом, отметив, что Евросоюз стремится развивать отношения с Южным Кавказом и Арменией и способствует углублению демократии, что является основой прогресса. Он также ознакомил с полномочиями своего мандата, в рамках которых будет осуществляться миссия Специального представителя.
По просьбе гостя Председатель НС Артур Багдасарян ознакомил его с существующими проблемами, подчеркнув при этом важность взаимоотношений Евросоюз-Армения в аспекте углубления и развития демократии, также придавалась важность установлению мира в регионе и мирному урегулиртованию конфликтов, в котором также велика роль ЕС. Была отмечена реформа Избирательного кодекса, которая создает хорошую законодательную основу для проведения выборов в соответствии с демократическими критериями, важность которых велика для будущего Армении.
В ходе встречи также были затронуты и другие вопросы.
07.04.2006
Приглашение посетить КНР с официланым визитом
7 апреля Председатель НС РА Артур Багдасарян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла КНР в Армении Цзо Сюеляна. Г-н Посол передал Председателю параламента НС приглашение от имени Председателя Совета Всекитайского Собрания народных представителей КНР посетить Китай с официальным визитом осенью. Цел...