ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 31-ին ընդունել է Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի հայազգի պատգամավոր Կարո Փայլանին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը մեծ ուշադրությամբ է հետեւում նրա հայանպաստ եւ կարեւոր գործունեությանը: «Անչափ կարեւոր է, որ Ձեր ուշադրության կենտրոնում եք պահում Թուրքիայում ապրող ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանությունը»,-նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են ադրբեջանական վերջին ագրեսիայի հետեւանքները: Զրույց է ընթացել Հայաստան-Թուրքիա սահմանների բացման շուրջ: Կարո Փայլանի խոսքով՝ սահմանների բացմանն առնչվող քննարկումների վերաբերյալ Թուրքիայում ապրողների լայն շրջանակում տեղեկատվության պակաս կա: Նա ՀՀ ԱԺ նախագահին ներկայացրել է նաեւ իր տպավորությունները եւ դիտարկումները հայ-թուրքական գործընթացի առնչությամբ:

31 октября Председатель НС А.Симонян принял депутата Великого Национального Собрания Турции армянского происхождения Каро Пайлана.
Спикер НС отметил, что в Армении с большим вниманием следят за его проармянской и весомой деятельностью. “Весьма важно, что вы держите в центре своего внимания защиту прав проживающих в Турции национальных меньшинств”, - подчеркнул А.Симонян.
На встрече обсуждены последствия последней азербайджанской агрессии. Затронуто открытие армяно-турецкой границы. По Пайлану, у широкого круга людей в Турции недостаточно информации по обсуждениям об открытии границы. Он также поделился с Председателем НС своими впечатлениями и наблюдениями по армяно-турецкому процессу.