Այսօր Հայաստանի Հանրապետության տնտեսությունը, ըստ էության, բում է ապրում: Հունվար-սեպտեմբերի տվյալներով տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 14.1 տոկոս: Սա չափազանց կարեւոր ցուցանիշ է. ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային ու պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովների նոյեմբերի 2-ի համատեղ նիստում 2023 թ. պետբյուջեի նախագծի քննարկումների ընթացքում:
«Կարեւոր է արձանագրել, որ այս տեմպը մեզ տալիս է հնարավորություն, որպեսզի 2022 թ. արդյունքներով մենք, ըստ էության, հաղթահարված համարենք 2020 թ. համավարակի եւ պատերազմի հետեւանքով առաջացած զուտ տնտեսական դժվարությունները եւ վերականգնենք մեր տնտեսական զարգացման տեմպը, ինչը չափազանց կարեւոր է: Այսինքն՝ մենք միայն տնտեսության առումով այս տարի հնարավորություն ունենք եւ կիրացնենք այդ հնարավորությունը՝ վերադառնալ 2019 թ. տեմպին»,-նշել է  վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի տեղեկացմամբ այս տարի Հայաստանի տնտեսական իմիջի առումով շատ կարեւոր մի իրադարձություն է տեղի ունեցել. Հայաստանը տնտեսական ազատության ինդեքսում 100 երկրների շարքում զբաղեցրել է 11-րդ տեղը՝ ըստ էության անգամներով բարելավելով իր իրավիճակը:
«Երբ այս ցուցանիշը հրապարակվեց, մեր շատ ընդդիմախոսներ, մեղմ ասած, ժպտում էին եւ քմծիծաղ տալիս: Նրանք ասում էին, որ Հայաստանը 11-րդ տեղն է զբաղեցնում աշխարհում եւ առաջընթաց է ապրել ընդամենն այն պատճառով, որ շատ երկրների տնտեսական ազատության ցուցանիշները կորոնավիրուսի համավարակի վատ կառավարման հետեւանքով ուղղակի գահավիժել են եւ անկում են ապրում: Ստացվում է, որ մեզանից շատ ավելի զարգացած երկրներ այնքան վատ են կառավարել կորոնավիրուսի համավարակը, որ իրենց վարկանիշը եւ իրենց տնտեսական միջավայրը կա՛մ փլուզվել է, կա՛մ գահավիժել է»,- շեշտել է նա:
Գործադիրի ղեկավարը, անդրադառնալով բյուջեի եկամուտներին, հիշեցրել է, որ իրենց քաղաքական ուժը սկզբունքային նշանակության խոստումներ է տվել հեղափոխության ժամանակ, իսկ անձամբ ինքը խոստացել էր, որ 1-2 տարվա ընթացքում բյուջեի եկամուտները կավելացնեն 35-40 տոկոս: Վարչապետի խոսքով այդ խոստումը լիարժեք կատարվել է: «2022 թ. արդյունքներով մենք սպասում ենք, որ բյուջեի հարկային եկամուտները 662 մլրդ դրամով կամ 1.6 մլրդ դոլարով կգերազանցեն 2018 թ. ցուցանիշը: Սա 52.6 տոկոսով կգերազանցի 2018 թ. նույն ցուցանիշը: Այսինքն՝ մենք մեր գործունեության ընթացքում արդեն 2022 թ. 52 տոկոս բյուջեի եկամտային մասն ավելացրել ենք 2018 թ. համեմատ: 2023 թ. հարկային եկամուտները պլանավորված են 2 տրլն 203.7 մլրդ դրամ, որը 2018 թ. պետական բյուջեի հարկային եկամուտներից ավելի է 946 մլրդ դրամով կամ 75.1 տոկոսով: Այսինքն՝ արձանագրենք, որ հեղափոխությունից 4 տարի հետո մենք բյուջեի եկամուտներն ավելացնելու ենք 75 տոկոսով: Դա պլանավորվածն է, որը մենք պետք է իրականացնեք: Իսկ ընթացիկ տարվա բյուջեն մենք սպասում ենք, որ մոտ 80 մլրդ դրամով կգերակատարվի»,- ընդգծել է նա:
Անդրադառնալով վերջին 4 տարվա աշխատատեղերի ցուցանիշին՝ Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ Հայաստանում գրանցված աշխատատեղերի ռեկորդ կա հոկտեմբեր ամսվա տվյալներով: «Հայաստանի Հանրապետությունում գոյություն ունի 691 հազար գրանցված եւ վճարվող աշխատատեղ: Խոսքն այն աշխատատեղերի մասին է, որտեղ գիտենք, որ կոնկրետ մարդիկ անուն ազգանունով աշխատում են, աշխատավարձ ստանում եւ վճարում եկամտային հարկ: Եթե այս ցուցանիշը մենք արձանագրենք, պետք է ասենք, որ 2018 թ. մայիսի համեմատ 2022 թ. հոկտեմբերին աշխատատեղերի թիվն ավելի է 143 հազարով, իսկ 2018 թ. սեպտեմբերի համեմատ՝ աշխատատեղերի թիվն ավելի է 108 հազարով: 4 տարի 4 ամսվա ընթացքում Կառավարությունը ստեղծել է 143 հազար նոր աշխատատեղ»,- ասել է վարչապետը:

“Today, the economy of the Republic of Armenia is experiencing a boom. According to January-September data, the indicator of economic activity was 14.1%. This is very important indicator,” the RA Prime Minister Nikol Pashinyan said during the debates of the state budget for 2023 at the joint sitting of the NA Standing Committees on Financial-Credit and Budgetary Affairs and on State and Legal Affairs on November 2.
“It is important to note that this pace gives us the opportunity so that with the results of 2022 we will, in fact, consider the economic difficulties caused by the pandemic and war in 2020 overcome and restore the rate of our economic development, which is extremely important. In other words, we only have an opportunity this year in terms of the economy, and we will use that opportunity to return to the pace of 2019,” the Prime Minister noted.
Nikol Pashinyan informed that Armenia took the 11th place among 100 countries in the index of economic freedom, essentially improving its situation several times.
“When this indicator was published, many of our opponents were smiling and grinning, to say the least. They said that Armenia ranks 11th in the world and has progressed only because the indicators of economic freedom of many countries have significantly decreased and are declining due to the bad management of the coronavirus pandemic. It turns out that many more developed countries than ours managed the coronavirus pandemic so badly that their ranking and their economic environment either collapsed or deteriorated,” he emphasized.
Referring to the budget revenues, the head of the executive body reminded that their political power made promises of fundamental importance during the revolution, and he personally promised that they would increase the budget revenues by 35-40% within 1-2 years. According to the Prime Minister, that promise was fully fulfilled. “Based on the results of 2022, we expect that the tax revenues of the budget will exceed the 2018 indicator by 662 billion AMD or 1.6 billion USD. This will exceed the same 2018 indicator by 52.6%. In other words, we have already increased the revenue part of the budget during our activities in 2022 by 52% compared to 2018. Tax revenues for 2023 are planned to be 2 trillion 203.7 billion AMD, which is more than the tax revenues of the 2018 state budget by 946 billion AMD or 75.1%. So, let’s record that 4 years after the revolution, we will increase the budget revenues by 75%. It is the planned that we have to implement. We expect that the budget of the current year will be exceeded by about 80 billion AMD,” he underlined.
Referring to the job index of the last 4 years, Nikol Pashinyan informed that there is a record of registered jobs in Armenia according to the data of October. “There are 691 thousand registered and payable jobs in the Republic of Armenia. We are talking about the jobs where we know that specific people work by name, receive a salary and pay income tax. If we record this indicator, we should say that the number of jobs in October 2022 is 143 thousand more than in May 2018, and compared to September 2018, the number of jobs is 108 thousand more. The Government created 143 thousand new jobs during 4 years and 4 months,” the Prime Minister said.